חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> יהדות - חינוך ביתי יהודי Jewish homeschooling >> עשה לך רב
 

 א-ב בחינוך ביתי:  עשה לך רב

כאשר אמרו לנו "אין חכם כבעל נסיון" 
שכחו להוסיף את ההמשך: חכם לומד גם ואולי בעיקר' מנסיונם של אחרים.

אף אחד לא מצפה ממך לקפוץ מגג עזיראלי, כדי ללמוד שזה יגמר לא טוב, סוד החיים הגלוי טמון בידיעה שהאנשים בכל מקום ובכל זמן, מתלבטים התלבטו ויתלבטו באותן בעיות, הכח המניע את הפעולות שלנו: אהבה, שאיפה לכח, קנאה, תחרות, הישגיות, שנאה, מלחמה,עיפות, מעמד, כסף וכך הלאה היו נחלת העבר והם נחלת ההווה וכנראה שיהיו גם בעתיד.

העידן המודרני הקים מומחים לכל תחום, אנשים אשר יש להם תחום התמחות מיוחד שבו הם שולטים ברזי הרזים של סוגיות מסויימות, כך  זה ברפואה כאשר רופא שורש כף היד לא יתן לך ייעוץ לגבי הכתף שלך, כך זה במשפטים כאשר עו"ד מומחה בדיני קניין לא ימהר לייעץ לך בפלילים, וכך זה בהמון תחומים נוספים.

קשה לנו עד כמעט בלתי אפשרי, לישם את עשה לך רב בישראל 2006  המעצמה השביעית חושפת במהירות ובעצמה את חולשתם של נבחרנו, ואין לנו אפילו אדם אחד לרפואה בישראל, אשר ניתן להסתכל עליו בהערצה, אין לנו אפילו אדם אחד שהוא מושא חיקוי ומורם מעם, וזה טוב, כי הרבה לפני התקשורת, למדנו להיות ביקורתיים, ולהציב את מנהיגנו במקום הראוי להם מתחת לשלמות האלוהית. התנ"ך לא היסס להציג את חולשותיהם של המנהיגים הגדולים ביותר שלנו, שלמה המלך, דוד אביו, וגדול הנביאים משה לא קיבלו את התדמית המלוטשת והמלוקקת של אדם עליון, התנ"ך חשף את חולשתם, את אנושיותם, ואולי דוקא משום כך גם רומם אותם כגדולים מהחיים...

העולם העסקי למד לישם את "עשה לך רב" בדרך המתקרבת למתואר בספר  פני מועדות לכוכבים ששל בסטר אלפרד, אמנם  עוד לא התחילו לבצע ניתוחים פלסטים, למנהלי סניפים של רשתות הענק כדי שאותם הפרצופים של אנשי ניהול, יקדמו את פנינו לשלום בחנויות שלהם, אבל אפילו זה לא נשמע כבר רחוק כל כך נוכח המדיניות הנוקשה של חברות הענק הבינלאומיות, אין לנו ספק שתמורת סכום מכובד, מנהלי סניפים בכל העולם יסכימו להיות מנותחים לדמות המזוהה עם התאגיד, אבל פרט לאלמנט זה, הזכיינות של הסניפים הפזורים בעולם בנויה על עשה לך רב בדרך של חיקוי והוראות מדוייקות של העתקה ביחס 1:1  לשיחזור הצלחה בכל העולם:  המבנה ,הצבעים, המוצרים, המראה, המאכלים וכו',
וגם ההתאמות הזניחות למקום פרובנציאלי אשר מתעקש לתקן מאפיינים מסויימים, אינן גורעות מתחושת הבית לכאורה, אותה תחושת הדה-ז'אבו של אדם שנכנס לסניף זהה בלימה, קהיר או תל אביב, בדומה למה שאנחנו מתחילים לראות כאן בישראל במרכזי ביג. תמהיל זהה של חנויות אשר מוכרות בחנויות מסויימות בעלות צביון ספציפי את המוצרים הספציפים שלהם המונחים באותה הדרך על המדפים..

עשה לך רב, אותה שיטה יהודית עתיקת יומין, הועתקה בעולם העסקים לא רק ברשתות הענק אשר יש להן היום מחזור העולה על תקציב מדינות, כולנו מכירים את אותם אנשי העסקים בעלי המגע זהב, אשר השהייה בנוכחתם של אישים אלה למידה 1:1 מהם הינה למידה שאין בית ספר אונברסיטה הרצאה או קורס יכולים לחולל, שהייה בחברת ביל גייטס, היא בית ספר לחיים שלא נמצא בשום מקום.

הצעירים של היום, עושים להם רב בעיקר מדמויות המוקרנות ממסכי הטלוויזה, הידוענים מתפרסמים היום כמי שעשו את זה, גם אם בעצם אין להם כלום למכור פרט להיות ידועים ומפורסמים. אפשר לבקר את התופעה בלעג, אולם השורשים של התופעה חזקים מכדי להלחם בהם ע"י ציניות, אדם מעצם היותו תינוק וילד, המרים את ראשו למעלה, לאנשים אשר גידלו אותו בינקותו,  זקוק למשהו רחוק בלתי מושג כדי שימש לו מודל. לא מפתיע לגלות, שמחקרים הוכיחו שאנשים גבוהים מרוויחים בממוצע יותר כסף מאנשים נמוכים, ויש להם עדיפות ברורה בקבלה לעבודה,

ככל שנקדים להעניק לילדנו מודלים ראויים, ככל שנהפוך אותם לביקרותיים, כדי שידעו להבחין בין עיקר לטפל, ככה הם יצליחו טוב יותר לזהות אותו הרב החיובי והנכון שאותו כדאי להם לחקות.

עשה לך רב עובר בחתך אורך בכל שכבות הציבור, כי עשה לך רב במובן החיובי זו המצאה יהודית אולם קדמה לה ההטבעה הגנטית, החבורה ,העדר, הלקה מחפשים את המוביל, את המנהיג, את האחד אשר אפשר ללכת אחריו כי הוא חושב בעבור כולם, האחד אשר יכוון ,יקח אחריות, ירוץ קדימה, יזהה את הבעיות וימצא להם פתרון, ולכן אנשי אסטרטגיה, מדענים, אנשי צבא, אנשי ממשל בכירים, יכלו בעבר לצעוק "אחרי" ולקבל אוטומטית תמיכה. 

הדמוקרטיה אשר תפקידה ליצור את הצמרת המורכבת מכמה ראשים במקום האיש האחד, מתנפצת לנו בפרצוף שוב ושוב, נוכח הכמיהה העזה של כל שכבות הציבור למנהיג אחד, חזק, דומיננטי ,מוביל. הדרך לשמר את הדמוקרטיה אינה יכולה לעבור שוב בשיחזור ההיסטוריה בספרים, או בהכנסת "ערכים" אשר תכליתם להתאים את העם והילדים לאידיאולוגיה מסויימת של השר העומד בראש המשרד כפי שלא ניתן שוב לחזור לערוץ אחד מוכתב "ממלכתי".

בחיים היומ-יומים שלנו, אנו בעצמנו צריכים להיות דמות ה עשה לך רב של ילדנו, ולהוביל אותם בבטחה לאנשים המיוחדים אשר נמצאים בקרבנו ושיש להם נשמה יתרה, ידי זהב, מח מבריק, או כל תכונה אחרת, שגם אם לא הביאה אותם למוקד העשיה, היא אינה יכולה לעמעם את הזוהר שלהם. אנו כהורים נמצאים עם הילדים כאלה, מעצם היותנו שם עבורם, כי הרווח בין השתיקות שלנו, שפת הגוף שלנו, המעשים שלנו, הדרך שעל פיה אנחנו פועלים בעולם, תשפיע עליהם הרבה יותר מכל הרצאה כבדה שנפיל על האזניים הקטנות שלהם, קל וחומר על מה שיאמרו להם המורים במוסד.

המורים לחיים אותם,  אותם אנשי חינוך בעלי שיעור קומה קיימים אולי גם היום, אך המסגרת, השעות, דרכי הלימוד והפרדת הסמכויות מדללות את כוחם עד כדי ביטול השפעתם החיובית על נפש הילדים. כך יוצא איפה, שהילדים שלנו סופגים יום-יום, את הערכים, ההתנהגויות והלימוד, מאנשים שאינם בעלי שיעור קומה, ויוצא שכרנו בהפסדנו, ובעיקר שכרו של דור שלם בהפסדו.

השאיפה לחיים טובים, ולאידיאל גבוה גדול מהחיים.
בהיותנו בני חלוף בעולם הזה, הגעגוע והכמיהה מוטבעים בנו ובעיקר בעם היהודי. בעבר היו כיסופים לארץ ישראל למקדש ולמשיח, היום אנו יודעים, שלכח הכמיהה הכיסופים ועצמת הגעגוע, יש תפקיד חשוב מכדי שיצאו אל הפועל. לכמיהה יש את תפקיד הגזר המתעתע, הגורם לאדם לשאוף גבוה יותר, להיות אדם ראוי יותר, להיות אדם טוב יותר. כך יוצא שכל משיח שיבוא, יהיה משיח שקר.

לסיכום עשה לך רב אינו רק נחלתם של סו-שפים אשר רצים לעבוד לרגלי המאסטרו כדי ללמוד ממנו ישירות את רזי המקצוע. בכל תחום בחיים יש את אנשי קודקוד הפרמידה, אשר ניתן לשאוף להגיע לרמה הגבוהה שלהם וללמוד מהם ישירות, את הנקודות שהפכו דוקא אותם, להיות חוד החנית.

הקודקוד שלנו יכול להיות בכל תחום של החיים והיום ניתן לבנות אימפריה גם מלקחת חומר כמו לחם ולהוביל אותו למקומות שלא היה בהם.

איך מיישמים את זה בחינוך ביתי - המשך יבוא. 

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים