חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> לימוד בחינוך ביתי >> מה היא שפת אם Motherese
 

Google

שפת האם

 Baby Talk Laminated Poster

האם שפת האם נלמדת או נרכשת? האם שפת האם הינה גנטית או שהיא תלויה רק בסביבה?, בתחילת המאה ה 20 התחולל קרב איתנים בין הפסיכולוגים בנושא זה, קרב אשר ילדינו משלמים בעבורו כופר, עד עצם היום הזה בשיטות החינוך המוסדי, על מה נסוב המאבק  צפה כ- HTML, אולם אנו מדלגים בקלילות מעל הסוגיה הזאת, וקובעים שיש כאן שילוב בין ידע נרכש לבין מבנה בסיסי אשר עובר בגנים, אנו עוסקים בחיים, ולא בתאוריות על החיים, וסוגיה זאת גבתה במהלך המאה העשרים מחיר כבד מכדי שנעניק לה משקל נוסף כלשהוא, כפי שציינו בדף הילדים בעלי האי-קיו הנמוך, הנסיונות לבצע הפרדה בין הגוף כחומרה לנפש כתוכנה [דימויים מעולם המחשב כי זה כרגע הכי גבוה שאנו מכירים בהשוואה למח מופלא שלנו] גורמים לנזק, אנו נפש החיה בסימביוזה מלאה בתוך גוף, השלם עולה על שני חלקיו, ולכן, אם יש חלון הזדמנויות נפלא הפתוח לפעוט עד גיל 6 לקליטת שפות בטבעיות ובקלות אין לנו שום עילה שלא לנצל אותו, הגענו כאן לצומת מוארת ומסומנת, שבה כל אמא, בכל רמת אינטלגנציה, יודעת אינסטנקטיבית, לבצע תהליך, בדרך הכי טובה בעולם: כל אמא מלמדת את הילד שלה לדבר.

אימהית

 Motherese
Baby talk

אן פינלנד פסיכולוגית ילדים מאונברסיטת סטנפורד, הגדירה תופעה אונברסלית מרתקת, אשר כל מי שהיה בקירבת תינוק כלשהוא בעולם מכיר היטב, יש שפה מיוחדת שנקרא לה "אימהית",motherese  מה שבשנים האחרונות זוכה בטעות למבט גבוה כשפה "מתיילדת". לדרך הדיבור של האם (היום זה גם של האב) עם התינוק, בשפת האימהית יש תפקיד מכריע בקליטת השפה, ובהעשרת הקישורים העיצביים במח התינוק. הורים בכל העולם פועלים אינסטנקטיבית בדרך זהה עם התינוק שלהם, מבלי שאף אחד לימד אותם שכך זה צריך או אמור להיות הם מקרבים את פניהם לתינוק, מדברים לאט, בשפה פשוטה וברורה, בטון עולה ויורד, מצביעים על חפצים, מטעימים הברות, מבצעים חזרה מילולית, ומעודדים באורח פעיל חיקוי, (תגיד א-מא), טעויות הפעוט מתוקנות בסבלנות רבה בקלילות ואהבה ע"י חזרה על המבנה הנכון, ללא כל צורך לבצע הענשה ו/או תיגמול.
בנות מדברות מוקדם יותר בנים, מחוננים משני המינים מדברים מאוחר יותר ועושים זאת בדרך מדהימה של "הפקת" משפטים שלמים (בגילאי 3-4)

  קשיים בזיהוי מילים בודדות בינקות עד גיל חצי שנה, גוררים עמם קשיים בהתפתחות אוצר המילים ובכישורי שפה נוספים בגיל שנתיים עד שש, כך עולה ממחקר מדלוב שכלל מבחן IQ, אוצר מילים, מבחנים בתחביר, דקדוק והבעה, התברר, היכולת לבודד מילה ולאחסן אותה בזיכרון לצורך זיהוי בעתיד, היא שלב הכרחי ברכישת כישורי שפה, וחיוני להתפתחות הצמדת משמעות לצליל המילה.
 

Lauren signs MORE
מילון ויזואלי
גלריה של תינוקות
מתוקים להפליא
שפת סימנים 
לתקשר עם התינוק בשפת הסימנים האם זה טוב או רע?, א-ב בחינוך ביתי טוען שמאחר ופיתוח השפה קריטי לפיתוח הקישורים מח ימין ומח שמאל, הרי שאם שפת הסימנים לתינוקות, באה במקום, קרי גורעת מהשימוש במלל ההתקשורת בין האם לתינוק, ומתבססת על פרשנות ויזואלית מוגברת של אם, שפת הסימנים עלולה לגרוע, אם השפה הינה כלי עזר נוסף, להבין את התינוק ולהעניק לו דרכי הבעה נוספים, המנצלים בתבונה את העובדה שההתפתחות המוטורית ביידים מתפתחת לפני שהתינוק משיג שליטה מוטורית בהליכי הגיה של מילים, מדובר על הליך נפלא,
שהוא בגדר ברכה, מעין ביטול שסתום קטן, אשר מקטין את תסכול התינוק טרם השליטה בדיבור. עוד נציין שאנו לא רואים תינוקות אשר לא התרוממו על 2 רגלים והמשיכו לזחול על 4 ו/או  תינוקות אשר לא הצליחו שלא עקב ליקוי פיסי לדבר,  לעומת זאת, אנו כן רואים, ילדים אשר יכולת ההבעה שלהם אינה משביעת רצון, מבחינת עושר לשוני, וכאן לדרכי השיח של ההורים עם התינוק, יש חשיבות גבוהה מאד.  
שפת הסימנים לתינוקות אתר חינמי המלמד את סימוני ה ש-ז לתינוקותאמא חיננית לתינוקת מקסימה, מדגימה הרחבת יכולת הביטוי של התינוקת 

baby signs

שפת הסימנים לתנוקות.

 

שפת סימנים לתינוקות . טוב או רע? - תלוי.  
מילון תרגום לבכי התינוק חוקרת אוסטרלית טוענת שהצליחה להרכיב מילון אונברסלי המפרש את כל הברות הבכי של  התינוק לכל מקטע מה ווא -אה המתוק יש לטענתה כוונה מדוייקת , לטענתנו הסובייקטיבית להפליא, לתהליך "פענוח התינוק" ע"י האם יש משמעות גבוהה מאד, ופרוש הבכי בדרך הזאת עלול להיות מסוכן להפליא, כלומר אם התינוק בוכה, כדאי לאמא למהר ולבדוק האם הוא בוכה מכעס, מרעב, מעיפות, מרטיבות, מכמיהה לחום ואהבה, מגעגוע למי הרחם שעירסלו אותו באינטמיות, מה שידרוש ממנה בכל מקרה כזה זה להרים לחבק לבדוק לקחת על הידים וללחוש לו באוזן מילים אוהבות... מאחר ובכל מקרה מדובר על מילון התקף לפרק זמן קצוב מומלץ לתרגל את הידיעה: אמא רגועה = תינוק רגוע.
שפת הסימנים לחרשים שפת הסימנים באנגלית לחרשים
  הורים לילדים אוטיסטים נתקלים בבעיית שפה, להערכתנו בעיית השפה נושקת לבעיית פגיעה במנגנון החיקוי הטבעי של האוטיסטים ופגיעה בקישורים בין מוח ימני למח שמאלי המאכלס את מרכז השפה, הדרך לפצות את הילד האוטיסט על העדר או קיום מוקטן של יכולת חיקוי, יכולה להשיג תוצאות מעולות בשימוש חוזר ב אימהית",motherese בדרך רוטינית עד לקבלת תוצאות טובות, מאחר ופרק הזמן הנדרש לאוטיסט לרכוש את השימוש הנכון בשפה ארוך יותר מתינוק רגיל, יש להפעיל את כל האפשרויות במקביל, כדי לסייע והמחשב יכול להיות כאן לעזר רב.
  כל טלפון נייד הוא מכשיר הקלטה משוכלל, כל מחשב ביתי יכול בעלות נוספת זניחה של 80 שח, לתפקד כמצלמת וידיאו, האפשרות לצלם את אמא מקריאה סיפור לילד היא אפשרות נפלאה, הן לתיעוד החיים בדרך ויזואלית ויפה,כדי שהילד יצפה בכך שוב ושוב, ההנאה שלו מ"קריאה" בספר יחד עם הקול שלו ושל אמא ברקע, מדהימה. כנ"ל לגבי קלטת אודיו. המחשב, הוידיאו, מכשירי ההקלטה, השפע העצום של התוכניות, הופכים היום את לימוד שפת הקריאה והכתיבה לקלים במיוחד. מה צריך לעשות? לא להתאמץ, לא ללמד בשיטת "שקט עכשיו לומדים", לפעול בדרך נעימה בדיוק כמו שפעלנו להעשרת השפה של הילד, ע"י חזרה על החומר, ע"י הפניית אינ-ספור אפשרויות לקליטת אותיות, צלילים, מילים, משפטים, ספרות, מספרים,תרגילי חשבון,מוסיקה, וכך גם לשפה זרה. טיפ, העין של התינוק קולטת את הצבע האדום טוב יותר מצבעים אחרים. אם פועלים בדרך לא מלאכותית וכופה אלא "מקרה שיקרה אם אפשר במקרה", מגיעות התוצאות בקלילות. דרך נוספת היא לשלוח את הילד במודע לבחור את הדיסק שהוא אוהב הספר או הקלטת, להצביע במחשב על מה שהוא אוהב, שלא מפתיע נגלה שכבר בגיל 2-2.5  הוא מזהה את הכיתוב בגיל שלוש-ארבע הוא מסוגל לקרוא לבד, ככל שיתמיד בקריאת טקסטים ספרים עיתונים הוא יעשיר את השפה המדוברת את יכולת הקריאה והבנת הנקרא.
שיטת סוזוקי

ורד רייך:
כל אחד יכול

לפי טוני בוזן, סוזקי גילה שביפן מדגירים ביצי ציפורי שיר לצורך מסחר, באולמות ענקים, עם בקיעת הגוזלים, משמיעים לכולם את קולה של ציפור שיר אחת, התוצאה המדהימה היא:
ש
כל הגוזלים שבקעו במדגרה, מחקים במדוייק את השיר של הציפור הספציפית, ולאחר שהם "בקיאים" בו ,הגוזלים מפתחים הלאה סגנון שירה משלהם. הנסיון לייחס את השפה לתורשה נכון במידה מסויימת, התינוק שנולד בדיוק כמו ציפורי השיר, מסוגל לשמיע את הההברות של כ-ל השפות בעולם, ולכן הוא גם מסוגל ללמוד כל שפה בעולם.

הביקורת על המחקר: קשה להימנע מהמסקנה שהמחברת רצתה להוכיח ששיטת סוזוקי היא ייחודית באופיה ואוניברסלית בדרכי רכישתה והוראתה, אך תוצאות המחקר שערכה מובילות אותנו למסקנה שהתלות החברתית-תרבותית היא מכרעת בדרכי החינוך וההוראה.

פרופ' ישראל אידילוביץ מלמד במכללה לחינוך אחוה ובאוניברסיטה העברית

מחקר ישראלי השוואתי  מיוחד שיטת סוזוקי יפן-ישראל-ארה"ב
"סוזוקי, מורה, מחנך ויוצר, פיתח שיטת חינוך מוסיקלי המהווה חיקוי לדרך שבה תינוקות וילדים רוכשים את שפת האם שלהם."כל ילד יכול ללמוד לנגן בכלי נגינה באותו אופן שהוא רוכש את שפתו" (עמ' 21). תהליך הלימוד הוא טבעי, אין לדחוף את הילד להישגים ולשליטה, אלא יש לתת לו לצמוח ולהתפתח כפי שהדבר קורה בטבע. היות האדם חלק מהטבע והרעיון שהיקום כולו מורכב ממערכת פרופורציונלית והרמונית הם דעות ואמונות ידועות מבית מדרשו של פיתגורס, שקבע כי פרופורציות בטבע קבועות ומתואמות בינן לבין עצמן."
פרופ' ישראל אידילוביץ .
  חלון ההזדמנויות לרכישת השפה בדרך הזאת "ננעל" בערך בגיל 6, חשוב לציין שיש ידע וודאי מוחלט שאינו בגדר השערה בעניין התפתחת המח,ומשאיר אותנו עם מסקנה ברורה, אם אנו רוצים שילד ידע שפה נוספת צריך לעשות זאת בדרך הטבעית, בשיטת ה motherese בגילאים המתאימים. הלימוד יוצא כך ספונטני וטבעי ללא מאמץ מצד אף אחד מהצדדים, ולכן גם אין שום ערך לסמנטיקה, האם הילד רוכש או לומד שפה , אלא האם הילד יודע או לא יודע שפה נוספת. עוד נלמד שקשה מאד לרכוש את הדיקדוק בדרך של לימוד אלא אם המלמד חכם דיו , "להחזיר אותנו" לכאורה אחרונית ולשוחח איתנו בשפה הזרה כאילו שהיינו שוב בגילאי 0-6.
  אנו עוד נחזור לסוזקי, שכן אותו לא עניינה השפה המדוברת אלא שפת המוסיקה, שפה בינלאומית שבכל מקום שיש בו אנשים יש גם מוסיקה, שפה המקיימת דיאלוג מרתק בין מתמטיקה למוסיקה, שיטת סוזוקי עושה שימוש רחב בהליך החיקוי וההעתקה ללימוד מוסיקה לילדים. במאמר מוסגר נציין שכל אמנות המעוניית להיות מקצועית, דורשת אימון טכני, ריטואלי, סזיפי. כשרואים נגן מוכשר על הבמה, צריך לראות מאחריו את אותן מאות השעות שהשקיע בנגינה, כך הרקדנית המרחפת באוויר, הספורטאי, הצייר, השחקן, הזמר, כולם מציגים לנו בפרונט, תוצר נטו של אימון קשה להשגת דיוק ו"צליל נקי".
שיטת סוזקי מלמדת את שפת המוסיקה כשפה, כתחביב לצורך הנאה, כמו שכולם לומדים לדבר בשפה, אך עדיין רחוקים מלהיות שקספיר.
איך עוד ניתן ללמוד הקשבה לחומר מוכר בשפה נוספת "פותחת" את שערי קליטת השפה, כל הדיסקים של איתמר לדוד גרוסמן מסידרת קומפדיה הם דו לשונים, ובשפה סיפרותית עשירה ויפה בלייף מרקט , וכך גם יש לי סוד אני קורא באנגלית, ולומדות נוספות אשר יעלו כאן בהקדם באתר. .
  ההורים לא מכירים שפה נוספת? בארץ מהגרים כמו ישראל, אין לנו צורך לעשות את מה שעשירי יפן עושים. אלה מטיסים על חשבונם, סטודנטים שהאנגלית היא שפת האם שלהם, שתפקידם פשוט לדבר עם הילדים באנגלית, עם הוראה מפורשת לא "ללמד" אנגלית, אלא פשוט לדבר, לשיר, לשחק. עשו ניסוי קטן, תרימו טלפונים לאנשים סביבכם, ותשאלו מי מדבר בטבעיות בשפה נוספת, לא תאמינו כמה כאלה יש לנו כאן בישראל, ואם תבקשו מהם (יפה) שידברו עם הילד שלכם בשפה נוספת, הם ממש ישמחו לעשות זאת במיוחד אם הם מבוגרים וקצת בודדים, ואז הרווח הוא באמת של כל הצדדים.
  איך עוד ניתן להקנות לילדים שפה נוספת, מקלדת קומפי המדהימה מכילה שפות בלייף מרקט, הקשבה לתוכנית טלוויזיה אהובה, משחק במחשב, בדפי הילדים שלנו, דיפדוף באינטרנט, נזגול בכלי העבודה שלנו 2 המילונים כולל מילון ויזואלי המקריא את המילה המבוקשת בתפריט הכלים, שירים, משחקים, סיפורים, סרטים, ספרים, חוברות,שלטים, לוגו של חברות, העמקת ידע בתחביבים מכל הסוגים, מרבית האתרים היפים בדפי הילדים שלנו מובילים לעולם ובעיקר לשפה האנגלית, הילד לומד מהר יותר מהמבוגר למצוא ולהתמצא באתרים אלה, ילד שרוצה לצייר במכחול המדהים בקטנטנים ילמד מהר מאד לקרוא את 5 הפקודות שרשומות שם, כי יש לו בהם עניין, וכך בקריאת ספר, בהקשבה, עם מעט סיוע והכוונה ממבוגר, הילדים מצליחים היום לקלוט שפה מהא=אמא של האימהית: המחשב. המחשב עושה היום עבודה מופלאה מכל מורה בכיתה, לא בגלל שהמורה רע או טוב אלא בגלל השיטה, המהות.
פגועי מח אנו נרחיב כאן בעתיד בנושא מרתק זה, שכן הוכח, שאם חוזרים עם פגועי מח אחרונית, לשנה הראשונה מבחינת לימוד שפה ובשיטת "אימהית",motherese , האותות הנקשרים במח מפתחים ומחוללים פיתוח גם של כישורים אחרים של המח.
שפות בעולם א-ב . כל השפות בעולם, איפה מדברים באיזו שפה
מאמרים 

 בארץ הדעת

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים