חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> מה זה חינוך ביתי >> ההסטוריה של החינוך הביתי ישראל - ארה"ב
 
Google

 

בשנת 1976, מגדיר מחנך הוגה דיעות וחוקר אמריקאי בשם ג'ון הולט, מטבע לשון: חינוך ביתי, כתאור לתופעה המודרנית מהשטח, שרקמה עור וגידים משנות השישים בארצות הברית, המתארת הורים, אשר אינם מוכנים לקבל תכתיב פוליטי ששלט מתחילת המאה העשרים, להעביר בכפיה את האחריות על החינוך וההשכלה של הילדים שלהם לצד ג', מוסדות החינוך.
*
ג'ון הולט המטביע את המונח חינוך ביתי הומסקולינג,homeschooling מתאר ומבאר את האספקטים הפסיכולוגים, הסוציולוגים, והפדגוגים התומכים בגישה, שלא לשלוח ילדים למוסדות, הביסוס של הולט מתבצע בעיקר, באמצעות נסיון החיים העשיר שלו כמחנך וכחוקר, אשר ביצע תצפיות על ילדים לאורך שנים בכיתות לימוד, תצפיות אשר הובילו אותו למסקנה, שדרכי הלימוד ששלטו בכיפה ממחצית המאה 19, ושהחל מראשית המאה העשרים הוחלו כחינוך בכפיה, עבר זמנם, ויש לבטלם לא רק בגלל טיב האנשים המאכלסים את המערכות, אלא גם ובעיקר עקב מהות השיטה המוסדית, השגויה לדעתו מהיסוד.

  הספר שמפרסם ג'ון הולט ב 1976 מכה גלים,Instead of Education  מעורר ומאחד הורים רבים ברחבי יבשת אמריקה אשר בחרו בחינוך הביתי בדרך אינטואטיבית, בלי לדעת שהורים רבים בחרו כמותם , לקחת אחריות על הילדים שלהם ולא להעביר אותם למוסד ציבורי חינם או פרטי בכסף, התגובות של הקוראים מעודדות את הולט להוציא את המגזין הראשון בעולם בנושא חינוך ביתי.Growing Without Schooling
 

,בתחילת שנות השמונים מגדיר ג'ון הולט אסכולה בחינוך ביתי אנ-סקולינג unschooling  חינוך חופשי מונח שנועד לאבחן הורה אשר אינו מעוניין להעביר את האחריות שלו למוסד החיצוני, גם באספקטים של דרך הלמידה והחומר הפדגוגי. קרי בניגוד לתופעת הלימוד מהבית, כאשר ההורה מוכן לקבל את הלוגיקה של חינוך הממסדי ע"י קבלת תוכניות הלימוד, וההכוונה הפדגוגית, ורק הלימוד מתרחש ללא תלות בזמן ובמקום ומתצבע מחוץ לכותלי הממסד,בבית. האנ-סקוליג הקלאסי טוען, שלמידה מלאכותית של חומר מקוטלג וממודר תרתי משמע (גיל ונושא) שמרכז פדגוגי חיצוני בוחר, מיותרת  ועומדת בסתירה לרציונאלים של למידה חופשית.

 

ג'ון הולט, מביא תימוכין מהעולם שלו – כמחנך במוסדות החינוך אשר מכיר ויודע  מבפנים את המערכות המוסדית, אולם, מי שבפועל מבסס את החינוך הביתי הוא בית המשפט, אותה יישות אשר בלעדיה אין חברה ואשר נועדה למתוח את הקו הברור, אימתי חוקים משרתים את החברה ואת הרציונאלים של חקיקתם, ומתי הם חוצים את הקו של רמיסת זכויות אדם..

  בשנת 1972 קובע בית המשפט
בפסק הדין 
ויסקונסין נגד יודר 1972 Wisconsin v. Yode שחברי קהילת האיימיש, רשאים שלא לשלוח את הילדים שלהם למוסדות החינוך הציבורים חרף חוקי החובה, פסק הדין מצהיר דקלרטיבית על תופעה הקיימת בשטח, ומעניק לה ביסוס חוקתי משפטי ומעמד חוקי, כך נולד התקדים המשפטי, אשר ביסס את חוקיות ולגיטמיות החינוך הביתי במתכונתו המודרנית. בית המשפט ביסס את פס"ד יודר על החוקה של ארצות הברית, ועל רציונאל שהוטבע כבר בשנת 1925 הקובע שמותר להורים להעניק חינוך פרטי לילדים שלהם
 Pierce v. Society of Sisters of the Holy Names of Jesus and Mary משהוכשרה הדרך להורה לבחור במוסד פרטי, התבססה הדרך במשקל קל וחומר להכשרת החינוך המשפחתי מבחינה משפטית. החינוך הביתי מובדל מהחינוך הפרטי אשר במהותו
הינו קרוב יותר לחינוך המוסדי ציבורי, בחינוך ביתי אין העברת אחריות לצד ג', אין בו את המטבע העובר לסוחר, קרי הכסף שיש לשלם למוסד הפרטי החיצוני, שיטות הלימוד במוסדות הפרטים גם באלה המתקדמים ביותר, קרובות יותר במהותן לחינוך ציבורי, מאשר לחינוך ביתי.
 

בארה"ב, שלא כבישראל אין ההלכה היוצאת מפתח בית המשפט העליון שכוחה בבית המשפט מחייב, לכל אחת מ 50 המדינות המרכיבות את היבשת יש את חוקיה, והיא סוברנית לקבל החלטות ברוח החוקה גם אם במדינה שכנה החוק הפוך. אולם, הסוגיה המורכבת של יחסי הורים ילדים וזכויות אנוש, חצתה את המגבלה הטכנית הזאת ופסק הדין יודר מ 1972 הופך להיות מעין הלכה, ומצוטט במשפטים בהם הממסד סירב להכיר בתופעת החינוך הביתי וגרר הורים לבית משפט מכח חוק חינוך חובה. 

  בתי המשפט ברחבי ארה"ב אשר דנו בסוגיית החינוך הביתי בארצות השונות, הכריעו את הכף לטובת החינוך הביתי ברוח התקדים שנוצר בפרשת  ויסקונסין נגד יודר 1972 Wisconsin v. Yode  החינוך הביתי חוקי היום בכל מדינות ארצות הברית , משם התרחב כמעט לכל העולם. תמונה אחת טובה מאלף מילים, ראו את המיפוי שערכה a-z אן זיס המידענית המופלאה ביותר ביבשת אמריקה בעולם לחינוך הביתי
   והשאר היסטוריה. לאן זיס יש כיום מעל 40 מליון כניסות לאתר שלה a-z והיא רק אחת מכמה אלפי אתרים.
  את יסודות החינוך הביתי במתכונתו המודרנית, קרי לאחר שבתחילת המאה העשרים התבססה ההחלטה פוליטית לכפות את החינוך המוסדי מהמאה ה 19, כמעין הטבה שלטונית, ניתן לראות כתהליך, אשר מתרחש יד ביד עם ההתפתחות הטכנולוגי , המאפשרת את יעילות וזמינות המידע והידע. בשנת 1906 מפתחת "נשיונאל ג'אוגרפיק" יחד עם בית הספר היומי של בלטימור במרילנד, חבילת לימוד שניתן היה לרכוש אותן בדואר או בחנויות ספרים, תופעה זו של לימוד עצמאי באמצעות חומר מובנה, התפתחה והשתכללה לרמה הגבוהה ביותר המוכרת כיום, עם פתיחת האוניברסיטה הפתוחה אשר
המבצעת למידה כזאת לחומר אקדמי. עם כניסת קלטות האודיו, הוידיאו, הדי.וי.די. מצלמות הוידיאו האינטראקטיביות המאפשרות שידור ישיר לצורך למידה מרחוק בטלוויזיה, מערך סרטי התעודה וגולת הכותרת היום, האינטרט אשר גורף את כ-ל המדיות שהוזכרו, וכל שיטות הלימוד, נסללה הדרך לוותר על ההגעה למוסד כדי  לקבל את החומר בדרך של מלל ממורה בכיתה. על שיטות ה E-L אשר משרד החינוך מכיר בהן כיום כ"עתידנות בחינוך" ראה
שיטות לימוד שונות מהגישה המסורתית 
 

כניסה למאה ה 21
החינוך הביתי של שנות השישים עד שנות התשעים, מקבל תפנית חדה להפליא בכניסתו למאה העשרים ואחת. מאה המאופיינת בהעצמת זכויות אדם, בקהילה בינלאומית המנסחת
אמנות ומפנה דרישות עם שיניים למדינות חברות, לבצוע התאמת חוקים לאמנות, ביצירת כפר גלובלי מתאור כמעט בדיוני, לעניין תכליתי לחלוטין, בשינוי במאזן האימה של המעצמות, בתקשורת מיידית חובקת עולם, ובכלי רב העוצמה של מידע, האינטרנט , שנפתח לשימוש הקהל הרחב, בתי המשפט עוסקים ביישום חקיקה בינלאומית מתקדמת, ובהצמחת זכויות משפטיות וכשרות הקטינים כבני אדם.

  החינוך הביתי בארה"ב  בסוף המאה העשרים:  שנת 1999 850,000 ילדים בארה"ב בחינוך ביתי. בשנת 2003 דובר על 1,100,000 ילדים בחינוך ביתי, כיום מדובר על 2.5 עד 3 מליון ילדים בחינוך ביתי.
  שש שנים לתוך המאה העשרים ואחת, אנו רואים שמספר הילדים אשר בוחרים חינוך ביתי, צמח ב 300%, בהערכה שמרנית של 2.5 מליון ילדים בחינוך ביתי. או צמיחה העולה 350% בהנחה שמדובר על קרוב לשלושה מליון ילדים.
 

בהיות החינוך הביתי, פסיפס מרהיב של משפחות, יש אינ-ספור מניעים לבחירה בחינוך ביתי, וככל שאנו נעים על ציר הזמן השאלה בעצם מתחילה להיות הפוכה: למה אנשים שולחים את הילדים שלהם למוסד?

לאדוני באהבה 
אנשים נוטים להמעיט בהשפעה של סרטים ספרים פרסומות טלוויזיה ראיונות ואפילו שירים על החיים שלהם, בשנת 1967 יוצא לאקרנים הסרט הקלאסי, לאדוני באהבה  עם השיר הנפלא של לולו, הסרט מבליט את הניכור של המוסד בחיי התלמידים, את חוסר הרלבנטיות שלו בחייהם "האמיתים" את הפער בין כבוד וסמכות כמס שפתים, לכבוד אנושי שניתן לאדם בזכות, את הכמיהה העזה לדמות הכריזמטית אשר יודעת לטעת בטחון ועצמה ולפתח את הטוב שבאדם, אותם מורים מופלאים לחיים אשר המערכת המוסדית, רמסה גם אותם ביד גסה והפכה אותם ממורים לחיים לטכנוקרטים ו"מגידי שיעור"
*
הסרט "נגד הרוח"
 
אנגליה 1969 מתחיל ונגמר באותה תמונה, המבליטה קשיחות עד כדי אטימות המוסד לאלץ ילד להיות במוסד גם אם הוא על תקן "עציץ" בכיתה, הדרך האינטואטיבית שבה ההורים קולטים את הרציונאלים של יתרונות החינוך הביתי נוגעת ללב. הסרט בנוי בדרך הגורמת לצופה להזדהות כמובן עם הילד ומשפחתו נגד הניכור הרשעות והאטימות של המערכת המוסדית במובן של מתן יחס שווה להרבה ילדים שונים = אפליה.

 

מי האנשים שבוחרים בחינוך ביתי?
בניגוד למחקרים מדעים, אשר מבוססים על לקיחת מדגם, השוואתו לקבוצת בקרה ונסיון לנתח ולהקיש ממנו חוק לוגי, הרי שמחקרים אקדמים בתחום החברה, באם אינם מבוצעים ע"י הגופים המקצועים והמלוטשים שמיטב כישוריהם והשכלתם הינו מדעי הסטטיסטיקה כמו מכון דחף, אינם רחוקים באמינותם, ממחקר שאתם יכולים לבצע בעצמכם,
*
האינטרנט הוא המעבדה האנושית הגדולה בותר בעולם היום, והיא נמצאת כאן בעמדת המחשב שלכם, בקישורים בארץ ובעולם ניתן לראות ולהתרשם מאנשי החינוך הביתי, מילדי החינוך הביתי, מדובר על פסיפס אנושי מרהיב שהמכנה המשותף לו הוא החלטה לקחת אחריות על חינוך הילדים. א-ב בחינוך ביתי טוען, שנסיון לכפות אפיוני משנה ומיתוסים על אנשים בחינוך , דומה לנסיון עקר לאפיין את האנשים אשר עדיין אינם לוקחים אחריות אישית על חינוך הילדים שלהם ושולחים אותם לבית ספר.
כדי לחקור את החינוך הביתי יש לחקור את כ-ל האנושות עד תחילת המאה העשרים ראה ניתוח מורחב תחת "מה זה חינוך ביתי, כאן באתר.

 

איזה ילדים נמצאים בחינוך ביתי? כמו ההורים שלהם, מדובר על כל צבעי הקשת תרתי משמע וכל הסקאלה ממפגר ועד גאון יוצאים נשכרים מהחינוך הביתי, האהבה, המוטיבציה, ההנאה ההנעה הפנימית,  היחס 1:1 הכרת העולם של הילד, היכולת ללמוד את החיים מהחיים מפתחים ילדים, שאין צורך לבצע עבורם מעבר מלאכותי חוזר, מהסימולטור לחיים כי הם כבר שם, בחיים.

 
ההיסטוריה של החינוך הביתי בישראל.
 
בתחילת שנת 2000 מפרסמת ד"ר חיה הלר-דגני את המחקר האקדמי ראשון בישראל, על החינוך הביתי, אשר החל בארץ בשנות השמונים, תוך סקירת הנושא: ארה"ב-ישראל, האומדן המשוער של ד"ר הלר היה שמדובר על כ 30 משפחות בישראל המקיימות חינוך ביתי  בשנת 2000 כשחלקן משנות השמונים, ובעיקר מדובר במשפחות אשר הגיעו מארה"ב והכירו את הנושא היטב מאמריקה. חקר 10 משפחות בישראל של הלר דגני, מניב מסמך אנתרפולוגי חינני ורומנטי בנוסח יערות עד, גבינות עיזים ושבילים לא מסומנים בספר התחלות. עבודת המחקר שלה (לדוקטורט) מצוטטת בהרחבה כאורים ותומים במחקרים אחרים בנושא חינוך ביתי בישראל, והחזרה הריטואלית על מיתוסים אישים של אותן עשר משפחות אקראיות שהלר דגני פגשה, השונים בתכלית  מהחינוך הביתי הרציונאלי  נובעים מכך שחינוך ביתי אינו דת אינו כת ואינו אדיאולוגיה, ואין אסכולה אחת טובה מרעותה, ערכו של המחקר נובע מעצם היותו : מחקר ראשון בישראל בחינוך ביתי וספר ראשון בישראל בנושא חינוך ביתי, וגם ניתוח טוב שביצעה הלר-דגני לחינוך הביתי בארצות הברית.
  הוא שר החינוך הראשון בישראל, אשר עסק בסוגיית החינוך הביתי, בתקופת כהונתו מתחילות לזרום למשרדו פניות אישיות של הורים בנושא חינוך ביתי, והוא ממנה ועדה ברשות פרופסור גורדון דוד, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך דאז.
   הועדה ברשות פרופסור גורדון דוד למדה את הנעשה בעולם, בדקה את ההיבטים הקשורים בחינוך בבית וגיבשה רשימת עקרונות שיאפשרו הנהגת חינוך ביתי בישראל. בדיקתה העלתה שפרט  לגרמניה, ישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי, שבה אין להורים אפשרות רשמית לחינוך ביתי. הועדה העריכה שבישראל  יש כמה עשרות משפחות המעוניינות בחינוך ביתי, אולם רק משפחות ספורות המיישמות זאת.
  שר החינוך פרופסור אמנון רובינשטיין  אימץ את המלצות ועדת גורדון, וראשי המשרד הציעו לנסות לבחון את יישומן במשך שנה. בתוך התקופה מגיש ד"ר דורון מור, מנהל מחוז צפון במשרד החינוך, ערעור על ההמלצות הועדה, במסמך היוצר דמוניזציה של החינוך הביתי כגרום שיוביל בורות בערות ואנרכיה, עקב חילופי השלטון, נושא החינוך הביתי נכנס להקפאה עמוקה במשרד החינוך, אך תוך העלמת עין של המשרד מאנשי החינוך ביתי.
 

באוקטובר 2002, מפיק משרד החינוך בועדה ברשות ד"ר זיילר אילנה ד"ר דנילוב יהודית האחראית על חינוך ביתי באגף חינוך מוכר שאינו רישמי, חוזר מנכ"ל בנושא חינוך ביתי, הרצון הטוב של פרופסור אמנון רובינשטיין להעניק פתרון הולם לתופעה הקיימת בשטח, ללא התערבות המחוקק, מתורגמת במפתיע ע"י אנשי המשרד לחוזר מנכ"ל מכוער, בלתי חוקי ובלתי חוקתי בעליל, כשהחוזר הכתוב עוד מהווה קרקע פוריה ומשמש כחומר ביד היוצר לאנשי הועדות האמורים ליישם אותו, להמציא בדיקות ומבדקים לצורך קבלת האישור לחינוך ביתי שתיכף נעמוד על טיבם, פעולה זו מתרחשת שישה חודשים לאחר

 שכבוד השופטת אחימן יעל מבטלת כתב אישום בנושא ביקור סדיר כנגד הורים לילדה אשר בצעו אינטואטיבית חינוך ביתי חלקי עם כל הרציונאלים של חינוך ביתי, רק שלא ידעו לתת בכך סימנים שמדובר בחינוך ביתי, יתר על כן, כאשר מנהל בית הספר מציע בבית המשפט לאם לא לשלוח בכלל את הילדה לבית הספר ולחנך את הילדה בעצמה, האם מביעה מורת רוח מדבריו.

  כבוד השופטת אחימן יעל מעבירה ביקרות נוקבת על משרד החינוך, על דרכי ההתנהלות מול ההורים ועל הגשת כתב אישום כנגדם: "הגשת כתב אישום כנגד הורי התלמידה אינה משרתת את התכלית החקיקתית של חוק חינוך חובה ואינה תורמת דבר וחצי דבר להגנת הערכים שחוק זה הופקד או נועד לשמירתם". המנכ"לית תירוש מבטיחה להפיק לקחים.
 

משרד החינוך מקים חמש ועדות חינוך ביתי מחוזיות, כפול שישה עד עשרה איש בועדה, קרי המשרד מקצה לפחות 40 איש לטיפול לכאורה ב 50  משפחות. את ועדות חינוך ביתי האיזוריות מאייש משרד החינוך באנשים אשר אין בינם ובין החינוך הביתי ולא כלום, חמור מכך, פילוח הגדרת העיסוק של בעלי התפקידים בועדות חינוך ביתי בצרוף העובדה שאנשים אלה כלל לא קבלו הדרכה וו/או השתלמות בתחום חינוך ביתי, מסגירים בדיעבד ובמפגיע, שהמשרד שילם מס שפתיים לחינוך ביתי  כדי לא להיות חריג בעולם המערבי כאשר בפועל המטרה היא לאין את החינוך הביתי.

  דוגמא מוחשית בגילוי נאות אתר א-ב הרכב ועדת חינוך ביתי במחוז דרום ספטמבר 2005:
קצינת ביקור סדיר + האחראי  הישיר על קצינת הביקור סדיר  + מנחת קציני ביקור סדיר + המפקח על מנחת קצינת הביקור הסדיר + מפקחת כללית של משרד החינוך +  יו"ר הועדה מנהלת בית ספר בדימוס.
אחרי ישיבת הועדה, החומר של המשפחה אמור לעבור as-is למפקחת המחוז, אשר אמורה להעביר אותו  as-is למנהלת המחוז, אשר אמורה להעביר אותו אישית as-is  למנכ"ל משרד החינוך בישראל, אשר הוא אישית והוא בלבד קיבל האצלת סמכות משר החינוך, ובסמכותו הבלעדית להודיע  לאקונית, האם אישר או לא אישר חינוך ביתי, קרי האם ביצע סלקציה בין משפחות, כאשר בחוזר כתוב, החלטתו סופית ולא ניתנת לעירעור.
  אם  המנכ"ל אישר חינוך ביתי, הוא מציין סמכות מכח סעיף 5 (2) בחוק לימוד חובה, שהוא פ-ט-ו-ר ממשרד החינוך, תוך צרוף הנחיות פיקוח להורים, המהוות עבירה לכאורה על סעיף 2 בחוק הפיקוח, אשר אינו מתיר למשרד לפקח במקום חינוך שיש בו מתחת ל 10 ילדים.
  בדיעבד, נחשף ראיון שנערך בשנת 2004 עם ד"ר זיילר אילנה ז"ל, שעמדה בראש הועדה לניסוח נהלי חינוך ביתי מדבריה עולה בברור, שמשרד החינוך פעל בחוסר תום לב, ושתפקיד הועדות הנ"ל היה במפורש שלא לאשר חינוך ביתי.
  "בשנת הלימודים הקודמת ניתן האישור ל-52 תלמידים בלבד."מדובר בתופעה שולית, והמערכת עושה ככל שביכולתה כדי שהיא לא תתרחב", משפחות שלא שולחות את ילדיהן לבית הספר ללא אישור, זוכות, לדברי ד"ר זיילר, לביקורים של קצין ביקור סדיר , כשהסנקציה היא העמדה לדין. בשטח, לא הועמדה עד היום אף משפחה לדין." מעריב 2004 nrg
  בדיעבד, נחשף ראיון שנערך בשנת 2005 עם ד"ר זיילר אילנה ז"ל, שעמדה בראש הועדה לניסוח נהלי חינוך ביתי מדבריה עולה בברור, שמשרד החינוך פעל בחוסר תום לב, ושתפקיד הועדות היה במפורש שלא לאשר חינוך ביתי. 22.08.05,  Y-NET ידיעות אחרונות:
   "ברוב המקרים, כמקובל גם בעולם, אין שום סיבה שילד לא יימצא במערכת החינוך הממסדית", ."משפחות שלא מצהירות, עוברות על החוק ויש עונש על כך שלא שולחים ילדים לבית הספר. רק במקרים בודדים וקיצונים, שרת החינוך מעניקה פטור"... "
 

החוזר המביש, הפוגע ביודעין בכבוד האדם וחירותו, עושה ערוב מושגים בין נושא למידה מהבית, חינוך ביתי, הומסקולינג ואנ-סקולינג קובע שרק אם יש לילד בעיות חמורות שלא ניתן לטפל בהן אפילו בחינוך המיוחד, ובמקביל ובנוסף יש לילד הורה שהוא אנטי-ממסדי, קרי לא חלילה בעל ביקורת על שיטות משרד החינוך והמוסד, אלא הורה מהזן התמהוני, החי בשולים של החברה ומטיף לאנרכיה, אשר הוא באופן פרדוקסלי ממוסד חרף תמהוניותו לכאורה כדי ללמד את הילד שלו במדוייק בשעות בית הספר, בבית בלבד, כל יום, בחדר שנראה כמו כיתת לימוד? (לוח? גיר? חצי מ"ר לילד?) כדי שהילד יגש לבחינות בבית ספר, והמשרד בתמורה יתן להורה פטור ממערכת החינוך ללא תקציב .

 

מנובמבר 2005 ולאורך שנת 2006 החינוך הביתי בישראל קופץ מדרגה ע"י כניסת כח משפטי לתמונה, משרד החינוך מגיש כתבי אישום כנגד הורים בחינוך ביתי, ובמפתיע מנסה בדיעבד להתנער מאחריות  לשיסוי קציני ביקור סדיר וכתבי אישום באנשי חינוך ביתי, במכתב רישמי של הלשכה המשפטית נכתב : "אנחנו לא קשורים לכתבי אישום זו יוזמה של הרשות המקומית", עו"ד קידר אורי  ועו"ד קרן רז  מוציאים למשרד החינוך מכתב התראה לפני עתירה לבג"צ בנושא חינוך ביתי. והמשרד טרם כניסת פרופסור יולי תמיר, מבצע התאמות סמנטיות ומפיק חוזר מנכ"ל אפריל 2006, תוך שליחת קריצת עין גדולה: "תרשמו בדף ככה וככה ושבו בשקט, העברנו הנחיות להקל ולאשר חינוך ביתי". למותר לציין שהרוב המכריע של אנשי חינוך ביתי אינם קונים את התיקונים הסמנטים ולא את קריצת העין, ואינם נגשים לועדות שא-ב בחינוך ביתי תובע את פיזורן. פרופסור תמיר יולי הוציאה מכתב המבהיר שהיא שרה חדשה במשרד ו"היא לומדת את הנושא".

  האקדמיה מעניקה גב לחינוך הביתי ומבצעת כנס אקדמי ראשון בישראל בנושא חינוך ביתי במכון מנדל  התקשורת עיתונות, T.V פורומים בלוגים ואתרים באינטרנט מביאים את נושא החינוך הביתי בכתבות צבע.
  הד"ר זיילר אילנה ז"ל, בחודש מאי שנת 2006
האחראית על ניסוח נהלי 2002 ו 2006 ל"ידיעות אחרונות"
11.5.06 אסף.ז:
"השינוי העיקרי הוא, שאנחנו (משרד החינוך, א-ב) באים לקראת הורים שקיבלו החלטה אמיצה וקשה, לקחת את משימת החינוך לידיהם, בנוסף לביטול המיצ"ב,(הבחינות, א-ב)  החלטנו לא לשלוח אליהם
קציני ביקור סדיר מאחר שאינם עוברים על החוק".
  א-ב בחינוך ביתי מצדיע לד"ר זיילר ז"ל, ולמשרד החינוך בבחינת "מודה ועוזב ירוחם".
אנשי חינוך ביתי, אשר המשרד טירטר בועדות "חינוך ביתי" לכאורה, וקציני ביקור על כל שירשור מפקחיו, זכאים לפיצוי כספי הולם, מכח פקנ"ז נוסח חדש
 


אתר א-ב בחינוך ביתי - מידענות

  כל הורה הכשיר מבחינת חוק הכשרות והאפוטרופוסות לגדל את ילדו, כשיר לקבוע האם הוא בכלל מעביר את האחריות לחינוך הילד שלו לגורם חיצוני קרי מבצע חינוך ביתי. האם הוא מעביר את האחריות למוסד ציבורי - חינם לכאורה, או מעביר אחריות למוסד פרטי - בכסף. הזכות לבחירה בחינוך הינה על חוקתית, נקבעה כהלכה בבית המשפט העליון, נובעת מסעיף 26  ו 29 באמנה בינלאומית שישראל צד לה, ומחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, חוזר המנכ"ל בנושא החינוך הביתי, חשוב אך רק לעצם הפקתו, שכן בעצם קיומו מעיד החוזר שמשרד החינוך במדינת ישראל מכיר דה-פקטו בחינוך הביתי. אתר א-ב בחינוך ביתי מוביל מהלך לצימצום המונופול והמנגנון העצום של משרד החינוך, תוך צמצום דרסטי במספר הילדים שיאלצו להיות במוסד שישית מהחיים שלהם.
  א-ב פועל להעמדת 44,000  $  תקציב החינוך לילד לשוק תחרותי וחופשי בשק"ד ההורים והילדים בכסף או בשווה כסף, בדיוק כפי שמותר לבחור בקרן פנסיה, ובחברת טלפונים, לא עוד שבויים של מונופול אשר אינו מפוקח בבקרת מונופולים ומעניק שרות דוב, לא עוד בחירה מוגבלת ללא גילוי נאות במסמך המוגש להורים: סמן לנו בחירה בחינוך דתי או חינוך חילוני, לא עוד הסוואת החינוך פרטי בשמות מעורפלים, לא עוד למצב שבו ילדים מסוימים מקבלים חינוך פרטי במימון ציבורי, ואחרים לא מקבלים את הסל הבסיסי.  לא עוד מצב שבו ילדים "שורדים" את הילדות שלהם ומקבלים start נמוך לחיים במקום לחיות ולפרוח.
  משרד החינוך מבין זאת היטב:
"השרה יולי תמיר מתחה ביקורת נוקבת על מערכת החינוך... מצבה של מערכת החינוך הוא אחד הגורמים לכך
שתופעת ה"הום סקולינג" - למידה ביתית - הולכת ומתחזקת. אם לא ניתן לתלמיד משהו מעבר למה שיש לו בבית, אם לא תהיה לנו תשובה - גם התלמיד ידע שאין לנו תשובה", 31.05.06, 20:14 מורן זליקוביץ' ידיעות אחרונות "
 

 שימו לב לפעמי ההיסטוריה:
משרד החינוך הפיק לשנת 2006 רק  115 אישורי חינוך ביתי.


Go Back  Print  Send Page
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים