חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> חינוך ביתי - הילד המיוחד >> ילדים עם IQ גבוה מאד 121-145
 
Google

 

IQ מנת משכל של גאון 
האם מח מפותח הוא תוצאה של תורשה או סביבה מטפחת?, מה משקל התורשה לעומת הסביבה המטפחת, מה קורה לגאון אשר גדל בסביבה מדכאת ולא מטפחת, במה מועילה הגאונות לגאון?, למה משמשת הגאונות? האם מפתחי ההמצאות הגדולות בעולם היו בכלל גאונים? מה תרומת הגאונים לאנושות, האם מותר בכלל לאנושות "לצפות" לתרומתם של הגאונים?. מה החברה עושה למען גאוני העל? איך מיישבים מחוננות ולקויות למידה? איך מיישבים פיגור שכלי עם איי גאוניות? איך מתיישבת תופעת האספרגר עם מחוננות וגאוניות? האם נכונה התאוריה שגאונות מעל 145 IQ חוזרת בבומרנג לגאון ע"י פגיעה בהפרעות נפשיות ?על חלק ניכר משהאלות ששאלנו כאן, אין תשובות.
IQ כמדד לגאונות הינו ערך המבטא יחס מתמטי: ממוצע של שנתון גיל מוערך כמספר 100 עם סטיית תקן  קלה, מכאן, מי שנמדד במבחנים כבעל IQ נמוך יותר מ 100 נמצא בסטיה כלפי מטה עד למצב של פיגור עמוק.
מי שנמדד במבחנים בציון העולה על 100, מהווה סטיה כלפי מעלה, עד לרמת גאונות.
המבחנים יש לציין, בודקים בעיקר את כישורי מוח שמאלי.

ידיעת סוג הדם שלנו  קריטית, כדי שלא נקבל דם מסוג העלול להרוג אותנו, אולם אפשר לחיות חיים שלמים ומלאים מבלי לדעת כלל מה תוצאת מבחן ה IQ שלנו, א-ב בחינוך ביתי קובע, ששאלת היסוד במדידת רמת IQ פאתטית, שהרי מה בוחנים כאן? מהי הרמה של הנבחן לעומת הממוצע של בני גילו, במקום כמו מוסד חינוך, כגון בית ספר שבו מקבצים ומביאים 40 ילדים, בני גיל אחד, שישבו בכיתה אחת, וילמדו יחד חומר, אשר יועבר ע"י מורה באמצעות דיבור, קרי, בדרך של פיתוח אינטלגנציה פאסיבית, יש חשיבות גבוהה מאד, מי התלמיד החכם של הכיתה, מי התלמיד המצטיין לעומת התלמדים האחרים בני גילו.. הפרדוקס:  אם נקפיץ את הילד אשר אובחן לכאורה כמחונן, לכיתה אחרת, שבה הילדים גדולים יותר, קרי בעלי נסיון חיים עשיר יותר מילד זה, ונמדד את ה IQ שלו מול הילדים "הרגילים לחלוטין" של הכיתה החדשה, הילד לכאורה רק לכאורה, יממוד כעת כ"פחות" גאון... והרי הילד הוא אותו ילד והיכולות שלו הן אותן היכולות... הכלים העומדים לרשותנו היום למדד את הגאונות, נחותים ובלתי עניינים. דרך הטבע בעולם היא, שילד אשר ניחן באינטלגנציה גבוהה, ימצא את הדרך לנתב את הכישרון המבורך הזה בדיוק כפי שמלחין גאון חייב להלחין, וזמר מוכשר מרגיש שבוערת אש בעצמותיו לשיר, וצייר גאון חש שהוא מוכרח לצייר, וכך הלאה בכל תחום של החיים, ואין תחום אחד של גאונות שהוא נעלה או "טוב יותר".

גאוני אמת מעטים יש בעולמנו, ואנו יכולים לפגוש אותם בכל מיני תחומים בחיים, לעיתים קרובות הנחיתות שלנו כחברה וכיחידים, אינה מאפשרת לנו להבין את גאוניותם, ואת ההכרה הם מקבלים כמה דורות אחרי לכתם לעולם שכולו טוב, ציוריו של הגאון ואן גוך, שווים היום מליוני $ והוא מוערך כגאון, אך בפועל הוא חי ומת כעני וחסר כל בחייו.. אם כך, מהי הגדרה החדשה האמיתית לגאונות? לטעמנו מרגע שניתן להבין שיש 7 או 8 אינטלגנציות, הדרך למדד גאונות באמצעות מבחן, הופכת להיות בלתי רלוונטית לחלוטין.  It's not what he knows. It's what he understands יתר על כן,  
מרגע שהעולם יעבור לחינוך ביתי , מקום בו לא אוספים קטינים, בעלי מכנה משותף של גיל וכתובת מגורי ההורים לכיתה, הרי אין ערך רב להגדרות IQ, אנו שומעים בצער את הלבטים של הורים אשר מתלוננים שהילד שלהם "מת משעמום בבית ספר", ברור שהוא ימות משעמום, בית ספר מתאים להורים אשר אינם לוקחים אחריות על חינוך הילד שלהם, ואינם מקדמים את הילד שלו לפי עצם היותו, אלא ע"פ קרטריון קשוח של גיל כרונולוגי וכתובת ההורים, זה נכון לגבי ילדים בעלי IQ 82 100  ונכון שבעתיים לבעלי IQ גבוה. אנו רואים בצער את ההורים אשר מקפיצים את הילד כיתות, כאשר אין בהכרח מתאם, בין היכולת השיכלית המבריקה לבגרות אישית של הילד, מה גם שדוקא אצל הגאונים והמבריקים קיים פער ידוע, בין יכולת שיכלית מבריקה, להתנהגות הנתפסת כילדותית, מפונקת וכך הלאה סטיגמות... המשבר של ילדי פלא, אשר בבגרותם מלווה אותם הסיסמה הכעורה: "הלך הילד נעלם הפלא", מלמד  היטב, עד כמה התווית תגיות על אדם הרסנית. למרבה הצער, דוקא ההורים המשקעינים ,אשר רוצים בתום לב לסייע ולקדם את הילד שאלוהים חנן אותו במח מבריק, מעבירים אותו ב"סדרת חינוך", בכל מיני מוסדות חליפים, כדי "לפתח" את גאוניותו, וכך יוצא שכרם של הילדים וההורים, בהפסדם.
סרגיי בובקה קורע את השמים קפיצת מוט לגובה 6.15 מטר מה אנו מציעים? ילד גאון בעל יכולת אוטודידקטית, ומשמעת עצמית, יכול לנסוק אל על בקצב שלו, לאורך כל החיים, הוא אינו זקוק לתגית בדש הבגד, מראש, שהוא טוב יותר מאחרים, הוא יצטיין או לא, על פי דרכו, בתחומים מסויימים כפי שאחרים, יכולים להצטיין להפליא בתחומים שונים, שכן על פי הקרטריונים שלנו, ישראל אהרוני גאון לא פחות, ממדען אטום, בהעדר מרוץ העכברים בכיתה, הילד קובע את הרף העליון לפי הכישורים שלו האמיתים ולא לפי ממוצע אקראי של בני כיתתו.

מח ימני - מח שמאלי גשריםמבנה המוח ובמיוחד מוח ימני - מוח שמאלי

 Ynet סוד המחוננות: הבשלה שונה של קליפת המוח - מחשבים
מחקר חדש מגלה שאצל ילדים בעלי אינטליגנציה גבוהה ממשיכה קליפת המוח להתעבות עד גיל 11, בעוד שאצל בעלי אינטליגנציה ממוצעת נפסק התהליך באזור גיל שמונה
התפתחות מוחם של ילדים מחוננים שונה מזו של ילדים עם מנת משכל ממוצעת – כך עולה ממחקר שנערך במכון הלאומי לבריאות הנפש בארצות-הברית ופורסם בגיליון האחרון של המגזין "נייצ'ר".  מתברר שאצל ילדים מחוננים ממשיכה קליפת המוח (הקורטקס) להתפתח במשך שלוש שנים נוספות ומראה דפוסי התפתחות אחרים. במחקר, שנערך בעיר בטסדה, השתתפו 307 ילדים שהיו בני שש בתחילתו. הם נחלקו לשלוש קבוצות: בעלי IQ ממוצע (83-108), בעלי IQ גבוה (109-120) ובעלי IQ גבוה מאוד (121-145). פעמיים בשנה ערכו להם החוקרים סריקה מוחית באמצעות טכניקת MRI
(הדמיית תהודה מגנטית), ועקבו אחר השינויים בקליפת המוח שלהם.

פרופ' ריצ'רד פסינגהאם מאוניברסיטת אוקספורד אומר: "התפתחות האדם תלויה גם באינטראקציה שלו עם סביבתו, וייתכן שאנשים בעלי אינטליגנציה גבוהה יותר גדלו גם בסביבה חברתית ולשונית עשירה יותר, וזה מה שגרם להתעבות הנוספת של קליפת המוח שלהם בילדותם". דניאל בנטיני
השינויים הבולטים ביותר בעובי הקורטקס, במיוחד בקרב המחוננים – אותרו בקורטקס הקדם-מצחי (prefrontal), אזור שכבר בעבר הוכח, בין השאר בדימותי MRI-תפקודי (fMRI), כי הוא קשור בחשיבה לוגית וברמת האינטליגנציה. "הגורם המוחי שמאפיין מחוננים איננו עצם העובי, אלא שינויי עובי מאוחרים יותר וחדים יותר," טוענים החוקרים, המכנים את התכונה האחרונה בשם "קורטקס פלסטי יותר", לאמור – כזה העובר שינויי מבנה בולטים יותר מאשר בקבוצות האחרות.
 
GENIUS FACTORY  דיוויד פלוטץ
בית חרושת לגאונים, לכאורהרוברט גראהם מליונר אמריקאי פונה ב 1980 למדענים מובילים, ויוצר בנק זרע ליצירת גאונים. 200 ילדים נולדו במיזם המסחרי הציני , חבל רק שהאיש השקיע את כספו במקום הלא נכון, שכן ידוע, שאת גן האינטלגנציה מעבירה האם... מכל מקום, דיוד פלוטץ עיתונאי איתר חלק מ 200 הילדים שנולדו מבנק הזרע ההזוי הזה ובוחן בספר "בית חרושת לגאונים" GENIUS FACTORY   את נושא ההפריה המלאכותית ההשבחה הגנטית, ואת עצם הכמיהה לגאונות, תוך העלאת שאלות אתיות ופסיכולוגיות לא פשוטות.
מאגר מידע רחב ומקיף בנושא מחוננים
מאפייני תוכניות לימודים למחוננים
הוראה באמצעות בעיות מורכבות
מחוננות: הכלי המוחלט לטוב ולרע
אופייני החשיבה של תלמידים מחוננים
תרגילי חשיבה 
האתר של אריקה לנדאו והמכון, ולקרוא את "האני מאמין" שלה.
 מבחר עצות מועילות להורי מחוננים
רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה  גנוס יהודי.
 לגדל גאון: סקר מה חושב הרוב עבור אושרת קוטלר בתוכנית: מדובר בתופעה
 
סקר הבוחן את מידת הנכונות של הציבור להשקיע בפיתוח יכולות שכליות בילדים. הסקר שנערך באמצעות מכון שילוב כלל 500 נחקרים בני 18 ומעלה.

הרוב המוחץ של הנשאלים חושב שצריך לטפח את היכולות השכליות של הילדים (97%)

האם הצלחה בלימודים משפיעה על האושר העתידי של הילדים?
לא כולם מסכימים.לעומת 55% שמאמינים שכן, 44% לא הסכימו. 
מי בעד ומי נגד?

 • גברים מאמינים בלימודים יותר מנשים (61% לעומת 49%)
 • 63% מבעלי ההשכלה הנמוכה לעומת 49% מבעלי השכלה הגבוהה
 • הורים לילדים עד גיל 4 נוטים להסכים (62%) יותר מהורים לילדים מעל גיל 4 (48%).

איזו השקעה חשובה יותר לדעתך אצל ילדים צעירים - פיתוח יכולות שכליות או פיתוח יכולות חברתיות?
חשוב יותר לפתח יכולות חברתיות מאשר שכליות, כך חושבים 41% מהנשאלים, 30% מעדיפים פיתוח יכולות שכליות ו-26% חשבו שהן חשובות באותה מידה.
נשים מעדיפות כישורים חברתיים (40%) על פני יכולות שכליות, כשליש מהנשים התקשו להחליט בין האפשרויות ואמרו שפיתוח שתי היכולות חשוב באותה מידה לעומת 19% מהגברים שהתלבטו.

מתי כדאי להתחיל?
22% מהנשאלים חשבו שכדאי להתחיל עם העשרה שכלית בדמות חוגים והוראה כבר בגילאים חצי שנה עד שנה, בתוכם:

 • כ-33% מהנשאלים בעלי ילדים עד גיל 4
 • 27% מקרב גילאי ה-40+
 • 28% מקרב בעלי ההשכלה גבוהה.
 • 25% ההכנסה הגבוהה.

לעומתם, כמעט שליש מבעלי השכלה תיכונית דווקא חשבו שהגיל בו צריך להתחיל הוא 3+.

האם אנחנו משקיעים מספיק בילדינו?
רוב הורים מרגישים כי הם משקיעים בפיתוח היכולות השכליות של ילדיהם במידה משביעת רצון.
מרבית הנשאלים (60%) מרגישים כי הם משקיעים בילדיהם במידה שהיו רוצים, בולטים במיוחד הורים בגילאים 23-29 (72%) .
כשליש מבעלי הילדים מרגישים כי הם משקיעים במידה פחותה מזו שהיו רוצים, בולטים באי שביעות הרצון הורים בגילאים 30-49 (37%).
רק 4% מרגישים כי ילדיהם מושקעים במיוחד.

כמה זה צריך לעלות לנו בחודש?
רוב הנשאלים סבורים שהסכום הסביר נע בין 150 ל-300 שקלים בחודש,  כמעט שליש חושבים שהסכום הסביר הוא מעל 300 שקלים, לא נמצא קשר לרמת ההכנסה.
מי משקיע וכמה?
גברים מוכנים להשקיע יותר, 41% מהם אמרו כי ישקיעו מעל 300 שקלים לעומת 17% מהנשים. בקרב המצדדים בפיתוח יכולות שכליות: 71% מוכנים להשקיע מעל 150שקלים לעומת 64% שצידדו בפיתוח יכולות חברתיות.
כ-32% מהנשאלים ללא ילדים אמרו כי סביר להשקיע מעל 300 שקלים. בקרב בתים עם ילדים מעל גיל 4 12% מעריכים הוצאה סבירה במעל 500 שקלים. בהשוואה לסכום הזה המוערך בקרב 5% בלבד מבתים עם ילדים עד גיל 4.

פרופ` ג`. ברנשטיין  | עת לחשוב גיליון 67 מאמר מרתק.
"בהביטנו שוב לאחור, אל ההישגים הגדולים המוקדמים בתחום המדע, אנו רואים שהתכונה המאפיינת בצורה הטובה ביותר את אשר נחשב לגאונות אצל ניוטון ואחרים בדורו, היה היכולת שלהם לומר בפומבי את האמת, בלי להתחשב בדוגמאות של זמנם. ניוטון, לדוגמא, היה ידוע כאדם המאמין בשכר ועונש, ולכן היה מסוגל להתמודד עם המוגבלויות של הדעות השקריות הקיימות. ניתן לומר אותו דבר שוב ושוב, לאורך ההיסטוריה, כולל על ראשית המאה ה-20. בסופו של דבר, האנושות מכירה בכנותם של בעלי החזון. ''גאונות'' הינה התג אשר מוצמד לאלו הרואים מעבר לשקרים של תקופתם, וחושפים את האמת החבויה ממש מתחת לעיני האנשים."

מהי גאונות אדיוטית  - איי גאונות אצל אוטיסטים ואספרגרים: גאוני savants

 

  


 

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים