חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> חינוך ביתי - הילד המיוחד >> ילדים אוטיסטים אספרגרים אינדיגו
 

אתר א-ב בחינוך ביתי עוסק בתחום חינוך ביתי,  ואין אדם בעולם שלא מתאים לחיות בבית.
הורה אשר מגלה שהילד שלו עונה להגדרת תסמונת אוטיסט, אספרגר, אינדיגו, עלול לחולל סופה של אנרגיות שליליות שיפעלו בעוצמה רבה כנגד ההורה והילד,
הבטחון העצמי של ההורה ויכולת קבלה והכלה הם החלק המהותי ביותר בנושא הזה.

כל אדם שנמצא תחת השמש נולד בצלם אלוהים, ואם נולד ילד שיש לו התווית התנהגות כולנו ילדים של החייםאחרת, עצוב מכוער ומטופש לחשוב שיש לדחוף את הילד למיטת סדום למשוך אותו או לקצר אותו כדי שיתאים למידה המדוייקת של המיטה.
העיצה הטובה שיש לנו להורים, היא פשוט לצאת מהלחץ, לא להדביק תוויות לילד, לא "לצפות" את ההתנהלות שלו, להעניק לילד יד מכל הלב ולהוביל אותו בשבילי החיים בדיוק כמו שמובילים את מי שאיבד את מאור עיניו, כלומר בדרך עניינית ורציונאלית, מבלי לטרוח ו"להזכיר" לו באלף ואחת ודרכים שהוא איבד את מאור עיניו... הורה אשר יבטח באינטואציה שלו,  ולא ישקע בהירהורים נוגים למה זה מגיע לי ומה עשיתי וכדומה, ישקיע את האנרגיות שיש לו בילד ולא בהתנהלות סביב הילד, ירשום לעצמו ולילד נקודות זכות לחיים טובים יותר.

ההגדרה הטובה ביותר של א-ב בחינוך ביתי למונח חינוך, היא הענקת כישורי חיים.
חינוך הילד נתון לשיקול הדעת הראשוני והבסיסי ביותר של ההורה, ההורה קובע, האם הילד שלו יגדל בבית, וישתלב כל העת במארג החיים, תוך הרחבת נסיון הילד עם מאות אלפי התרחשויות יום-יומיות, או שטיפול הילד יעבור למוסד, שם יחיה בכפיפה אחת, עם ילדים במצבו.
*
לכל ייצור חי בעולמנו יש את סיבת קיומו וכל יצור חי בעולמנו יש את היופי המיוחד לו.השאלה החריפה העולה בדף ילדים בעלי IQ 82 ומטה  עולה גם כאן: מה היה לנו, שאנו כחברה, מנדים את החוליות החלשות של החברה למקום שבו לא נצטרך  לראות אותם?,

הדילמה של מי שעומד מהצד אינה קלה, ההורה ואך ורק ההורה צריך לקבל כאן החלטה, לא קלה, מה רמת הנכונות והמסוגלות שלו לטפל בילד, והאם מוסד יתן לו מענה טוב יותר. כמובן שהורה יכול לבחור גם בשביל הזהב, את השילוב בין גידול הילד בבית, לבין קבלת עזרה מהמוסד ומהממסד, ולרתום את התקציבים המגיעים לו לצורך כך, אתר א-ב בחינוך ביתי מוביל מהלך שבו האחריות על חינוך ילדים "רגילים" לא תהייה באמצעות מוסד, ואם יש הצדקה כל-שהיא לקיומו של מוסד שבו משאירים ילדים, זה אך ורק במקרים בהם המבוגר האחראי , אינו יכול מסיבותיו לשאת את גידולם של הילדים לבד והוא נזקק לעזרה רבה סיוע ולתמיכה.
*
כולנו ילדים של החייםבניתוח התופעה של אוטיזים, יש ציר מובהק בלתי ברור, שעל פניו מלמד, שאין כאן תורה מסיני, אנשים מתיישרים לפי אסכולות שתקפות היום, ומחר אולי כבר לא יהיו כאלה. מבט רטרוספקטיבי מלמד, שיש המון אינטרסים תת קרקעים הקשורים בכסף, ליצירת מיתוסים כאלה או אחרים לתופעות, בעוד מחקרים במדע בנויים על בחירה במדגם, אשר ממנו ניתן בוודאות קרובה להסיק על הכלל, הרי המחקרים במדעי האנוש אינם פועלים כך, כל ילד הוא עולם ומלואו ואין דין הטיפול באוטיסט אחד, כטיפול בילד אוטיסט אחר, מה גם שהציר עליו מוגדר הרצף האוטיסטי ארוך רחב ועמוק כל כך, שמצער לראות כיצד מרבית המומחים בתחומים אלה, אינם מסייגים את המילים שלהם, ויוצרים אצל ההורה תחושה שמדובר על דיוק מתמטי ועל מדע מוחלט, תוך מתן תחושה להורה שהם "יודעים משהו" שהוא כהורה אינו יודע,

אולם כנאמר, בימים העצובים האלה, גם מחקר מדעי לכאורה, יכול להיות מונע ע"י אינטרסים תת קרקעים, ראה
בהלת שלילת החיסונים מ 1998 כאשר יצאה ידיעה מחקרית: החיסונים עלולים לגרום לאוטיזים, ידיעה אשר גרמה להורים מסויימים להפסיק לחסן את הילדים שלהם, בדיעבד התברר, שמדובר על מסקנות של מחקר מוזמן, אשר נרכש בכסף, ולמרות שפורסם שזה מחקר מגמתי עם תוצאות כוזבות, יש הורים גם בישראל, שעד עצם היום מאמינים "למחקר" ומסרבים לחסן את הילדים שלהם ועם השנים גם בנו סביב העניין "אידיאולגיה" ודרך חיים.  בעניין  זה ראה גם: American Institute of Medicine

תלמה.פ מנהלת פורום אוטיזם בתפוז,
ביקשה לאזן את הסוגיה הזאת, מהזווית שלה כאמא וכמנהלת ותיקה בפורום אוטיזים  בתפוז,
"דלקת מעי נפוצה אצל מרבית ילדי הספקטרום התקשורתי, ללא קשר לרמת התפקוד שלהם ופוגעת גם באספרגרים וגם באוטיסטים. אצל 85% מתוכם, התגלה הוירוס של החצבת במעיים. זהו וירוס מהונדס השונה מהוירוס הרגיל ולכן גם התנהגותו בגוף שונה והוא פוגע במעי. הגירסא הקודמת של חיסון MMR הופסק השימוש בה בגלל מקרים רבים מאד של דלקות מוח וקרום המוח בעקבות החיסונים. גם נגיף זה, עובר אצל חלק מהילדים אל המוח. עקב כאבי הבטן מותאמת תזונה מיוחדת. המרכיבים הנפוצים במזון- מוצרי חלב וגלוטן, מחמירים את התופעות ואינם מתפרקים טוב במעי המודלק הזה ואז תוצרי ביניים שלהם מגיעים אל המוח ומשפיעים עליו לרעה, לכן יש גם תזונה ללא גלוטן וקזאין (חלבון החלב)
הקישורים שתלמה מתבססת עליהם:
פורום אוטיזם וכספית-  התימרוסאל שהרעיל מליוני ילדים בעולם והפך אותם לאוטיסטים הרעלת כספית באוטיזם  פרזנטציה ביוכימית על נזקי כספית באוטיזם  אוטיזים וחיסונים סרטונים  טיפול ביורפואי באוטיזם, בעקבות נזקי חיסונים   קילאציה להוצאת מתכות, כספית ורעלים מהגוף  ילדים על דיאטה ללא גלוטן וחלב  בעקבות הדיאטה: סיפורי הצלחה 1 סיפורי הצלחה 2  בעיות מעי באוטיזם 1  2  3  מידע על מעי אוטיסטי בועדה בקונגרס האמריקאי  ילדים עם מוחות מורעבים, בגלל בעיות מעי, ספיגה וחיסונים הרצאות חשובות בטיפול באוטיזם- כולל התחום הביו רפואי  "           
 
 
בעולם שלנו, אנו נוטים להגדיר, למדר, לפצל, לתייק ולהכניס הכל למגירות, תוך הגדרת מחלקות ומחלוקות, הרפואה אחראית לכאורה "לחומרה" לגוף האדם וזה נחשב לכאורה, התחום המדעי המדוייק, המבוסס, של מחקר ודעת , לכאורה, כי הרפואה צנועה וחכמה דיה להודות, שאין המדובר במדע מדוייק, שיש פרשנויות, וטעויות, רשלנויות וניסויים, שתפקידם לאשש או להפריך דעות מדעיות קודמות, בעוד הפסיכולוג הפסיכיאטר ורשימה ארוכה נוספת של תת מקצועות עם ובלי רישיון סטטוטורי, אחראים לכאורה לחלק הכי חשוב, לתוכנה: לנפש האדם, מפתיע לגלות שדוקא מאמרים מהתחומים האלה, נוטים ליצור מצג שמדובר על מתמטיקה צרופה בבחינת כזה ראה וקדש.
אולם מה לעשות שהשלם עולה על חלקיו?,
האדם החי בנוי מסימביוזה מיוחדת של גוף ונפש, הוא במפורש אינו רק גוף כמו שאינו רק נפש. איך יתכן שהמעטפת, הגוף, מטופלים ע"י גורם מקצועי שלומד 6 שנים + התמחות ספציפית בעוד הנפש "התוכנה" המחולל של היות האדם, זוכה לטיפול ע"י אנשים בעלי מעמד סטטוטורי נמוך יותר, תופעות התנהגותיות איומות, כמו שטיפת ידים כפייתית, ניתנות להסדרה באמצעות תרופה, בעוד מנגד, נסיון ל"רפא" ילדים שהוגדרו כבעלי הפרעת קשב וריכוז, הוביל לשימוש מאסיבי בתרופת הריטלין, העלולה לגרום לתופעות הנעות מהתקפי לב ועד למוות פתאומי של ילד, כמחיר מחריד ומזעזע בדרך בל תתואר לצורך השגת שקט בכיתה. חוסר היכולת להגדיר את הקו הברור, אמתי תופעה שייכת לגוף או לנפש, מייצרת תופעות לא נעימות בלשון המעטה, הטיבה לתאר את הנושא הזה 
אמא מדוייקת אחת בעלת כושר ניסוח מעולה .

לכל ייצור חי בעולמנו יש את סיבת קיומו וכל יצור חי בעולמנו יש את היופי המיוחד לו.א-ב בחינוך ביתי, נותן יד להורה "שהשמים נפלו עליו " עם קבלת ידיעה או הבנה שיש לו ילד שונה מהנורמה, ומלמד שיש גם גישות אחרות:DON'T MOURN FOR US | Jim Sinclair כמו לילדים המוגדרים על סקלת "הנורמה", כך גם לילדים אוטיסטים, יש את חלון ההזדמנויות הפתוח שלהם 0-6 ויש לנצל את עיקר המשאבים והפוטנציאל הגלום בהם, שווה להפנים ולהבין את פעולות מוח ימני מח שמאלי, ולנסות ליצור ככל האפשר את הקישורים החיונים כל כך, ליצירת אינטלגנציה רב תחומית. שווה ללמוד את כישורי הרקע של הלמידה, ולימוד קריאה מגיל אפס, לטעמנו, עיקר ההשקעה בגילאי 0-6 חייב להיות בהבנת כישורי חיים. בילד ובחיי משפחה וחברה אישיים, ככל שתהליך התרגול והאימון האישי coaching  יהיה אוהב חזק ממוקד ומושקע יותר בילד, כך ניתן יהיה לראות שיפור מהותי בתוצאות. כתבה מעניינת:"הבאנו גולם בבועה וקיבלנו תינוקת רגילה"

אור מים חום ואהבה.כל הורה הוא סוכן רגשות בעולם, אמא מסבירה לתינוק שלה על רגשות, "ומרגישה", יחד איתו את הכאב הצחוק השמחה האהבה והכעס, הילד האוטיסט ו/או האספרגר, זקוק לסוכן רגשות coaching צמוד, הרבה הרבה אחרי השלב הטבעי, ולכן יחס 1:1 אצל ילדים כאלה, חיוני כל כך. מנגד, ברור שמדובר על תהליך המתיש את ההורה באם אין לו סיוע וכאן על המדינה מוטלת חובה בדין, לסייע בכל הדרכים.

כאשר שואלים אדם מה זה פחד? רואים שהמילה פחד מלמדת בעצם, על חוסר ידע..
ולכן, שווה כדאי וחשוב לדעת, ומתוך הידע לגזור את החלטות ההתנהגות וההתנהלות.

סרטון קצר 
מהו אוטיזים

שם רפואי - Kanner Syndrome, אבחנה ראשונה 1943
*
הסבר מפורט אוטיזים
אוטוסטים ויקיפדיה 
מה אומר
משרד הבריאות? 

נכות - מילון מונחים

תאור צורת טיפול חיננית באוטיסט שאלות ותשובות
על אוטיסטים
אלו"ט 
לורן:
קישורים בארץ ובחו"ל 
אגף החינוך
המיוחד מחמ"ד

חוזר מנכ"ל שילוב בחינוך רגיל
המוסד מחריג היום כחנוך מיוחד:  משרד החינוך
האגף לחינוך מיוחד

בעלי משכל גבולי בהמלצת פסיכולוג חינוכי או פסיכולוג התפתחותי.
*

בעלי פיגור קל | בינוני | עמוק בהמלצת ועדת האבחון של השירות למפגר במשרד העבודה והרווחה

הפרעות התנהגותיות רגשיות פסיכיאטר או פסיכולוג חינוכי או פסיכולוג קליני/

אוטיזם / ‎PDD
בהמלצת פסיכיאטר או פסיכולוג קליני

שיתוק מוחין/נכות פיזית 
בהמלצת  רופא מומחה בתחום

‎D(H)AD  נוירולוג ילדים או רופא ילדים עם ניסיון  בהתפתחות הילד| פסיכיאטר

הפרעות נפשיות  בהמלצת פסיכיאטר
חירשות/כבדות שמיעה בהמלצת
קלינאי תקשורת שהוסמך לאודיולוגיה
לקות למידה פסיכולוג חינוכי.
עיכוב התפתחותי
בהמלצת נוירולוג ילדים, רופא ילדים
*
עיוורון/לקות ראייה
ועדת אבחון של השירות לעיוור במשרד העבודה והרווחה או רופא עיניים
עיכוב שפתי בהמלצת קלינאי תקשורת + פסיכולוג חינוכי או קלינאי תקשורת + פסיכולוג התפתחותי

הגדרות מעתירה אלו"ט נגד המוסד לביטוח לאומי  28 בספטמבר 2006

"ה.1. הליקויים על רצף האוטיזם

 1. ההפרעות המתוארות על רצף האוטיזם מקורן נוירולוגי-התפתחותי והן מתבטאות בחסרים מתמשכים ובולטים בשלושה תחומי תפקוד: שפה ותקשורת, יכולת חברתית-הדדית וקשר חברתי, ובהופעת תבניות התנהגות נוקשות ותחומי עניין ייחודיים וחוזרים. 

פגיעה על רצף האוטיזם מוגדרת כפגיעה חמורה ונרחבת בשלושה תחומי התפתחות עיקריים: מיומנויות חברה (היעדר עניין והנאה בקשר עם הזולת, קושי בהדדיות רגשית וחברתית); מיומנויות תקשורת (לקות בשימוש בשפה לשם תקשורת עם זולת, וכן בשימוש באמצעיים לא מילוליים, כגון: שפת גוף או שפת הסימנים, היעדר משחק דמיוני או חיקוי חברתי); תבניות בהתנהגות, בתחומי עניין ובפעילות (תנועות חוזרות של חלקי הגוף, התעניינות חריגה בעוצמתה או בחפץ מסוים, התנגדות לשינויים בסביבה הפיזית או בשגרת פעילות).

 1. באופן פורמאלי קיימים שני סיווגי ליקויים רפואיים, התפתחותיים ופסיכיאטרים בינלאומיים המשמשים בסיס לאבחנה של לקויות שונות.  האחד שייך לארגון הבריאות העולמי ונקרא ICD-10, (International Classification of Diseases) מ-1992, והשני שייך לאגודת הפסיכיאטרים האמריקנית ונקרא Diagnosis and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV) מ- 1994.

שינויים בהגדרת האוטיזם על פי האפיונים ההתנהגותיים מוצגים במהדורות המעודכנות של שני האוגדנים הללו. כל ההפרעות על רצף האוטיזם נמצאות תחת המטריה של "הפרעות התפתחות נרחבות" או Pervasive Developmental Disorder (PDD). היום הקהילה המדעית מתייחסת לכל תחום האוטיזם כהפרעה על רצף הנקראת Autism Spectrum Disorders- (ASD).

 1. תחת ההגדרה הכוללנית הזו נכללות חמש קטגוריות אבחוניות שונות אשר לכולן מאפיינים מרכזיים משותפים, כמתואר בסעיף ‎25 לעיל ובסעיף ‎31 להלן. תחת ההגדרה הכללית PDD מסווגים:
  1. אוטיזם 
  1. תסמונת אספרגר
  1. תסמונת Rett
  1. Childhood Disintegrative Disorder 
  1. PDD-NOS: PDD –Not Otherwise Specified
 1. מאחר והספקטרום האוטיסטי הוא ספקטרום רחב המכיל בתוכו תסמונות שונות, משתמע מכך שכל ילד המאובחן בקטגוריה של  PDD (או בלשון אחר – ASD) סובל למעשה מלקות השייכת לרצף האוטיזם. אף אם יטען מי כי ילדים הסובלים מלקויות PDD או ASD כגון PDD-NOS או תסמונת אספרגר, אינם נמצא תחת הקטיגוריה של "אוטיזם-פרופר" כביכול, הרי אין ספק כי הם עונים לקריטריונים הקליניים לאוטיזם או לאחת מההפרעות אשר בהן מתואר מצב התנהגותי ותקשורתי-חברתי דומה לזה שקיים באוטיזם.
 1. כפי שתואר קודם, הקהילה המדעית מסתכלת על תחום האוטיזם היום (כמו על הפרעות אחרות בתחום ההתפתחות) כעל רצף, שבו יש דרגות חומרה שונות ואופני התבטאות המשתנים עם הגיל וההתפתחות, אך עדיין התסמינים איכותית דומים והמשכיים. מקובל לראות באוטיזם, תסמונת אספרגר ו-NOS PDD כהפרעות על פני רצף הנקראות היום  ASD -Autism Spectrum Disorders. 

מקור התסמונות הנוספות RETT ו-CDD גנטי ונוירולוגי בהתאמה ולכן מתייחסים אליהם בנפרד ולא כחלק מ-ASD.

 1. ילדים עם ליקוי על רצף האוטיזם, כולל ילדים הלוקים ב-PDD NOS ובתסמונת אספרגר הינם בעלי ליקויים כמתואר בסעיף ‎25 לעיל ובסעיף ‎31 להלן. בכל הילדים המצויים בספקטרום קיימת הפרעה בקשר החברתי, ההדדיות, הפרעה איכותית בתקשורת המילולית והלא מילולית והופעת תבניות התנהגות ותחומי עניין חזרתיים ומוגבלים באופיים. מחקרים רבים מדגישים את הדמיון ואף הזהות בין הליקויים השונים על רצף האוטיזם.

הפרעות ברצף האוטיסטי לא בהכרח כוללות פיגור שכלי (אם כי ברוב המקרים קיים גם פיגור שכלי) או הפרעה בתפקוד היום יומי. ילד עם ליקוי על רצף האוטיזם לא בהכרח יהיה תלותי ומפגר, יחד עם זאת, הוא יפגין קשיים בולטים בהתנהלות היומיומית שלו וביכולת שלו להשתלב חברתית במסגרות שונות. תסמונות על רצף האוטיזם הינן חברתיות, רגשיות ותקשורתיות במהותן, ולעיתים הילדים הלוקים בהן אינם תלויים בעזרתו הפיזית של הזולת (אם כי כמעט תמיד הם זקוקים להשגחה, לרוב מתמדת). לכן, מבחנים הבוחנים מידת תלותו של ילד או מידת ההשגחה לה זקוק ילד כלל אינם רלוונטיים כאשר מדובר בילדים עם ליקויים על רצף האוטיזם.

 1. כיצד מתבטאים הקריטריונים השונים של לקויPDD אוASD בחיי היום-יום? המשותף לכל מי שחוסה תחת ההגדרה של PDD או ASD הינו כדלקמן:
  1. הפרעה ביכולות החברתיות: בין המאפיינים בולטים קושי ביזימה חברתית, יכולת יצירת קשר בין אישי, העברת רגשות לאחר והבנת רגשות של אחרים (theory of mind). כשל בקשב משותף (הפניית קשב של האחר לאובייקט רחוק) ובשימוש תקשורתי בקשר עין והבעות פנים. חלק מהילדים מתוארים כמנותקים ומופנמים, עסוקים בענייניהם, בעוד חלקם יפגינו רצון לקשר חברתי אך עם קושי בולט בהבנת חוקים חברתיים מקובלים.

יובהר כי קושי זה בהבנת חוקים חברתיים מביא את הילדים הסובלים מלקות כאמור לא אחת לבידוד חברתי, לפגיעה בכבודם ואף למצבים בהם נשקפת להם סכנה, כתוצאה מחוסר הבנה של קודי התנהגות בסיסיים ומטבעות לשון שגורות.

  1. בתחום השפה והתקשורת: ברוב הילדים מתואר איחור בהתפתחות השפה ובתקשורת הלא מילולית (ג'סטות, הצבעה) אשר גורם להורים להביא את הילד להערכה התפתחותית ראשונית. הפרעה סמנטית- פרגמטית, כלומר חוסר שימוש בשפה לתקשורת, מתאפיינת בקושי לנהל שיחה הדדית ושימוש במשפטים אידיוסינכרטיים שאינם ברורים לשומע. חוסר גמישות בשפה, המתבטא באקולליה מיידית (חזרה על משפט או מילים שנאמרו קודם) ובאקולליה מאוחרת (משפטים שהילד זוכר מהיכרות קודמת, מספר, דקלום או שיחה, שנאמרים בהקשר או שלא בהקשר). כמו כן, אופייניים איחור בחיקוי, במשחק היצירתי, וקושי במשחק לקיחת תפקידים.  בתסמונת אספרגר לעומת זאת, אין כמעט איחור שפתי והשפה יכולה להיות פונקציונאלית ואפילו מתקדמת כמו שימוש רב בביטויים מליציים או במילים "גבוהות".
  1. תבניות התנהגות סטריאוטיפיות: ההתנהגות באוטיזם משקפת את הקושי לקבל שינויים והמשיכה לרוטינות חוזרות ולא פונקציונאליות. הסטריאוטיפיות מתבטאת מוטורית וורבלית (נפנופי ידיים, חזרה על משפטים) וכן בנטייה חוזרת להתעסק בחפצים, פעילויות ותחומי עניין מצומצמים (תמרורים, הורדת מים באסלה). כמו כן, עניין בחלקי חפצים ומשחק סטריאוטיפי בהם (עניין בעיני הבובה, סידור בשורה של חפצים תוך שמירה על תבנית מסוימת) ומשיכה לרוטינות וריטואלים יוצאי דופן.
  1. רגרסיה: חלק מהילדים יראו סימנים אופייניים לאוטיזם כבר בשנה הראשונה והשנייה לחייהם שיתבטאו בקשר עין לא תקין, היעדר הצבעה, מיעוט תקשורת חברתית ועניין דל בסביבה לצד התנהגות סנסורית או סטריאוטיפית לא תקינה. כשליש מהילדים יתפתחו באורח תקין עד גיל שנה וחצי ויפתחו שפה של מספר מילים או משפטים קצרים, אך בסביבות גיל זה תופיע רגרסיה או עצירה בהתפתחות, אבדן השימוש בשפה, חוסר עניין חברתי, וחוסר תגובה לפניות חברתיות (היעדר תגובה לשם).
  1. יכולות ייחודיות: לצד קשיים תקשורתיים בולטים, חלק מהילדים יראו יכולות נורמטיביות או מעבר לגילם בתחום מסוים, אחד או שניים מאלה להלן, ובד בבד יכולות נמוכות מאד בתחומים אחרים. לדוגמה, זיכרון פנומנאלי למקומות, תאריכים, ידע סידרתי, היפרלקסיה (קריאה בגיל מוקדם), יכולות מתמטיות גבוהות, יכולות מוסיקליות (זיהוי מנגינות), יכולות ציור וכישורי ראייה מרחבית (פאזלים, זיהוי דרכים) שלא בהתאם לגילם.
  1. יכולות קוגניטיביות: בין 40-70% מהילדים עם אוטיזם מאובחנים עם פיגור שכלי בדרגות חומרה שונות. 
  1. בעיות נלוות: לעתים, בנוסף לתסמינים המפורטים ב- DSMמופיעים קשיים התנהגותיים המפריעים לתפקוד. אלו כוללים-טווחי קשב וריכוז קצרים, מיקוד יתר, היפראקטיביות ולפעמים אי שקט פסיכומוטורי בולט, אגרסיביות כלפי הסביבה, פגיעה עצמית, תגובות תסכול (טנטרומים), חרדות וחוסר מוטיבציה עד אדישות לסביבה.
 1. מתוך תיאור ההסתמנות הקלינית בחיי היום-יום ברור שמדובר בהפרעה בתפקודים הגבוהים ביותר במוח, אלו האחראים על ההבנה חברתית והיכולת ליצור קשר חברתי, הבנת שפה ושימוש פונקציונלי בשפה, ואלו הקובעים את מידת העניין והגיוון בתחומי העניין והעיסוק (משחק).
 1. אוטיזם וההפרעות האחרות ברצף לא בהכרח יתבטאו בפיגור שכלי, בהפרעה בתפקוד היום יומי (ADL – adaptive daily living skills) או בקשיים התנהגותיים חמורים מאחר וכל הבעיות הללו אינן חלק אינטגראלי מהקריטריונים לאבחנה של אוטיזם אלא מוגדרות כבעיות נלוות שלא בהכרח תופענה או תשפענה על חומרת האוטיזם עצמו.
 1. מאחר וליקויים על רצף האוטיזם הם בעיקר ליקויים חברתיים, התנהגותיים ותקשורתיים במהותם, הם אינם מאפשרים לילד להשתלב בחברה ולתפקד בה מאוחר יותר כמבוגר. זו הסיבה שמחוקק המשנה הבחין בין ילדים עם פיגור שכלי/מוטורי, אשר גמלתם נבחנת על פי מבחני תלות והצורך בהשגחה (הידועים גם כמבחני ADL - Adaptive daily Living Skills; להלן: "מבחני ADL"), לבין ילדים עם ליקויים על רצף האוטיזם/פסיכוזה, אשר גמלתם נקבעת על פי אבחנה של הליקוי.
 1. מתוך כך, ההערכה הנעשית במסגרת בדיקת הרופא מטעם הביטוח הלאומי לפני החלטה על גובה גמלת הנכה, הכוללת מדדים כמו כישורי היום יום ((ADL, הצורך בהשגחה, רמת הקוגניציה וחומרת הבעיות ההתנהגותיות הנלוות, אינה רלבנטית לאבחנה של אוטיזם או להחלטה על חומרתו. כפי שתואר קודם, ילד עם אוטיזם או על רצף ה- ASD לא בהכרח יהיה תלותי, מפגר או ללא שפה אך עדיין יראה קשיים בולטים בהתנהלות היומיומית שלו וביכולת שלו להשתלב חברתית במסגרות שונות.
 1. הצרכים של ילדים עם ליקוי מסוג PDD הם רבים ומגוונים. הטיפול בילד בספקטרום האוטיסטי הוא רב תחומי וכרוני (בהיקף כזה או אחר), כלומר מתמשך לאורך שנים רבות, ולרוב למשך כל חיי האדם.
 1. למרות שעל פי הדעות המקצועיות הרווחות לא ניתן לרפא ליקויים על רצף האוטיזם, בהחלט ניתן לטפל בהם ולקדם את יכולותיו של הילד, בעיקר אם הטיפול יהיה אינטנסיבי בגיל צעיר. עקרונות הטיפול הינם זהים לכל הלקויות על רצף האוטיזם, תוך מתן דגש על פיתוח מיומנויות חברה ותקשורת, ואין קורלציה ישירה בין מיקום הליקוי על פני הרצף לבין הטיפול הנדרש. הטיפול לו זקוקים ילדים עם תסמונות על רצף האוטיזם הוא מתמשך ואינטנסיבי וכולל שעות רבות של טיפולים פרא-רפואיים, והכל על מנת להביא את הילד לתפקוד הקרוב לעצמאי.
 1. לילדים בגיל הצעיר המחקרים ממליצים על טיפול אינטנסיבי המתייחס לקשיי הילד בתחומי התפקוד השונים: שפה (הבנה והבעה), תקשורת מילולית ולא מילולית, משחק, התייחסות לאחר (בני הגיל ולמבוגרים), פיתוח יזימה וקשר חברתי, לימוד הבנה חברתית, רגשות, יכולות אקדמיות, יכולות מוטוריות, אכילה, הרגלי למידה, כישורי חיים (כולל גמילה), והתייחסות ספציפית לקשיי ההתנהגות. הטיפול מבוצע על ידי אנשי מקצוע בתחום התפתחות הילד בענפי השפה והתקשורת, ריפוי בעיסוק, חינוך מיוחד, הבניית התנהגות, התערבות רגשית ועוד. הטיפול צריך להתבסס על עבודה פרטנית אינטנסיבית (30-40 שעות שבועיות) ועל הדרכת הורים לגבי ההתייחסות ללקות בבית ושיפור קשיי ההתנהגות הנובעים ממנה. מבנה טיפולים זה אשר נמצא במחקרים רבים כיעיל ביותר ומביא לשיפור ביכולות הילד הנו יקר מאוד ואינו נמצא באפשרויות המימון של משפחות רבות. העלות הממוצעת של טיפולים אלה הינה 12,000 ₪ לחודש! על כך נרחיב להלן.
 1. בילדים בגיל מבוגר יותר (בית ספר), לאחר שקיבלו טיפול אינטנסיבי בגיל הרך, ועדיין מראים קשיים בולטים, ההתערבות מבוססת על תחומי החסר הספציפיים של הילד. ההתערבות יכולה להתמקד בסיוע מלא לילד במסגרת בה הוא לומד או בבית, ובחלק מהילדים בסיוע חלקי אשר אפשר ויפחת בהדרגה על פי ההתקדמות. גם בגיל בית הספר יש צורך בטיפולים פרטניים פרא רפואיים רבים והדרכת הורים. לילדים עם יכולות גבוהות יותר הטיפול מתמקד בהקניית יכולות חברתיות כמו יצירת חברויות, הבנת קודים חברתיים, הבנת רגשות, הסתגלות למסגרות ועוד. יש ילדים רבים הנזקקים גם לטיפול תרופתי המצריך ביקורי רופא ולפעמים מלווה בתופעות לוואי בולטות המקשות על המשפחה.
 1. ללא טיפול ממוקד ואינטנסיבי, ילדים על רצף ה- PDD לא יוכלו לתפקד בעתיד באורח עצמאי ולהשתלב במסגרות רגילות. אי לכך הם יהוו נטל על החברה מאחר ולא יתרמו לשוק העבודה ויזדקקו לתמיכה בהוסטלים או מוסדות מאורגנים.
  ****

האם אוטיזים שייך לבעיה בחומרה, הגוף  או  בתוכנה - הנפש?
מחקרים שונים מדברים על היפופלזיה בצרבלום והיקף ראש גדול מהממוצע; פגיעה באזור קטן בכרומוזום 15, משערים שלא מדובר בתורשה. לאוטיסט ע"פ תאוריה פסיכולוגית יש
בעיה ביכולת לתקשר, חוסר יכולת להבין את נוכחותו של האחר ואת צרכיו - המלווים בקושי רב בפעולת החיקוי הטבעיות וניתוח שפת הגוף, כל אותם כישורים בסיסים של כל אורגניזמים ללמידה טבעית מתוך חיקוי -joined attention
  "להיות שם", הספר המיוחד במינו של יז'י קושינסקי שאף עובד לסרט מדהים, נועד להיות ביקורת חריפה על הפער בין הידוען לתדמית שלו במדיה, הספר מדבר על אדם אשר לומד שפה, שפת גוף, וניתוח ארועים רק מצפיה בטלוויזה, כיום אין קורס שיווק המכבד את עצמו אשר לא מבצע סימולציות מצולמות, כמו שכל מאמן כדורסל או כדור רגל מבצע, אנו טוענים שאת היופי הגלום בגנן המוגבל של יז'י ב"להיות שם", ניתן להעביר כמתנה לאוטיסטים ו/או לבעלי פיגור קל, העדר יכולת חיקוי טבעית מחייבת תירגול רב לפעולות פשוטות, פעולה שיכולה להתיש גם את בעלי הרצון הטוב ובעלי סבלנות ברזל, ניתן בהחלט לרכז מצבים  חברתים, פעולות נדרשות ורצויות, תירגול שפה רגילה + סאבטקסט בוידיאו או במחשב, החל מצילום הילד במצלמה ביתית וכלה בקלטות כמו סידרת המרים של רוג'ר הרגרביס, תוכנות מחשב מקצועיות. להיות שם. תרתי משמע. 

האם אוטיסט מפרש מבט ישיר לתוך עיניו כתקיפה?
העינים בטבע הן נושא מורכב להפליא, ואנו מכירים כמה סוגי ראיה ופיענוח ספקטרום, למשל: הדבורה רואה בתחום גל אולטרה סגול, ציורים מדהימים על פרחים שאנו רואים בהם רק צבע אחיד, הצפרדע ניחנה ביכלת לזהות את הטרף שלה רק ע"פ התנודה שלו באוויר, מה שתורגם אצלנו לעין האלקטרונית הפותחת וסוגרת עבורינו את דלת המעלית, אולם גם למיקום העינים בראש, יש חשיבות גבוהה, לכל החיות הצמחוניות יש עינים בצידי הגולגולת, כדי לאפשר להן להבחין בטורף המגיח אליהן מהצד, ואילו לטורף יש זוג עינים המקובעות בחזית, עינים המסוגלות למקד מבט, עיני האדם למצער, בנויות כעיני הטורף, ניתן לראות את זה היטב בדף הקטנטנים שלנו, חיות הספארי. מחקר קטן, אך חשוב להפליא הוכיח ע"י הצמדת אלקטרודות לראש האוטיסט, שמבט ישיר לתוך עיניו, גורם לסערה מוחית קשה, כמו כן עלה במחקר שאין שום חשיבות לעובדה האם מדובר במבט רך או קשה אלא בעצם העובדת שמיושרות חזיתית עיני אדם לתוך עיניו, מה שמחייב לבדוק האם כלב וחתול כחיית מחמד יוצרים אצל האוטיסט תגובה דומה, ומה שמעניק הבנה להורה שאין המדובר על ניכור רגשי כלפי ההורים או חיים בבועה אלא אפקט פיסיולוגי שיש ספק האם ניתן לתקן אותו.
*


הטענה המרכזית החוזרת בכל מאמר מכובד, מבהירה שאין בעצם דרך לרפא את תופעת האוטיזים, אלא רק להקל, לשפר, ולסייע לילד להשתלב בחיים, שהבעיה המרכזית היא כשל בתהליכי החיקוי הטבעים, קרי את מה שילד שאינו אוטיסט מסיק לבד מעצם התבוננות בסובב אותו, במיוחד אינטרקציות חברתיות האוטיסט אינו מסוגל או מתקשה למבין גם אחרי הסבר,
להערכתנו,
אם זהו הכשל המרכזי צריך לדעת לעקוף אותו במדוייק במקום הנקדותי, קרי לעבוד באמצעות הקרנת סרטים קצרים במחשב ו/או יצירת מיני ארועים במציאות אשר מבהירים מצבים חברתים, היכולים לסייע רבות לאוטיסט, כל הדמויות של רוג'ר הרגרביס (ראו בדף הקטנטנים) ולהניח דגש על ביטויים ושםה עשירה ראו למשל:בין הפטיש ובין הסדן
א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח ט  י  כ  ל מ  נ  ס  ע פ  צ  ק  ר  ש  ת אשר מצמצים את פער הבנת השפה.

בעוד מפגרים ניחנו בחום ברגש ואמפטיה גבוהים, אפילו יותר מבני אנוש שאינם מפגרים, הרי עניין מהותי בהגדרת תופעת האוטיזים, הינו החסר בהבנת רגש ובעיה באינטואיציה הטבעית ביכולת שפיטה של נכון/לא נכון,

אם כך, ככל שינתן דגש טבעי חזק וברור לתאור מצבים חברתים בעיקר ע"י "מאמן לחיים" ביחס 1:1 כך לילד יהיה קל יותר להשתלב בעתיד ובהווה בחברה, השאלה החוזרת ועולה כאן היא מה תכלית קיבוץ ילדים אספרגרים ואוטיסטים על בסיס יומי למקום אחד, כדי שיראו שם ילדים אוטיסטים ואספרגרים כמוהם?,  האם זו דרך נבונה לסייע להם להשתלב בחיים, או שמא מדובר על שלב ברור של השלמה מוחלטת עם קביעה, שיש למצוא לאוטיסטים מעון, ו/או כפר מיוחד שיטפל בהם בנפרד מהחברה לכל החיים,
*
ואם זה כך, האם ההורה צריך לקבל החלטות אחרות בדרך, מה השאלות המוסריות והאתיות העולות מכך, והאם אכן מדובר על חסרי ישע ו/או על מי שעלולים לפגוע בעצמם או בזולתם, המחייבים הרחקה לטובתם ו/או לטובת החברה.

דרכי הבעה חלופיות
יש לגוף יכולות מופלאות לבצע פיצוי בדרכי הבעה חלופיות, יכולת הציור הנפלאה של האוטיסטים מוכיחה זאת. אולם להערכתנו זו ביצה ותרנגולת, כלומר, אם במקום להשקיע מוטיבציה וזמן באוטיסט שיצייר, ישקיעו בו במוסיקה בפיסול או בכל לימוד אחר [שפה אחרת], הוא יוכל להצטיין גם תחומים אלה.

שתי קצוות:
מחד: בידוד האוטיסטים ולקיחת סיכון למקרים כאלה 
11 נאשמים בהתעללות באוטיסטים
ומנגד:
גישה חדשה משנת 2005
תכלית ועצמאות אוטיסטיות בחינוך 
אחד מכל 200 ילדים מאובחן כאוטיסט בארה"ב 
Independence in Education Autistic Strength - ראיית האוטיזם כדרך חלופית של המוח לפעול, שיש לה מעלות וחסרונות משלה,
ולא כמחלה הרסנית שיש לרפאה.

משפחות קנדיות, הגישו תביעה כנגד המדינה בטענה שהממשלה צריכה לממן טיפול ABA לילדיהם, "ניתוח התנהגות יישומי" (Applied Behavior Analysis - ABA), שלדברי הורים רבים הוא הדרך היחידה ללמד את ילדיהם האוטיסטים ליצור קשר עין, לדבר ולעבור את היום ללא התקפי זעם משום שהוא הכרחי מבחינה רפואית, [שיטה שלמצער עושה שימוש רחב בתורת האילוף, א-ב], אולם
מישל דוסון, אשה אוטיסטית ממונטריאול, מסרה עדות ברורה וחזקה אשר העמידה בסימן שאלה גדול את הבסיס האתי של הטיפול, [א-ב מדגיש שאוטיסטים טוענים כעת את מה שהוכיח המחקר המצוטט לעיל, המבט הישיר לעינים גורם להם לסערה מוחית ולסבל רב הגובל בהתעללות,] בית המשפט העליון הקנדי ציטט מעדותה בפסיקתו נגד המשפחות, ונגד אישור מימון לטיפול דבר שעורר את זעמם של הורים רבים הנאבקים להשיג מימון לטיפול היקר מהממשלה ומחברות ביטוח.
autistics.org: The REAL Voice of Autism אתר נדיר של אוטיסטים ואספרגרים המדברים בשם עצמם.
אוטיסיטים ואספרגים באתר THE REAL VOICE AF AUTISM  טוענים טענה פשוטה: תודה מקרב לב, אבל אנא, אל תנסו "לרפא" אותנו אנחנו לא "לוקים באוטיזים", אנחנו אוטיסטים, יש לנו חסרונות ויתרונות אבל אנחנו לא חולים ולא זקוקים לטיפול רפואי, תופעה מעניינת נוספת היא תווי פנים יפות להפליא של אחוז גבוה מהאוטיסטים, ובעולם שלנו, ליופי החיצוני אכן יש כח והשפעה.

 ג'סיקה פארק אומנית אוטיסטית עצמאית.

ACIבשלהי 2006 תחילת 2007 הוקם אתר ישראלי יפיפיה תחת השם אס"י מכוון מטרה להעצמת אוטיסטים ואספרגרים.

סטטיסטיקה ואוטיזם 
הסטטיסטיקה מדבר על שכיחות של פרומיל עד פרומיל וחצי , כלומר ממוצע של ילד עד ילד וחצי לכל אלף ילדים. בארה"ב מדובר על אבחון של 2 פרומיל [2 ילדים מכל אלף], וביפן מדובר על שיעור מדהים של 2-6 פרומיל

השכיחות אצל בנים גבוהה פי שלוש מאשר אצל בנות.
25-40% מהמאובחנים כאוטיסטים אינם מדברים כלל, לחלק ניכר האוטסטים המדברים יש כשל בהבנת רבדי העומק של השפה, כקושי בקליטת אירוניה, בדיחה, רמז,וכדומה.

אוטיזים ומבנה המח.
cerebellum המח הקטן הוא הטיס האוטומטי של הגוף, כאן מתבצע שיקלול של החושים, קורדינציה, שיווי משקל, פגיעה במח הקטן, עלולה לחבל קשות בפרשנות שמעניק המוח למיקום הגוף בחלל העולם, לתחושת איפה אני נגמר ואיפה מתחיל העולם, ולתת פרשנות שגויה למידע המגיע מהחושים, למשל, להעצים עד כדי תחושת חוסר אונים וחוסר יכולת להכיל עוצמה של אורות מהבהבים או ישירים, עוצמת קולות, אשר לסובבים את הילד נשמעים ברמה סבירה או לכל היותר קצת גבוהה מגדר הרגיל.
amygdala אמיגדלה איבר קטן דמוי שקד , הנמצא במוח ליד האונה הרקתית, הוא מבצע מעין מחטף עוקף פרשנות שקולה מאחר והוא מקושר ישירות למערכות גזע המוח הטייס האוטומטי הראשי, לאיבר זה יש תפקיד מהותי במה שאנו נוהגים לכנות אינסטינקט, הוא אחראי לתחושות עונג מיני ורגשות חזקים כגון פחד, כעס מחקרים מוכיחים שאנשים מגיבים דרך איבר זה בדרך תגובה ילדותית נעדרת סינון מוחי שקול גם אם הם כבר בני חמישים.

הסתייגות
תינוקות המתפתחים בקצב שונה, הוכח באופן חד משמעי, שחלק ניכר מהפעולות שאוטיסט לכאורה מתקשה לבצע בילדותו, הוא מסוגל לבצע בקלות  בשלב מאוחר יותר, ולכן, מחד, יש מטרה לעודד ככל האפשר גילוי מוקדם של אוטיזים, כדי לסייע להורה וילד מה צריך לשפר ועל מה כדאי להניח דגש.
מנגד, עולה השאלה הקשה, מה התוצאות של נבואה אשר מגשימה את עצמה, ומה קורה לילד אשר מסומן מילדותו כאוטיסט, והאם ההתיחסות לילד כאל אוטיסט עלולה לגרום לו נזק, את הסוגיה הזו יש להשאיר לפתחם של ההורים.

מכל מקום להלן מספר אפיונים אשר מרמזים על כיוון אוטיזים, ברור לחלוטין שרק מכלול ורק חוות דעת מקצועית יכולה
לאבחן אוטיזים ובהחלט ממולץ לא לקחת את אחד הסימפטומים ולהקצין אותו בתגובה שעלולה לחולל בעיה גם במקום שאין אותה.

קשר עין בשתי רמות - האחד בהלה האוחזת באוטיסט ממבט מיושר אל עיניו [ראה לעיל], השני, קשר עין ממוזג עם
אדם אחר קרי, האדם מפנה את תשומת הלב של הילד לחפץ מרוחק, האם התינוק מסיט את מבטו ועוקב אחרי החפץ.
לכאן קשורה גם היכולת להצביע על חפץ והיכולת להבין הצבעה של אדם אחר.
שפה לא מילולית  - האם התינוק מסוגל לבצע אמירה באמצעות גופו, הבעות פנים, תנועת שלילה או חיוב בראש ועוד.
הבנת תקשורת לא מילולית של הסביבה כלפיו, האם מחזיר חיוך? האם מבין מחוות כמו אצבע על הפה כתחליף לבקשת שקט, האם מסוגל לקלוט מסר בפנטומימה.
עוצמת התגובות של התינוק לארועים סביבו, האם חושי התינוק קולטים בעוצמה מופרזת, את הסביבה, או הפוך, האם התינוק מגלה אדישות נוכח גירויים אשר אמורים לעורר את תשומת ליבו כולל תחושת כאב.
שיתוף רגשות - ילד מגיל אפס יודע מתי משבחים אותו או כועסים עליו, האם הילד יוזם מצבים בהם הוא יודע שישבחו אותו למשל, מגיש להם חפץ שגורם לו שימחה, מראה ציור וכדומה, האם הילד כמהה לחיבוק, נשיקה חום כנחמה.
קושי בחיקוי   דרך הלימוד הטבעית בעולם, היא חיקוי. ילד אשר נעדר יכולת חיקוי המבוגר האחראי עליו כסוכן רגש וכסוכן המעביר לילד מיומנויות יומ-יומיות, זקוק לאימון אישי חזק מאד לפיתוח יכולת חיקוי, אנו לא מפסיקים לבצע חיקוי לאורך כל החיים, ומי שאין לו יכולת לחקות את הסובבים יסבול לאורך כל ימי חייו, כולל הפעלת מיכשור אלקטרוני היכול להקל על החיים מאד. העדר יכולת חיקוי באה לידי ביטוי גם בפיתוח יכולת להעביר חפץ בעולם לרמה של חפץ קטן ביד כצעצוע תוך שמירה על הפונקציונליות של החפץ, למשל? להבין שמכונית הצעצוע מסמל את האוטו, ואפשר לפתוח את הדלת של האוטו, להושיב שם בובה ולהסיע את הבובה על "הכביש" בבית. אימון 1:1 מההתחלה, יכול להשיג כאן תוצאות טובות, המצב מנגד הוא יכולת הפוכה, של אילתור. באם הילד מסוגל לאלתר לו חלק להשלים סידרה או להשתשמש בו במקום חפץ רצוי אחר, פיתוח הרגלי משחק בפנטומימה יכולים לסייע כאן להפליא.
תנועות חריגות - טיקים, או אובססיביות של תנועות מעגליות לא רצוניות כגון טלטול הגוף.

 

כבוד השופטת בדימוס דליה דורנר מרכזת מאוקטובר 2007 במכון ואן ליר ועדה לבחינת נושא האוטיזים, זאת הישיבה ה 1    ישיבת וועדת דורנר הראשונה במכון ואן ליר
 
מאמרים ומילון מונחים
אתר אפס עד חמש 0-5
האנס אספרגר
Hans
 Asperger
 תסמונת אספרגר - ויקיפדיה
אספרגר ישראל אפי
אספרגר ניתוח וטיפול
תסמונת אספרגר: מהי
אספרגר.
האוטיזים נע ברמות שונות, כאשר גם כאן יש מגמה חוזרת לקטלג למיין ולהבחין את הילדים, תת חלוקה כזאת בתוך משפחת האוטיזים הינה האספרגר, המוסד לבטוח לאומי נוטה להערים קשיים בסיוע לילדים שאובחנו כאספרגרים
אחת התופעות המרתקות בנושא הם איי הגאונות של ילד האספרגר, savants לא ראינו מחקר מקצועי, אשר מנסה באמת להבין מדוע לא ניתן לפתח במח בעל גאוניות צרה בתחום מסוים, אינטלגנציה רב תחומית. דניאל טאמט הבריטי דיקלם מעל 22,000 ספרות עשרוניות פיי 3.14  הכתבה מאזכרת את דסטין הופמן האגדי באיש הגשם "אנחנו סופרים קלפים". 
ראה גם גאוני savants
המלצות לספרים ספרים רב-חושיים   המלצות לספרי הפעלה   ספרים עמידים
ספרים בעלי תכנים בוגרים בפורמט קליל 
High Content - Low Vocabulary
מהירות החושך
אליזבת מון, ילידת טקסס, שירתה שלוש שנים בחיל הנחתים והיא בעלת תארים אקדמיים בביולוגיה ובהיסטוריה, בנה, כיום בשנות העשרה לחייו, הוא אוטיסט ושימש כהשראה לכתיבת הספר. 
 
רפורמה: בריאות הנפש עוברת לאחריות קופות החולים. ההחלטה הפוליטית המבורכת שבעלי המקצוע בתחום הנפש מקוננים עליה , הינה מהפכה חיובית. הכנסת בריאות הנפש לתוך מערך הרפואה הרגיל יגרום לצימצום התופעה המתוארת לעיל של הפרדת הגוף מהנשמה בנוסח הרופא אחראי על החומרה הגוף, במנותק מאחריות על בריאות הנפש - התוכנה.
--------------------
מתוך מערכת דברי הכנסת. חוקרת: בר נתן 25.01.2005
הלקות ההתפתחותית הנרחבת (להלן: PDD) מתאפיינת בפגיעה חמורה בשלושה תחומי ההתפתחות האלה:
*
מיומנויות חברתיות: העדר עניין והנאה בקשר עם הזולת וקושי בהדדיות רגשית וחברתית;
מיומנויות תקשורת: לקות בשימוש בשפה לשם תקשורת עם הזולת ובשימוש באמצעים לא מילוליים כגון שפת גוף או שפת הסימנים והעדר משחק דמיוני או חיקוי חברתי;
תבניתיות בהתנהגות, בתחומי העניין ובפעילות: תנועות חוזרות של חלקי הגוף, התעניינות חריגה בעוצמתה בעניין או בחפץ מסוים והתנגדות לשינויים בסביבה הפיזית או בשגרת הפעילות.
הערה: ילדים עם PDD,
המתקשים בתחומי תפקוד מסוימים, יכולים לגלות התפתחות תקינה ואף מהירה מהממוצעת בתחומים אחרים.
*
דרכי ההתמודדות עם הפרעות תקשורת מסוג PDD
שגרת פעילות מובנית וצפויה; מספר קטן יחסית של ילדים לכל איש צוות;
דגש בפיתוח מיומנויות חברה ותקשורת בשימוש במשחק ובאינטרקציות בין ילדים.
*

תחומי האחריות
של משרדי הממשלה בכל הקשור לטיפול בילדים נפגעי הפרעות תקשורת.
משרד הרווחה  – מפעיל יחידה לטיפול באוכלוסיית האוטיסטים, בהתבסס על חוק מעונות יום שיקומיים, התש"ס-2000, הקובע כי פעוט עם מוגבלות זכאי, מגיל שנה ועד גיל שלוש, לטיפול ולחינוך במעון יום שיקומי בפיקוח ובמימון חלקי של משרד הרווחה. משרד החינוך - בהתבסס על חוק חינוך מיוחד, התשמ"ח-1988, הטיפול בילדים אוטיסטים הוא מגיל 3 עד גיל 21 משרד הבריאות – משתתף במימון הטיפול בילדים במסגרות שהוא מכיר בהן עד גיל כניסתם לבית-הספר, היינו עד גיל קופות-החולים – משתתפות במימון הטיפול בילדים שאובחנו כאוטיסטים או עם PDD
ואינם מקבלים טיפול במסגרות המוכרות על-ידי משרד הבריאות.

טענות שמעלים עמותת אלו"ט והורים לילדים נפגעי הפרעות תקשורת:
משרד הבריאות:  במימון הטיפולים בעבור ילדים עד גיל 7, קיימת אפליה, ורק חלק מהילדים הזקוקים לטיפולים פארה-רפואיים מקבלים טיפולים כאלה. בגני-הילדים, נוכחות קלינאי תקשורת מעטה ואינה מספקת את צרכי הילדים. לדברי מר שי בור, שבנו לומד בגן התפתחותי השייך למסגרת החינוך המיוחד, קלינאית התקשורת נמצאת בגן שש שעות שבועיות בלבד, ובשעות אלה היא מטפלת ב-12 ילדים. ילדים ובני-נוער עד גיל 18 אינם מקבלים טיפול פארה-רפואי מטעם קופות-החולים.  קופות-החולים טוענות שאוטיזם ו-PDD אינם לקויות סומטיות (גופניות), אלא נפשיות, ולכן האחריות לטיפול בהם אינה מוטלת עליהן. לעומת טענה זו יש הכרה רחבה, הן בקרב רופאים הן במשרד הבריאות, שאוטיזם ו-PDD הם לקויות סומטיות. יודגש כי יש אי-בהירות בנושא האחריות לתחום בריאות הנפש בין משרד הבריאות ובין קופות-החולים. לטענת משרד הבריאות קופות-החולים אמורות לספק למבוטחיהן שירותים בתחום  בריאות הנפש, ובהם שירותים פארה-רפואיים. קופות-החולים אינן נותנות שירותים לילדים הלוקים ב-PDD שלומדים במסגרות החינוך המיוחד. לטענת מר שי בור, חוזר מנכ"ל אוסר על צוותי הגנים, להפנות ילדים לקבלת סיוע בקופות-החולים. משרד החינוך,  על-פי חוק חינוך מיוחד, התשמ"ח-1988, ילדים עם צרכים מיוחדים בני 3–21 זכאים להוראה, ללימוד ולטיפול שיטתיים, לרבות טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק וטיפולים בתחומי מקצועות נוספים שייקבעו, ולרבות שירותים נלווים,לפי צורכיהם. בתשס"ד למדו במסגרות החינוך המיוחד 1,660 תלמידים, על-פי החלוקה הבאה:
494  ילדים למדו ב-78 גני-ילדים;
429 תלמידים למדו ב-71 כיתות לחינוך מיוחד בבתי-ספר רגילים;
737 תלמידים למדו ב-129 כיתות לחינוך מיוחד בבתי-ספר לחינוך מיוחד.
דרכי הטיפול בילדים עם הפרעות תקשורת מסוג PDD
משרד החינוך: טיפולים פארה-רפואיים ובהם פזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול במחול, במוזיקה, בתנועה, באמנות חזותית ובדרמה וביבליותרפיה.זכאות – תלמידים עם PDD זכאים לטיפולים אלה בין אם הם לומדים בבתי-ספר ובגני-ילדים בחינוך המיוחד ובין אם הם לומדים בכיתות חינוך מיוחד בבתי-ספר רגילים.

לדברי הגב' לאה שקד, מפקחת ארצית, הממונה על שירותי חינוך מיוחדים (שח"ם), ההנחה היא שהטיפולים הפארה-רפואיים הם אמצעי בלבד, וכפופים לתוכנית הלימודים האישית של כל תלמיד. על-פי גישה זו, הצוות הרב-מקצועי במסגרת החינוכית, המכיר את התלמיד טוב מכולם, יקבע את סוגי הטיפול הנדרשים לו ואת מכסת הטיפולים ויחליט אם הטיפול יינתן באופן קבוצתי או פרטני. קביעת הזכאות מחושבת בעבור כל תלמיד, ונעה בין 2.90 שעות שבועיות ל-3.40 שעות שבועיות לתלמיד.  אשר לטענת ההורים בדבר הוראה האוסרת על צוות גני-הילדים להפנות ילדים לקבלת סיוע במסגרת קופת-חולים, הגב' שקד מבהירה
כי אומנם קיימת הנחיה, המעוגנת בחוזר מנכ"ל תשס"ב/8(א), מחודש אפריל 2002, שלפיה אין להפנות תלמידים לטיפול בקופת-חולים או לטיפול כל גורם אחר בגין רכיבים לימודיים-חינוכיים הכלולים בתוכנית הלימודים האישית שלהם.
משרד הבריאות
סל השירותים שנקבע במשרד הבריאות בעבור ילדים עד גיל 7 (גיל הכניסה לבית-הספר) הוא 14 שעות שבועיות של טיפול רב-מקצועי, מהן 10.5 שעות מיועדות לטיפול ישיר בילד ובמשפחתו ו-3.5 שעות מיועדות לעבודת הצוות ולהדרכתו. 
בשנת הלימודים תשס"ה שהו במסגרות החינוך המיועדות לילדים אוטיסטים שבפיקוח משרד הבריאות
370 ילדים. לשנת הלימודים תשס"ו הכתיב משרד האוצר קליטת 560 ילדים, בתקצוב מחדש של שעות הטיפול הישיר לכ-60 ש"ח לשעה, בהשתתפות ההורים בסך 800 ש"ח בחודש.
משרד הרווחה
במשרד פועלת יחידה לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם ו-PDD
, והיא נותנת מגוון שירותים לאוכלוסייה זו, ובכללם השמת ילדים אוטיסטים במעונות יום על בסיס חוק מעונות יום שיקומיים, התש"ס-2000, הקובע כי פעוט עם מוגבלות זכאי, מגיל שנה ועד גיל שלוש, לטיפול במעון יום שיקומי בפיקוח ובמימון חלקי של משרד הרווחה.
שירותים נוספים שהיחידה מספקת הם: מרכז לתמיכה במשפחה, קבוצות הורים ואחים, ימי עיון, הרצאות, קו פתוח ומרכז מידע. נוסף על אלה היחידה מפעילה מועדוניות לילדים, מרכזי תעסוקה, נופשונים, קייטנות וכן שירותי הדרכה, ייעוץ וטיפול – להורים ולילדים.
קופות-החולים
ילדים עם PDD
אשר לומדים במסגרות המספקות טיפול בריאותי מקדם כמעט שאינם מקבלים טיפול מקופות-החולים. ילדים שלומדים במסגרות חינוך רגילות מקבלים טיפול מקופות-החולים מתוקף זכאותם לקבל את סל הבריאות שנקבע בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי
שירותי בריאות כללית
לדברי הגב' טובה ארצי, קלינאית תקשורת ראשית בשירותי בריאות כללית, קופת-החולים מספקת לילדים עם PDD את השירותים האלה:
ילדים עד גיל 3 שאובחנו ואינם נמצאים במסגרת חינוכית מתאימה מקבלים טיפול של קלינאי תקשורת, פסיכולוגים, ריפוי בעיסוק וכדומה במסגרת סל הבריאות. נוסף על טיפולים אלה ניתנים במסגרת קופת-החולים סיוע להורים והדרכה לצוותים בגני-הילדים. בשל מחסור בתקנים ניתן טיפול אחד בשבוע לכל היותר.
ילדים מעל גיל 3 אינם מקבלים טיפול במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי משירותי בריאות כללית. לדברי הגב' טובה ארצי, אוטיזם שייך לתחום הפסיכיאטריה ואינו נכלל בסל הבריאות. במסגרת הביטוח המשלים ילדים עם PDD
זכאים להשתתפות קופת-החולים בסך 80 ש"ח במימון כל טיפול, בעבור 45 טיפולים בשנה בכל התחומים.
קופת-חולים מאוחדת
לדברי ד"ר בנימין גליק, יועץ אגף הרפואה בקופת-חולים מאוחדת, בחוק ביטוח בריאות ממלכתי יש המלצה על טיפולים התפתחותיים לכל ילד עם צרכים מיוחדים, אך ילדים עם PDD אינם נכללים בקבוצת הילדים ה"סומטיים",ולכן מספר הטיפולים שהם זכאים לקבל הוא מוגבל. בקופת-חולים מאוחדת זכאים לטיפול ילדים עד גיל 9 בלבד, כמפורט להלן: במסגרת סל הבריאות ניתנים תשעה טיפולים בשנה לכל היותר. מבוטחי הביטוח המשלים זכאים ל-18 טיפולים בשנה לכל היותר.
הטיפולים ניתנים בהתאם להתוויה מקצועית, ועלותם 21 ש"ח לשעת טיפול.
"מכבי" שירותי בריאות
הטיפול בילדים עם PDD ב"מכבי" הוא רב-מקצועי, ונכללים בו אבחון, טיפול של קלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וסיוע רגשי לילד ולמשפחתו, שנותנים עובדים סוציאליים או פסיכולוגים. "מכבי" שירותי בריאות מספקת לילדים עם PDD שירותי אבחון וטיפול במסגרת מכונים להתפתחות הילד עד להשתלבותו במסגרות המיועדות לו. ילדים הלומדים במסגרות החינוך המיוחד אינם זכאים לשירותים פארה-רפואיים מקופת-החולים. לדברי הגב' חנה ביבי, קלינאית תקשורת ארצית ב"מכבי" שירותי בריאות, ילדים עד גיל 7 עם PDD זכאים לקבל "טיפול בריאותי מקדם" מתקציב משרד הבריאות, שבמסגרתו הם מקבלים 10.5–14.5 שעות טיפול פארה-רפואיות שבועיות.ילדים עד גיל 3 אינם משולבים במסגרות החינוך המיוחד, והם מקבלים את כל סוגי הטיפול,
ללא הגבלת מספר הטיפולים ובלא השתתפות עצמית.
קופת-חולים לאומית מלשכת המנכ"ל נמסר כי קופת-חולים לאומית אינה מעוניינת למסור מידע לפני הדיון בוועדה.
*
ילדי אינידיגו ילדי קרסטלים ילדי ריינבו
התווית התגיות על ילדים שאינם מתאימים לשבת בשקט במוסדות, פרצה גבולות למקומות שאיש לא שיער
ילדי האינדיגו (דור ראשון) הילדים שנולדו להם: י
לדי הקריסטלים (דור שני)  וגם הנכדים שיש להם: ילדי הריינבו דור שלישי. מאות אתרים בארץ ובעולם הוקמו בתחום האינדיגו, מאות מומחים אשר יודעים לטפל בילדים אלה ו/או לחילופין, להשתמש למרבה הצער, בילדים אלה כמרפאי גוף ונפש.
ציטוט מאתר ילדי אינידגו: "לילדי האינדיגו, שהופיעו בעולמנו בסוף שנות השמונים והיו פורצי הדרך לשינוי דפוסים קיימים, נולדים צאצאים - ילדי הקריסטל. הם כבר מגיעים לעולם שבו ה"מערכת" מקבלת אותם לאחר שהאינדיגו ההורה שבר את המסגרות הישנות. אחריהם נולדים ילדי הריינבו, שכבר רואים את עצמם בתפקיד משני עולם בטבעיות רבה. הם עדיין קטנים, בני שנתיים לערך, אך כבר מרגישים כמלכי העולם."
@
איך לגדל ילד אינדיגו
באתר של סטימצקי נכתב על הספר ילד אינדיגו:
ילדי האינדיגו הם ילדים או ילדות המפגינים מערכת חדשה וחריגה של מאפיינים פסיכולוגיים החושפת דפוס התנהגות שכמעט ולא תועד בעבר. דפוס זה כולל גורמים ייחודיים המחייבים הורים ומחנכים לשנות הת האופן שבו הם מתייחסים לילדים ומגדלים אותם על מנת לסייע להם להשיג איזון והרמוניה בחייהם ולעזור להם להימנע מתסכול.

הסופרים והמרצים לי קרול וג`אן טובר עונים על שאלות מתמיהות ומקיפות ילדי אינדיגו,
* האם ייתכן כי האבולוציה אנושית ניכרת בילדים.
* האם ילדים היום חכמים יותר מאשר היינו אנו בגילם.
* מדוע רבים מילדינו, אינם משתלבים במערכות הקיימות
* מדוע ילדינו הפיקחים ביותר, מאובחנים כבעלי הפרעת קשב.
* האם יש חלופות שהוכחו כיעילות לתרופה ריטלין.

קרול וטובר מאחדים את טובי המוחות (רופאים, מחנכים, פסיכולוגים ועוד) ושופכים אור על תופעת ילדי האינדיגו. ילדים אלה הם מיוחדים באמת ובתמים ומייצגים אחוז ניכר מן הילדים הנולדים כיום בכל רחבי העולם. הם מגיעים כשהם "יודעים" מי הם - ולכן יש להכיר בהם, לחגוג את תכונותיהם יוצאות הדופן ולהדריך אותם באהבה ובתשומת לב.

ד"ר דורין וירטו, מחברת הספר The Care and Feeding of Indigo Children מגדירה את ילדי האינדיגו ראשית כילדים שנולדו לאחר 1978. רשימת המאפיינים שהיא מונה שונה קצת מן הרשימה של לי קרול וג'אן טובר.  ירטו מתארת אותם כבעלי רצון חזק, יצירתיים ובעלי נטייה לאמנות, מוזיקה ושירה, אינטואיטיביים מאוד, מתבודדים, כבעלי נטייה להפרעת קשב וריכוז (ADD), משתעממים בקלות, יוצרים קשר מהיר ובלתי אמצעי עם בעלי חיים, נוטים לדיכאון ומעניקים תחושה שהם "נשמה ותיקה".

"עבורי, ילדים אלה הם התשובות לתפילותינו לשלום", אמרה דורין וירטו בראיון לניו יורק טיימס. "ילדים אלה הם "קפיצה קוואנטית באבולוציית האדם. הם נחושים לנקות את כדור הארץ מתחלואיו החברתיים. רבים ניסו אך הפכו בסופו של דבר לאפאתיים. הדור הזה אינו אפאתי, אלא אם נגרור אותו למצב שכזה על ידי טיפול בריטלין".

ברברה טאפ פסיכולוגית אמריקאית היא זו אשר הטביעה את המונח אינדיגו ואפיינה:
אינדיגו מגיעים ל
עולם עם תחושת מלכות. @ מרגישים שהם כאן לא באקראי".@ ערכם העצמי גבוה @ אינם מצייתים לסמכות דוגמטית. @ דברים שיגרתיים אינם מתאימים להם @ מערכות הממוקדות בטקסים ואינן דורשות חשיבה יצירתית מתסכלת אותם @ בעלי רעיונות יצירתיים ולכן נראים כ "אנטי מערכתיים". @ נראים בלתי חברותיים אלא אם כן הם עם אנשים מסוגם. בית הספר קשה מאוד עבורם מבחינה חברתית. @ משמעת המבוססת על הטלת אשמה ו/או איום אינה יעילה עבורם @ יודעים להגדיר את רצונותיהם.

א-ב בחינוך ביתי מעיר,
האבחנות
"ילד אינידגו" | "ילד קריסטלי" | ילד "ריינבואו", ילד קשת, הינם א
יבחונים
 ותיוגים ניו-אייג'ינג, אשר אינם מקובלים על המוסד לביטוח לאומי, ו/או מס הכנסה ואף אינם זוכים לתמריץ שלילי ממשרד החינוך, כפי "שזוכים" ילדי ליקויי למידה, המקבלים הקלה במבחנים, הקלה אשר עודדה הורים מהמעמד הביינוני ומעלה, להנפיק בגלוי, אבחוני "ליקויים" לילדים שלהם, רק כדי לזכות בהטבות של הקלה בהכנת שיעורים ומבחנים.ראה מגיפת ליקויי למידה בצפון תל אביב .

לכל ייצור חי בעולמנו יש את סיבת קיומו וכל יצור חי בעולמנו יש את היופי המיוחד לו.להערכתנו, עם ביטול מוסדות החינוך המהווים מיטת סדום שבה יש למתוח רגלי הקצר ולקצץ את רגלי הארוך, ועם העברת תחום הטיפול בנפש לקופות החולים, בהן קיימת חשיפה גבוהה מאד למוסדות חוץ כמו חברות ביטוח וצ.ה.ל, יש סבירות גבוהה מאד, להעלמות תופעת תיוגי ילדים.

כולנו ילדים של החייםאיזהו החכם. הלומד מנסיונו, איזהו החכם יותר? - זה שיודע ללמוד מהנסיון של אחרים. האינטרנט פותח ערוצים רבים שבהם אדם יכול לקבל ייעוץ תמיכה הקשבה וידיעה שהוא לא לבד, בכל בעיה בהתנהגות אנושית שאדם נתקל בה ,הוא צריך לזכור לדעת שיש סבירות גבוהה כדי וודאות, שמשהוא אחר, אי שם בעולם, כבר נתקל בבעיה כזאת והצליח למצוא לה פתרון.. והאינטרנט מקרב את הנסיון של אנשים בכפר הגלובלי מקצה לקצה הגלובוס   אי שם על הקשת    אסים ישראלים  פורום אוטיזם אספרגר ו-PDD - קהילות תפוז  אסי (אנשי ספקטרום ישראלים), 


תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים