חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> חינוך ביתי - הילד המיוחד >> ילדים עם IQ נמוך 82 ומטה
 
Google


אתר א-ב בחינוך ביתי קבע חזון שילדים לא ישלחו עוד למוסדות כמו בתי ספר וגני ילדים ציבורים, ומטרת הדף הזה היא להאיר בפנס קטן את סוגיית הילד החוסה, ולהביא לידיעת ההורה שהילד שלו אינו שונה במעמדו מכל ילד אחר בישראל במובן זה שאם ההורה והמשפחה מוכנים לקחת אחריות, יש להם את האפשרות החוקית והלגיטימית לעשות זאת , גם אם הילד הינו בעל כשל גנטי, ו/או כשל התפתחותי.

חוקים ונהלים  משרד החינוך - חינוך מיוחד 
ועדת_השמה   ועדת שילוב   ועדת ערר

נכות - מילון מונחים

המוסד מחריג היום לחנוך מיוחד: פיגור - אבחון מוקדם

בעלי משכל גבולי בהמלצת פסיכולוג חינוכי או פסיכולוג התפתחותי.
*

בעלי פיגור קל | בינוני | עמוק בהמלצת ועדת האבחון של השירות למפגר במשרד העבודה והרווחה

הפרעות התנהגותיות רגשיות פסיכיאטר או פסיכולוג חינוכי או פסיכולוג קליני/

אוטיזם / ‎PDD
בהמלצת
פסיכיאטר או פסיכולוג קליני

שיתוק מוחין/נכות פיזית 
בהמלצת 
רופא מומחה בתחום

‎D(H)AD  נוירולוג ילדים או רופא ילדים עם ניסיון  בהתפתחות הילד| פסיכיאטר

הפרעות נפשיות  בהמלצת פסיכיאטר
חירשות/כבדות שמיעה בהמלצת
קלינאי תקשורת שהוסמך לאודיולוגיה
לקות למידה פסיכולוג חינוכי.
עיכוב התפתחותי
בהמלצת נ
וירולוג ילדים, רופא ילדים
*
עיוורון/לקות ראייה
ועדת אבחון של השירות לעיוור במשרד העבודה והרווחה או רופא עיניים
עיכוב שפתי בהמלצת קלינאי תקשורת + פסיכולוג חינוכי או קלינאי תקשורת + פסיכולוג התפתחותי

חינוך מיוחד: לימודים ע"פ תפקודי הילד, פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק וטיפולים בתחומי מקצועות נוספים, שירותים רפואיים, פסיכולוגיים וסוציאליים, וכן שירותי אחות..

 מהו חינוך מיוחד?
מטרת החינוך המיוחד היא לקדם ולפתח את כישוריו/ה ויכולתו/ה של הילד/ה, בכדי להקל על שילובו/ה בחברה ובעבודה.
ועדת השמה קובעת מי יהיה בחינוך מיוחד.

בועדת ההשמה 7 נציגים. היו"ר נציג מהרשות המקומית+ מפקח חינוך מיוחד+מפקח "רגיל"+ פסיכולוג +רופא ילדים+ עו"ס + נציג מוועד ההורים הארצי לחינוך מיוחד.

הועדה קובעת: כתה רגילה, כתה מיוחדת בבית-ספר רגיל או בית-ספר מיוחד. החוק: עדיפות לכיתה רגילה

זכות ההורים: לקבל מידע על הליכי הועדה ולהיות שותף בה.את הדיון יוזמת רשות חנוך מקומית או ארגון. הורה שרוצה ליזום דיון יכול לפנות לועדה מקומית ברשות.


*

.חובה להזמין את ההורים לכל הדיונים של ועדת ההשמה. להורים זכות להביע עמדתם גם ע"י עו"ד ולהביא חוות דעת מטעמם. זכות לעיין בכל המסמכים שנמצאים בפני חברי הוועדה ובפרוטוקולים של הישיבות. רק במקרים חריגים ניתן למנוע מההורים לראות את המסמכים; במקרה כזה, ההורים יכולים לדרוש כי פסיכולוג, רופא או עובד סוציאלי מטעמם יראה במקומם את המסמכים.
**

ועדת ההשמה צריכה להודיע בכתב להורים את החלטתה ואת הנימוקים לה. ערעור: להורים יש זכות לערער על ההחלטה של ועדת ההשמה, תוך 21 יום מיום קבלתה בכתב. הערר צריך להיות מוגש לוועדת הערר המחוזית. גם בוועדת הערר יש להורים זכות להביע עמדתם בעצמם או באמצעות אחר מטעמם, להגיש מסמכים נוספים, ולעיין בכל המסמכים. ההחלטה בועדת ערער תוך 21 יום. מנהל ביה"ס יכול בכל עת וכל 3 שנים לקיים דיון חוזר, הורה כעבור שנה מההחלטה. 

[DOC] ירושלים, טז' בטבת תשס"ה צפה כ- HTML פילוח הילדים והלקויות בחינוך המיוחד.
שימו לב בבקשה מיוחד להערה: ההחלטה להעביר ילד לחינוך מיוחד תלויה בהשכלת האב,
אם האב משכיל, הסיכון שהילד שלו יהיה בחינוך מיוחד שואף לאפס.

פרוט שיקולי השמה:
רמת עיסוקם של ההורים לילדים מפגרים מתערבת בדרך המלצתו של איש המקצוע באשר למסגרת ההשמה לילד המפגר.
האם הילד המפגר וכל אותם הילדים בעלי הליקויים הגנטים ו/או ההתפתחותים המופיעים ברשימת החינוך המיוחד לעיל עם ההארה שהכל תלוי בהשכלת האב, יכולים להיות במסגרת חינוך ביתי?.
* 
לגבי מפגרים: השאלה מעוררת דילמה מרמת פיגור מסויימת, מחד, אין ספק, שככל שיחס חונך-מחנך נמוך יותר, ככל שיש מוטיבציה גבוהה יותר, אהבה ואחריות אישית , איכפתיות וקשר טוב, כך טוב יותר לילד. זה נכון לילד עם אי-קו ממוצע זה נכון לגאון וזה נכון שבעתיים לחוסה. כל ילד יוצא נשכר מכך שמשלבים אותו בחיים באהבה ובאיכפתיות, ללא הסימולטור שאמור לכאורה להכין אותו לחיי קהילה. הסימולטור מתעצם אצל הילד המפגר, כאשר בפועל, המערכות תוחמות אותו לקהילה של מפגרים, או ילדים במצבו בלבד, לפחות עד גיל 21.
*
את התשובה לדילמה המוסרית ,יכול לתת ההורה ואך ורק ההורה, אם הילד המפגר אינו אלים פיסית, אם הטיפול בו אינו מוחק את האנרגיות של ההורה ואינו משבש את החיים של בני הזוג והילדים הנוספים, הרי שהחינוך הביתי יקנה לילד כזה את מה ששום מערכת לא תוכל לעשות עבורו. מנגד, במצב שבו הורה נדרש להשקיע את כל הונו ואונו בילד, ע"ח כל המשפחה, ובמיוחד במקרים קשים, של פיגור המשולב בסיעוד וצורך בהשגחה 24 של שעות ביממה, ו/או בטיפול הדורש ידע מקצועי ויקר, הרי שאז קמה ההצדקה הקיומית היחידה שיש, אם בכלל יש למוסדות, במקרה כזה המוסדות יכולים לעשות ומעדויות רבות אכן עושים, עם אנשי צוות שהם בעצמם מלאכים עבודהטובה,
*
כמו כן במקרה שבו נדרש צוות רפואי, צוות פיסיותרפיה, צוות של עובדים סוציאלים, צוות של אנשי פסיכולוגיה, אנשי הפעלה, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ועוד, הרי שלקבץ אותם במוסד זה אפשרי בעוד שאיסוף צוות מקצועי כזה לבית פרטי, דורש כסף רב, ברור שיש את שביל הביניים, כמו שחולה דיאליזה מגיע לבית חולים לקבל טיפול וחוזר לחיים הרגילים שלו, כך גם מפגר יכול היה להגיע למרכז משוכלל אשר יספק לו סיוע מבסוג המתואר.
*
אולם, כאן בדפים אלה, אין עסקינן ברף התחתון הקשה אשר דורש סיוע של צוות אנשי מקצוע כמפורט לעיל, אלא על כל שכבת הביניים, החינוך המיוחד אוסף תחת כנפיו את כל הרשימה הגורפת לעיל, לטוב ולרע, ומבדיל את הרשימה הזאת מכלל הציבור, תוך הטבעת סטיגמה פנימית וחיצונית על הילד, עם השלכה כבדה מאד לקושי הסתגלות עצום לילד משכבת הביניים אשר שהה במוסד, אחרי גיל 21, לאף אחד לא ברור מהי אותה "נוסחת קסם" אשר חתכה את הגיל השרירותי, וקבעה שלילד מחינוך מיוחד, יהיו כישורים טובים יותר להשתלב בקהילה רק בגיל 21.

*
המפגר והחינוך הביתי
בפעם הראשונה והיחידה, שצמד המילים "חינוך ביתי" מוזכר בבית המשפט, היה בבית המשפט העליון כאיזכור באקראי ולרגע קט: התנגדות להחלטת ועדת השמה בג"ץ ע"פ 5244/03  כאופציה נוספת, שניתנה לאם בהליך גרושים עבור ילדתה החוסה, לטפל בילדתה,חילוקי הדיעות בנושא חינוך הילדה בין האם לאבי הילדה בתוך הליך גרושים סוער חייבו התערבות של בית משפט, בשיחת טלפון שקיימנו עם האם תושבת הצפון התברר, שלאחר המבקאים הממושכים שניהלה לבד מול בן הזוג הרווחה ובית המשפט היא נשברה, ולא הגיעה לשלב שבו רצתה לבחון את האופציה היפה של החינוך הביתי, וחבל, כי ההתרשמות היא שהנושא היה מסייע לאם וילדה גם יחד.
*
הסופר ס.מיכאל כתב  בספר "חסות", שבעיראק של ילדותו, יכול היה אדם להשלים מעגל חיים שלם, בלי שידעו אפילו שהוא מפגר, אולם אנו ממדרים היום מהחברה את החוליות החלשות, וזאת בסינון גנטי מתוחכם טרום לידתי, וגם לאחר שנולדו, ע"י יצירת איזור מוגן עבורם, לכאורה  כדי לסייע להם, אם סמי מיכאל מתאר חברה שבה המפגר יכול להשתלב בחיים ובהקהילה, האם באמת חל שינוי קיצוני כל כך במבנה החברה, עד שהחברה היום אינו מסוגלת להכיל בה את המפגר אשר אינו נכנס לקטגוריית 20-50 iq המחייבת השגחה מתמדת כמו על כל אדם במצב סיעודי קשה?, כפי שציינו הסוגיה  עוד מורכבת יותר, נוכח הידיעה שבגלל מבנה המוסד היום, נכנסים לקטגוריית החינוך "המיוחד והמובדל", לא רק אותם מפגרים קשים בעלי 20-50 iq אלא שורה ארוכה של ילדים עם רקע לא ברור של מגבלה גנטית או התפתחותית, מצבים שלא היו בעבר אלא במקומות שהאנושות מעדיפה לשכוח.
*
אז למה בעצם נגזר על מי שיש לו מגבלה גנטית  לחיות רק עם ילדים במצבו לכל כך הרבה שעות ביום? זאת השאלה שעולה כאן במלוא חריפותה, או בניסוח אחר: האם יש ניגוד אינטרסים מובנה בין חיי המפגר ו/ואו המוגבל האחר המתואר לעיל, לבין משפחתו ולחברה שלנו ומי בחברה אמור להיות לשון המאזניים בעניין זה.
*
אנו חוזרים ומעלים על נס את כבוד השופטת דליה דורנר בבית המשפט העליון, בתבונתה, ניסתה כבוד השופטת דורנר להוציא את הילדים החוסים שאינם מקרים קשים אל החיים מחוץ למתחם החוסים, תוך חיוב המדינה להשקיע כספים בהתאמתם למסגרת הכיתה הרגילה, אותו מקום במוסד, שאנו טוענים שיש בו כדי להזיק לילד רגיל, אולם עם כל ההערכה העצומה לכבוד השופטת דורנר, להערכתנו, הפתרון הזה עבור המפגר, הינו חלופה גרועה שבעתיים שכן שילוב ילד חוסה בתוך חברת ילדים, הכלואים בעצמם בכיתה שיש להם בה כחצי מ"ר לעצמם, אינו מועיל ואולי אף מזיק,


הספר פרחים לעכבר לבן charly
אשר עובד להצגת יחיד מדהימה של יעקב עיני, מדגים זאת בדרך רגישה ומופלאה.
*
בראיון לחן שליטא מידיעות אחרונות,"עשתה להם בית ספר ציטוט באתר הפיגור השכלי" מספרת ליאת מרציאנו, האישה והאגדה מאחרי בג"ץ 6973/03 ליאת נתן מרציאנו ו-7 אח' נ' שר האוצר    דנג"צ  04-274  שר האוצר ואחרים נגד ליאת נתן מרציאנו ואחרים, בכאב ובתדהמה על ההצעה הבלתי תמימה בעליל של הרופא, להרדים את הילדה המפגרת שלה, אולם אין לראות ברופא זה חריג בישראל. חוק הכשרות והאפוטרופוסות מדבר על זכויות וחובת אדם מרגע היוולדו, כך יש חזקה שעובר אינו ילוד, ואם ניתן לגרום לכך שהמפגר לא יגיע לעולם, יהיה טוב יותר לו ולהוריו. אולם למצער, גם לאחר שהתינוק נולד יש נשמות טובות שיודעות להפוך את העניין לסוד ולהעלים את התינוק מהעולם או מהחיים
עוד נציין שעו"ד המתמחים בדיני נזיקין, מטלטלים בשנים האחרונות את אמריקה ואירופה בעניין ה עיקור הכפוי.

בפרשת זייצוב נגד כץ ע"א 540,518/82, נקבע, טרם חקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, מושג נזיקי מדהים הנקרא: "הולדה בעוולה", קרי, הולדת מפגר מאפשרת לתבוע בנזיקין את בית החולים ו/או את מי שערך סקירה גנטית באם לא התריע על הליקוי, והעמיד את האפשרות של סיום ההריון כאופציה , מחקר שערכה השילוני-דולב מגלה  ש 73% מהיועצים הגנטים בישראל, ממליצים על הפלה במקרה של תסמונת דאון, לעומת 23% ליועצים גרמנים ורק 13% ליועצים האמריקאים, ארץ הקפיטליזים המובהק ו"אלופת" העולם בדיני נזיקין.
האם יש לנו זכות מוסרית לקבוע מי ראוי להלך על פני כדור הארץ ומי נגזר דינו לא להגיע לכאן בכלל רק על פי גובה האי-קיו שלו? הספד רגיש עד כאב מלמד אותנו קצת צניעות : "אמא שואלת איפה היית לפני שבאת אליה? הוא הסתכל בשנינו ואמר משפט מדהים: הייתי תחת השטיח של אלוהים." 
לדף הביתעוד על יחסי אחים עם המפגר בהצגה מלאך עם תסמונת דאון

א-ב בחינוך ביתי מציין, שהאי-קיו הנמוך של המפגרים מפצה את עצמו בחום אנושי מיוחד במינו, ובתכונות רגש גבוהות לעיתים מהממוצע באוכלוסיה, גם כנסת ישראל עשתה לאחרונה מעשה הומני יפיפה, וקלטה מפגרים בעלי תסמונת דאון לעבודה בכנסת.
*

 

אז מהו פיגור: (הקישור מוביל להגדרה באתר)
מצב בו לא הושגה התפתחות מושלמת של
המוח. פיגור שכלי הוא מצב בו האינטלקט אינו מפותח במידה מספקת ועל כן מצריך הגנה והשגחה. זה כמובן מצב יחסי, כיוון שאדם שנחשב מפגר בחברה תובענית עשוי להסתדר היטב בסביבה פשוטה יותר. הסיבות לפיגור אינטלקטואלי כוללות תסמונת דאון, פגם תורשתי של חילוף חומרים, פגיעת ראש, וחסר פסיכולוגי קשה.
פיגור אינטלקטואלי הוא מונח שמגדיר מצב של אנשים שכושרם האינטלקטואלי נמצא מתחת לרמה שנקבעה על-פי מנת משכל (IQ) סטנדרטית. אנשים בעלי מנת משכל בין 50 ל-70 מוגדרים כבעלי פיגור קל, והם בדרך-כלל מסתגלים לחיים עם מעט עזרה. הפיגור הקשה מוגדר על-פי מנת משכל בין 20 ל-50, ואנשים אלה בדרך-כלל תלויים באחרים. ההדגשות אינן במקור (י"ג)

ויקיפדיה: קיים ויכוח בין רבים מהחוקרים לגבי רמת ההשפעה התורשתית על רמה שכלית, ובכלל זה פיגור שכלי. קיימים מקרים רבים בהם נולד להורים מפגרים ילד בעל פיגור, ולא כל כך ברור האם הפיגור הוא כתוצאה מנתוני תורשה או מהסביבה בה גדל. יש הטוענים כי עיקר קביעת הרמה השכלית היא על ידי נתונים תורשתיים, ויש הטוענים כי ההשפעה העיקרית היא של הסביבה. מחקרים רבים שנעשו במהלך השנים, הציגו ראיות לשני הכיוונים. עם זאת, קיימת בעייתיות בפרשנות של תוצאות מחקרים לגבי התאמתם לגישה זו או אחרת.  
  הגדרת פיגור בחוק הסיעוד + הגדרות מדוייקות לסוגי פיגור: חוק חינוך מיוחד ותקנות ראה במדור חוק.    
  הפיגור בישראל                כתיבה בסמלים  העסקת מפגרים             מעבר בוגר לקהילה    
  עבודת מחקר -(תיזה) בנושא חינוך תעסוקתי מאת אוזן מזל    מעגל החיים של משפחת הילד המפגר    

 למוסד יש כשל לוגי מובנה בשיטת ההוראה לילדים בריאים, ולכן קל וחומר שיש לו בעיה מורכבת שבעתיים בעניין החוסים - המפגרים.

פרגר ופלצ'ר (1974, בתוך הופר, 1987) ציינו כי גישתו של איש המקצוע מעדיפה או מגינה על ההורה שרמת עיסוקו גבוהה יותר בשל חשש שהילד המפגר עלול לפגוע במסלול הקרירה שלו. לעומת זאת כשרמת העיסוק של ההורה נמוכה יותר נתפסת הפגיעה ביוקרה כפחות.
וידן (1980, בתוך הופר, 1987 ) מוסיפה כי רמת הכנסה גבוהה של הורי המפגר נמצא כאינדקטור לסידור מהיר של הילד המפגר במוסד ע"י הוריו.
רימרמן (1981, בתוך הופר, 1987) ציין כי רמת השכלתם של ההורים הינו משתנה חשוב בהמלצת איש המקצוע להורי ילוד עם פיגור שכלי באשר למסגרת ההשמה הרצויה לו. ככל שהשכלתם של הורי הילוד נמוכה יותר כן יטה הפרופסיונל להמליץ על המסגרת המשפחתית כרצויה. ההסבר להתנהגות פרופסיונלית זו קשורה בקונספציה של "הדמיון" שמשמעה כי איש המקצוע נוטה להתייחס ולהקל על אנשים הבאים מאותו סטטוס או רמת השכלה.
עמינדב (1986, בתוך הופר, 1987) ציינה כי הדת והמסורת המוסלמית תופסים מוגבלות כגזירה משמים. אנשים מוגבלים מטופלים כחלשים מבחינה פיסית ורוחנית, אינם תורמים לחברה אלא מעוררים רחמים. עמדותיהם של נוצרים מושפעת מהתפיסה שמחלה ומוגבלות פיסית הם עונש מהאל.
פלוראן וכץ (1983, בתוך הופר, 1987) ציינו בהקשר זה כי ליהדות יש גישה שלילית לנכות התפתחותית. הגישה המסורתית של היהדות לנכות נוטה להציב את הנכה בסטטוס מיוחד ולכן אינה תואמת את הגישה המודרנית של שוויון הזדמנויות. אם איש המקצוע מהווה בבואה של השקפות חברתיות אלה בנושא הדת הוא ימליץ למשפחות ערביות (נוצריות ומוסלמיות) על השמת הילוד עם פיגור שכלי בחק המשפחה הטבעית, מאידך המלצתו למשפחה היהודית תתיר יותר השמה חלופית.
ככל שההורים דתיים יותר הם נתפסים כחשופים יותר לפקוח מוסרי על פי מצוות "עשה" ולפיכך ממליץ איש המקצוע למשפחה לגדל את הילד הלוקה בפיגור שכלי. הגישה הדתית מניחה ומאמינה שכל יצור אנושי הוא יצירתו של הבורא, על כן לא קיימת הצדקה מוסרית דתית להמנע או להמעיט מן הטיפול בילד הפגום ( שטיינברגר, 1986 בתוך הופר, 1987).
המושג "רצוי " או "בלתי רצוי" קשה מאוד להגדרה, הריון יכול להיות רצוי או בלתי רצוי בהתאם לערכים, לנסיבות הריון, לתוכניות אישיות ולמצב הכלכלי של בני הזוג בעת ההריון. השקפתם של בני הזוג יכולה להשתנות במשך הזמן ומהריון בלתי רצוי יכול להוולד ילוד רצוי ואהוב ולהפך. נשים החשות כי נקלטו להריון שאינו רצוי לא נוטות תמיד להפסיקו. לעיתים הן דוחות את הפניה להתערבות טרום לידתית ומזניחות את עצמן. עובדה זו עשויה להשפיע על מהלך ההריון ותוצאותיו. ההשלכות על הילוד כוללות הפרעות התנהגותיות כתוצאה מיחס מעורער בין האם לילדים, עד כדי הכאתם, הזנחתם, נטישתם או אפילו רציחתם מהנאמר להלן על הולדת תינוק "נורמלי" בלתי רצוי למשפחה ניתן להקיש על תגובות המשפחה להולדת ילד לא רצוי הלוקה בפיגור שכלי. יש גם לשער כי בשל עובדה זו תהייה התייחסותו של הצוות המקצועי והמיודע באשר לאי תכנון של ההריון חריפה וכי מידת רצון גבוהה של ההריון תקל על איש המקצוע להמליץ יותר על השמה משפחתית
ההתייחסות החברתית לגיל בכלל, הסטריאוטיפים שסביבו הקשורים לגיל האישה היולדת והידע המקצועי יצרו אצל אנשי המקצוע גישה שלילית כלפי אם מבגרת אשר לא נבדקה או ונבדקה וסירבה להפסיק את ההריון ההורה המבוגר לו נולד תינוק עם פיגור חש ודאי אשמה, כי למרות ההסתברות הגבוהה יחסית ללדת תינוק עם פיגור נטל סיכון זה על עצמו הרגשת ההורה מתבטאת גם בהתייחסותו של הצוות הרפואי למשפחה, הצוות מביע חוסר שביעות רצון על הורים מבוגרים שילדו תינוק מפגר כי הם נטלו סיכון רפואי המנוגד או סותר את המלצותיו האפשריות של הרופא לפיכך יטו אנשי המקצוע להמליץ למשפחה ליטול את הילד לחיק משפחתם, בכך יש ביטוי לתפיסה כי על ההורים ליטול אחריות להתנהגותם.
 הילד המפגר מכניס למשפחה מודל התנהגות שעשוי להיות ביזארי ומפחיד. אחת האפשריות אשר מהווה לחץ על ההורים היא האפשרות כי אח, בעיקר צעיר יותר מן המפגר, יחקה או יסגל לעצמו צורות התנהגות אלו בנושא הנדון הדגישה וויס (1985, בתוך הופר, 1987) החשיבות של "תפיסת אחריות" כלפי ילוד נכנה ע"י הוריו. אחריות זו מותנית במצבים שונים. קיימת התנגשות בין האחריות שיש להורה כלפי ילדו המפגר מול אחריות כלפי חיי ילדיו האחרים. הוא עשוי להביע נכונות לטפל בילדו המפגר מחוץ למסגרת המשפחה מתוך אחריות ורצון לא לפגוע בילדיו הבריאים. הולדתו של ילד בכור מפגר יוצרת תמונה שונה. הוא לא יוכל להיענות לציפיות הוריו והחברה הנובעות ממקומו בתוך סדר המשפחה. עובדה זו מעלה את ההסתברות לכך שאיש המקצוע יטה להמליץ על השמה חלופית כדי לאפשר למשפחה להבנות מחדש עם ילד "נורמלי" אשר יוכל לעמוד במשימות של בכור הילדים.
חובב (1984) מצא כי קהילה כפרית הינה מקבלת יותר את החריג. יש לציין כי הגישה של החברה הכפרית - קיבוצית - מושבית מצביעה על קבלה חיובית של החריג, עזרה הדדית וסיפוק שירותים לצרכנים. לעומת זאת בעיר הגישה היא הישגית-תחרותית ומגבירה את הסטיגמה על החריג. ולכן קל יותר לילד המפגר ומשפחתו להתמודד בקהילה כפרית. לפיכך צפוי כי המלצותיהם של אנשי המקצוע לגבי המשפחות הבאות מן המגזר הקיבוצי, מושבי תהיינה לקחת את הילד המפגר איתן הביתה.


 

אייזיק ישראל
מערכת תקשורת הכוללת את שפת הסימנים, לוחות תקשורת, מחשבים נישאים ועזרים המיועדים לתת פלט מדובר היכן ניתן להשיג ציוד תת"ח  עזר מציון.המערכת פועלת באמצעות: תמונות, ציורים, אותיות או מילים וכן סמלים כגון סמלי בליס המאפשרים הבעה ברמה גבוהה יותר של הפשטה. דרך השימוש בלוח תקשורת היא ע"י הצבעה על תמונה/אות/מילה או סמל המייצג את המושג שהמשתמש מבקש לומר. אם אין יכולת הצבעה ביד, ניתן להשתמש בצורות סריקה שונות או בעזרי הצבעה מסוגים שונים. השימוש בפלט קולי הינו חלק אינטגראלי בתת"ח ומאפשר תקשורת מהירה ואינטראקטיבית. בתוך מערכת התת"ח כלול גם המחשב אשר מאפשר גם הרחבת התקשורת בכלל ותקשורת כתובה בפרט.  תפקוד ידיו לקוי ?  מחשב הפועל באמצעות הקול האנושי ?  הקלדת מילה והיא תיאמר בקול ?
היופי של התוכנות כאלה או מאות דומות ברחבי העולם היא ביכולת היאנטראקטיבית לנהל דיאלוג , שימו לב לנגישות לעולם שהחומרה והתוכנה מעניקה גם למפגרים ולנכים קשים: My world  עולם הסמלים .

החדשות הטובות: הפרטה + כניסת מחשב SymbolWorld.org את הסימנים ההורה יכול להמציא בעצמו או להעזר במאגרים קיימים של אלפי תמונות כולל הוצאת תמונות ממנועי חיפוש.

המדינה התחילה להפריט את מערכות החינוך המיוחד. מערכת האייל הקורא מדווחת מעיתון הארץ 12.09.06: "במסגרת תקציב 2007 יופרטו תשעה מוסדות המשרתים כ-‏2,000 ילדים מפגרים. צעד זה זוכה לתמיכה בקרב העמותות  וכן במשרד הרווחה. למרות הקיצוץ בכוחו של משרד הרווחה ולמרות האיום בעיצומים מצד עובדיו, מברכים במשרד על התכנית להפרטת תשעת המוסדות הממשלתיים. גורמים מקצועיים במשרד מצביעים על העובדה שעלות חוסה במוסד ממשלתי הינה כפולה מזו של חוסה במוסד פרטי וזו בזמן שאיכות השירות במוסדות הפרטיים לא נופלת מזו הקיימת במוסדות הממומנים על ידי המדינה.גם בעמותת אקי''ם ועמותות אחרות בתחום מקבלים בברכה את הצעד וטוענים כי בניגוד להפרטות בתחומי רווחה אחרים, הפרטת אותם מוסדות למפגרים תביא לשיפור בתנאי החוסים. המוסדות הפרטיים אינם כבולים בבירוקרטיה הממשלתית המייקרת את ניהולם השוטף וכן אין הם מאויישים על ידי עובדים מיותרים הקיימים בשירות הממשלתי והנהנים מתנאי שכר טובים.
ההפרטה תחסוך לאוצר 100 מליון ש''ח בשנה. את החסכון מתחייב האוצר להפנות למשרד הרווחה לטיפול בנזקקים נוספים.".
הצבעים וההדגשות לא במקור (י"ג).מפריטים את המפגרים - ובהצלחה רבה - חדשות -הארץ
**

מי אמור לשאת באחריות על הילד המפגר החוסה או בעל הבעיה הגנטית
או  התפתחותית? השאלה אינה פשוטה
, אין ספק שמעורב כאן כסף, והרבה. המבחנים הגנטים בהריון, אמורים היו לכאורה למזער את מספר המקרים בהם ילד יסבול מפיגור שיכלי, אולם אם הגיע לעולם ילד מפגר, יש לו את הזכות המוסרית להיות חלק מהחברה וככל שיקדימו לשלב אותו מינקות בחיי אמת, כך הוא יוכל ללמוד טוב יותר להיות חלק מהקהילה, כך יוצא שדוקא החוק הלכאורה מתקדם, אשר הושג בהרבה דמעות של הורים, כלל אינו מתחשב ברצון ובמוטיבציה של ההורה וגרוע מכך אינו מתחשב בזכויות הבסיסיות שיש למפגר. החינוך המיוחד קובע לכל הילדים מסגרת שבה הילד עד גיל 21 נמצא כל יום כל היום במוסד מיוחד ללא חופשות. את נוקשות המערכת, ניתן לראות בעיקר כאשר היא מראה "סימני התקדמות לכאורה", 

כל מי שקורא את כישורי הרקע של הלמידה, יכול להבין מיד שהמחשב יכול לסייע לילד המפגר בצורה מדהימה, אבל בישראל 2006 כמו ביתר המוסדות בעולם "התעוררו" רק היום לגלות שיש עילה לקשר בין החינוך במיוחד למחשב, ידיעות אחרונות – מאת תמר טרבלסי-חדד " לראשונה בעולם"[!?] ילדי חינוך מיוחד בראש-העין ילמדו השנה באמצעות מחשב נייד שישמש אותם במקום מחברת. מנהל אגף החינוך בראש-העין, אבי קמינסקי, אמר כי מדובר בניסוי ייחודי מסוגו בעולם שבו מאפשרים לתלמידים ללמוד בקצב אישי תוך שילוב אמצעים טכנולוגיים. השימוש במחשב יאפשר לילדים מתקשים לשפר מיומנויות מוטוריות ולעקוף קשיי כתיבה.
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים