חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> חינוך ביתי - הילד המיוחד >> הפרעת קשב וריכוז לכאורה
 

Google

 הדף בעבודה

האם אנו מודעים למניפולציות? 

תום הרטמן קובע שמוסדות החינוך יודעים להבחין בין שני סוגי תלמידים: החוואים והציידים. החוואים יכולים לשבת ליד השולחן ולהתעלם מכל מה שמתרחש סביבם , להתרכז רק במורה המדבר, לעומת זאת הצייד, סורק וסוקר כל הזמן את סביבתו, הוא יצירתי,דרוך, אימפולסיבי, זקוק לגירויים, רוצה לעשות, אין לו עניין לשבת שעות על הכיסא, הפתרון של המערכת הוא להלעיט את הציידים בכימיאקלים כדי לנסות להפוך אותם לחוואים,"לאלף" בשיטת מקל וגזר.

 היסוד האנליטי: מחקר, ניתוח, מתמטיקה, פיסיקה, אינטלגנציה כלכלית, פיננסית, אינטלגנציה אורבנית, איטלגנציה מרחבית, אינטלגנציית אסטרטגית (צבא, שיווק ,רפואה) כל אלה שניחנו בתכונות המדהימות האלה, מכונים בבית הספר   ילדים היפראקטיבים, ו/או מסומנים כמי שאינם לא מסוגלים להסתדר עם מטלות משעממות [ראה מבחן טובה] ובעצימת עינים של המדינה אף מופנים לקבל תרופות וסמים כמו רטילן. וזאת על אף שהוכח שמדובר על מוטציה המתאימה את האדם בעל היכולות האינליטיות לפתח חשיבה מרחבית,חשיבה שרואה את התמונה כולה מאקרו ממבט של לווין.
אמור מעתה: הפרעת קשב וריכוז שאחוז כל כך גבוה מילדי ביה"ס "ניחן בה, היא תגובה של הילד לנסיון לכפות עליו שיטות הוראה של איטנלגנציה פאסיבית. של נסיון לאלץ אותו לשבת שעות,בשקט, בתנוחה הגורמת נזק לעמוד השידרה שלו. שיטה המתעלמת מהרעב צמא או רצון לגשת לשירותים,שיטה המתעלמת מתחומי העניין שלו, ממצב הרוח שלו, שיטה המאלצת אותו ליישר קו עם עוד 30-40 ילדים.
 
 
מה זאת מוטציה? האם יש עדין מוטציות בבני אדם? איך יודעים שהפרעת קשב וריכוז היא בעצם מוטציה, למה חלוקת קשב על פני כמה וכמה גורמים בעת ובעונה אחת היא יתרון אבולוציוני?, איך מיישמים חלוקת קשב? האם הנסיון לחנוק את חלוקת הקשב גורם לנזק.  הדף בעבודה.
רשימת הספרים
ADD/ADHD באתר "ביחד"

 איך בעצם "מתאימים" ריטלין לילד? המבחן הקובע הוא מבחן טובה(מבחן לקשב מתמשך ) מסוג ה ( CPT ( Continuous Performance Test
מבחן זה בא לאמוד את מידת הקשב באמצעות בדיקת היכולת של הילד לעמוד במטלה מתמשכת ומשעממת יחסית. מצב השעמום אמור להידמות למצבו של הילד מול שיעורי בית או מטלות שאינו מעוררות בו התלהבות ועניין.
הבדיקה ממוחשבת ומבוססת על ניתוח תגובת הנבדק לגירוי: הילד צופה בצג מחשב למשך פרק זמן קבוע (כ- 20 דקות), ואמור להגיב לגירוי אחד ולהתעלם מגירוי אחר. הבדיקה מודדת את המהירות והדיוק של עיבוד המידע שעושה הילד. הבדיקה מחולקת לשתיים: חלק ראשון במצבו הטבעי של הילד, ללא ריטלין ופעם אחת לאחר נטילת התרופה.
הפרמטרים הנבדקים במבחן זה:

  • קשב וחוסר קשב - תגובות נכונות ולא נכונות לגירוי המטרה.
  • אימפולסיביות - תגובות לא נכונות לגירוי שאינו המטרה.
  • זמן תגובה (מהירות התגובה המוחית) - משך הזמן הדרוש למוח להגיב למטרות. המדד הזה חשוב ביותר, שכן ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז מגיבים לגירוי זה לאט יותר.
  • השתנות זמן תגובה - האם המוח מגיב במהירות עקבית או לא לגירוי (ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מגלים חוסר עקביות בתגובות לגירויים).

ד"ר נויה ספקטור:

בדיקות-קשב, מבחן TOVA  "טובה" ומבדקים דומים: אינם אלא בדיקת-מחשב. אלה אינם אבחונים. הנתונים המופקים באמצעות הבדיקות הללו אינם מספקים נתונים לאבחנה מדוייקת. הם נועדו, במקורם, להבחין בין נבדקים בעלי ליקויי קשב (ADD) לבין בעלי ליקויי קשב עם פעלתנות-יתר (היפראקטיביות-ADHD). המבדקים הללו אינם מספקים אבחנה מבדלת בין ליקויי קשב וליקויי תיפקוד אחרים ואף לא את המידע הדרוש על מקור הקשיים,  במקרה של מחלות וסיכונים אחרים. לדוגמא: לבעיות קשב יכולות להיות סיבות וגורמים אחדים: בעיות בפעילות בלוטת התריס, הפרעות נוירולוגיות שאינן ליקויי-קשב ספציפיים, חסָרים ומחלות שונות, ליקויי-למידה שונים שמשפיעים על ההקשבה וקשיים בעלי מקור רגשי. 

תקציר מאמר המדבר בעד עצמו:
"המאובחנים כהיפראקטיבים, בעלי לקויות למידה הופכים נטל קשה על המערכת,[החינוך, א-ב] אנו יוצרים איתם אינטראקציות שליליות ובלתי מותאמות.דורשים מהם ללמוד באופן שאינו טבעי להם, ודורש מהם מאמץ רב, מעריכים ומקדשים התנהגויות ויכולות שאינן עולות בקנה אחד עם ההתנהגיות והיכולות שהם חזקים בהם,
ולבסוף קובעים שהם "לא תקינים" וזקוקים להכוונה, לטיפול, ולתמיכה. עמדה זו אינה לוקחת בחשבון את מקומה של המערכת החינוכית ביצירת הקושי ואת תפקידה לא רק לאבחן את הקושי שנוצר, אלא גם למצוא ולהכשיר מחנכים ללמד בגישות שהן יותר מותאמות למי שלומד דרך גופו, דרך קשר, דרך חשיבה ודרך ההתנסות והחוויה. אם נצליח להבין יותר טוב כיצד מרגישים ופועלים ילדים אלו, נוכל ליצור עבורם סביבות למידה מותאמות ואינטראקציות חינוכיות".

הפרעות קשב וריכוז. לכאורה.    האם יש לימוד השווה את מחיר החיים?

כדי לשמר את המנגנון של הלימוד המוסדי, המונע ע"י אינטרסים כלכלים חזקים,
לא בוחלים באמצעים. אנו מדלגים ולא בקלילות ,על מאבקי האימתנים המתחולל בנושא הריטלין , כי לנו יש עמדה נחרצת,הפרעת קשב וריכוז נולדה עם המוסד והשאלה כן או לא לריטלין תהייה בלתי רלבנטית בתוך 5 שנים תום עידן המוסד.
**
אנו עוצרים כאן לרגע, ועושים סטיה גדולה מהנושא כדי ללמוד למה במאה העשרים ואחת, חייבים לתת לילד חשיפה נכונה לפרסומות גלויות וסמויות, וללמד אותו ואותנו הכיצד מתייחסים ל
מסר של פירסומת, למה ניסוח קצר ומתוחכם ומסר בתמונות, עוקף בקלות את מנגנוני הפקוח שלנו ומתקבל "כנתון אמת", עובדה זו נכונה במיוחד אצל אותם אנשים מצחיקים "הנשבעים" שפרסומת לא משפיעה עליהם, הורים "שאינם מרשים" לילדים שלהם לראות פרסומות ולהקשיב לפרסומות, פשוט מונעים מהם להבין את התחכום.

מה אתה מרגיש כשאיש גבוה בחלוק לבן אומר לך בסבר פנים נעים, שאין שם נזק בלקיחת תרופה ושזה יעשה לך רק טוב? איזה משקל תעניק למידע נגדי אפילו אם הוא מדוייק להפליא, אם הוא מגיע מכת? איך תגיב אם תדע ולא רק באותיות הקטנות, שחברה מסחרית מתגמלת רופאים במישרין ובעקיפין על מכירת תרופות שלה?, איזה משקל תעניק למחקר שמי שמממן אותו הינו בעל אינטרס מובהק לתוצאה, ראה את הסיפור החמור של "מחקר מטעם" שגרם להורים לא לחסן את הילדים שלהם בחיסון המשולש בדף האוטיסטים, או במילים אחרות: האם אתה יודע מי לוחץ על הכפתור האדום של הפחדים שלך מתי ולמה?

מה זה  הפרעת קשב 

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית קבעה שקיום 9  פרמטרים  מתוך 14 פרמטרים, יגדירו ילד כבעל "הפרעת קשב וריכוז" הפרעת קשב:  אבחון   בחן את עצמך

ההיסטוריה הרפואית מלמדת, שימי הגדרת הפרעת קשב וריכוז הם בדיוק אבל בדיוק, כמניין הימים של תופעת החינוך המוסדי. שכן, עד הקמת מוסדת החינוך אשר עד היום מערכת החינוך היום פועלת 1:1 ע"פ שיטות מהמאה ה 19, כלל לא היתה קיימת תופעת הפרעת קשב וריכוז.היא אובחנה לראשונה ע"י אבא "בניסוי על ילד אחד, הילד שלו בן ה 3 ,וככל שנעים על ציר הזמן לתוך המאה העשרים, כך הולכים ונוספים אינטרסים כלכלים צדדים, המבססים את התופעה, מרחיבים אותה ומייצרים מקורות פרנסה לגורמים נוספים, אשר נותנים אף הם יד להרחבת התופעה אפילו במחיר חמור של סיכון לחיים.

 

הטיפול הנפוץ ביותר כיום בהפרעות קשב וריכוז הינו טיפול בריטלין, ה - F.D.A מינהל המזון והתרופות האמריקאי , הורה באוגוסט 2006 לחברות התרופות המסחריות המייצרות ריטלין להוסיף אזהרה : "התרופה עלולה לגרום למוות פתאומי, יתר לחץ דם ובעיות לב חמורות." הוראה זו מצטרפת כמובן לאזהרות הקיימות ואינה באה במקום האמור שם.

בישראל  ידעו שהריטילין, תרופה הנסחרת במשך 90 השנים האחרונות, בשוק המגלגל 8 מליון שח לשנה, יכול לגרום למוות עוד לפני פירסום האזהרה מאוגסט 2006 ראה:

ריטלין הסרט קשה לצפיה. Preview Video

רפואה וחינוך:
תסמונת הכשל החינוכי הנרכש 

ADD ADHD DCD אבחון התפתחות  הכלה 
ועדת_השמה  ועדת שילוב ועדת ערר תסמונת טוראט    תרופות מעוררות - סטימולנטיות

מנהלי בתי ספר כופים על ילדים ליטול ריטלין
כך עולה מדיון שהתקיים בוועדה למאבק נגד הסמים של הכנסת 2005 ;
ד"ר מיכאל קרונגאוז העוסק בהוראת ילדים מסר בדיון, כי הריטלין יכול לגרום גם למוות ודום לב. לדבריו לכ-20-30 אחוז מהילדים הנוטלים ריטלין יש תופעות לוואי כבלבול, תזזיתיות, חוסר שינה, בעיות בלב ועוד. "הריטלין שייך לגזרה קרובה של הקוראין והשפעתו כשל סם", אמר. במהלך הדיון התעורר ויכוח סוער בין מתנגדי הריטליו לתומכיו, כאשר זעם ד"ר קרונאוז כשאמר, "כל הרופאים מסתירים מההורים ולא מספרים שהריטלין בולם גדילה, ולא רק גדילה פיזית, אלא גדילה של המוח". 

האם הוא ישן טוב?  האם הוא חרד?  האם הוא שומע טוב?  האם חסר לו ברזל? 
האם הוא רגיש למזון?  מה עם אומגה 3?  האלטרנטיבה הטבעית  דיקור ונוירו-פידבק 

מחקר מ 2002 מצא קשר בין הפרעות התנהגותיות אצל ילדים לבין צבעי מאכל וחומרי שימור במזון. התופעה בלטה בעיקר בשימוש בצבעי מאכל שידועים כמגבירי היפראקטיביות, כמו טרטרזין וסנסט ילו. סנסט ילו נאסרו  לשימוש בפינלנד ובנורבגיה ונמצאים במעקב מינהל המזון והתרופות האמריקאי, שלא השתכנע עדיין שצריך לפסול אותו לגמרי למאכל אדם. 

לקרוא ולהפעיל את הראש, מה לא מסתדר לנו עם המאמר הזה:
50 דרכים להתמודדות בכיתה עם ילדי ADD/ADHD

לקרוא ולנסות להבין מה לא בסדר במאמר הזה?
הסתדרות המורים מנחה את המורים בעניין הפרעת קשב וריכוז.

שימו לב: מה אומר נציב הדורות הבאים?
"שלמה שוהם מנציבות הדורות הבאים אמר בדיון: "צריך איזון. הסביבה בדרך כלל דורשת שקט. הורים, מנגד, רוצים שהילדים שלהם ישתלבו בחברה, וזה חלק מבעיית האיבחון."           דיון על ריטלין בכנסת כולל עדויות הורי ילדים

 
חשופים בצריח ההורים בעיני המטפלים.
מאמר מרתק "מבפנים", מה עובר על ההורים במהלך האבחונים, המתחים בין הצוות החינוכי והפסיכולוג להורים, כאשר כולם "רואים שלילד יש בעיה רק שההורים שלו מכחישים את הבעיה ומדחיקים אותה",  לשים לב במיוחד למניפולציה על חשיבות בן הזוג הגבר. על האמא העלובה וחסרת האונים ש"קשה לה להביא את התוצאה המיוחלת שבן הזוג שלה יגיע לישיבה", אבל פניה "מכובדת" ישירה של הפסיכולוג תביא את האב, ו"אפילו" תגרום לו להשקיע סוף סוך  זמן איכות בילד שלו בדברים שבנים עושים"
מה שמרתק שהמאמר הוא "הגורם הטוב" המלמד את "הגורם הפחות טוב"  דרכי עבודה ואנו אומרים, אם זה הגורם הטוב, מענין מאד להפגש עם הגורם הפחות טב. ..."בהתאם להנחית הפסיכולוג, האבא מתחיל לבלות עם הילד זמן איכות וביחד הם עושים דברים שבנים אוהבים לעשות. הגננות מקבלות הנחיות מהמרפאה בעיסוק והילד מתחיל להשתלב בגן. בגן חובה הוא כבר משתלב נהדר מבחינה חברתית ומפגין חוכמה רבה במפגשים, ולקראת כיתה א' הוא מתחיל לקבל רטלין, בסיפור כזה אפשר לראות את ההבדל בין ההורים לצוות החינוכי. ההורים לא רואים את הקושי של הילד. הם רואים את החוכמה והדמיון שלו."
 מאמנת לחיים אומרת:
"ילד צריך תמיד שיהיה לו מישהו  שייתן לו יד שיביט עליו ואליו
שיעריך אותו סך חיי אדם זה הם כמה האנשים הושיטו לו יד
וכמה דחפו אותו לבור ואם אתה מצליח לתת לילד קטן את ההרגשה שהוא שווה – עשית הכל!".
 
 

פסיכולוגיה עברית:
טבע תרפיה עם ילדים עם צרכים מיוחדים

מאמר המדגים הלכה ולמעשה שעבודה בחוץ "בטבע" מחוץ לדלת האמות של הכיתה, במפגש ישיר עם החיים, מעניקה לילדים יכולת ללמוד, לחוות רגשות, להתפתח מבחינה חברתית ועוד.

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים