חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> לימוד בחינוך ביתי >> איך לומדים בחינוך ביתי?
 
חינוך ביתי, גורם לאנשים השומעים עליו לראשונה להגיב בתדהמה מוחלטת, חינוך ביתי?
איך אפשר ללמוד בלי בית ספר? איך אפשר ללמוד בלי מורה? איך אפשר ללמוד בלי כיתה?, איך אפשר ללמוד בלי לוח? איך אפשר ללמוד בלי תוכנית לימודים פדגוגית? איך אפשר ללמוד בלי תלמידים? איך הילד ימצא חברים? וכך הלאה... אז זהו שאפשר, ואפשר ללמוד טוב מאד, בלי האמצעים המפורטים לעיל, יתר על כן, חזון א-ב בחינוך ביתי קובע, שבתוך 5 שנים, רק הורים אשר לא יהיו מסוגלים לקחת אחריות על החים של הילדים שלהם, ישלחו אותם למוסד חינוכי ציבורי, הבנוי במתכונת המאה ה 19. כל האחרים יבחרו חינוך ביתי בתי חינוך או חינוך פרטי. 

מילון מונחי חינוך ביתי.חינוך ביתי - איך לומדים?מה זה חינוך ביתי?     חינוך ביתי - חינוך טוב שבא מהבית.

איך להנביט בטטה

א-ב בחינוך ביתי
שם דגש רב, על חלון ההזדמנויות הפתוח בין גיל אפס לגיל 6 (עד 11 לגאונים), היתרון לילד מהעשרתו בגילאים אלה, הינו בעל השפעה מכרעת לכל החיים, א-ב בחינוך ביתי ומאבחן את הפער בין לימוד באמצעות מוח שמאלי לניצול יתרונות המוח הימני, ככל שמכירים טוב יותר את כישורי הרקע של הלמידה, את מבנה המוח האנושי, מבנה הזכרון, ושיטות לימוד, כך קל יותר לפעול בדרך אינטואטיבית לקליטה של חומר, וכל העת יש לזכור, שחינוך ולימוד בהחלט, לא חד הם, יש אנשים בעלים השכלה כללית רחבה וידע רב והם לא בני אדם, לא ירחק היום שחרוז כפתור קטן שכל אדם יוכל להצמיד לדש הבגד יבטל לחלוטין את היתרון בצבירת ידע, אין ספק שניתוח ידע ויכולת לעשות בו שימוש חשובים בדור שלנו ובדורות הבאים מצבירת ידע


ריכזנו בדף זה את שיטות הלימוד בעולם בחינוך ביתי, ברור שאין חובה להצמד לשיטה מסויימת, חלקן אף עומדות בסתירה עם הרציונאלים המוצגים אצלנו.
צורות באתר א-ב בחינוך ביתי

חינוך ביתי קיבל את שם העל- מטריה  שמתחתיה צמחו אסכולות וניואנסים. כשהמכנה המשותף הרחב לכל השיטות: אחריות על חינוך הילד ע"י ההורים המשפחה והילד.
    Classical  Homeschooling

 חזון א-ב בחינוך ביתי

תהליך הלמידה אינו חד צידי שבו מלמד מעביר ידע במתנה לחניך. ילד קטן ואפילו תינוק, יכולים בהחלט ללמד את ההורה שלהם, לגרום להם לחפש חומר נוסף לבצע הרחבת הידע לחולל הארה ושינוי תפיסה בדרך הסקת מסקנות, שלא לציין את היכולת המופלאה של ילדים להשתלט גם על אתרי אינטרנט ביפנית וסינית כאשר מרבית המבוגרים פשוט נאטמים מול מסך כזה. א-ב בחינוך ביתי טוען שכל השיטות לא תהיינה לעולם יעילות, ללא היכולת להקנות לילד שלנו את הכלי המיוחד להיות אוטו-דידקט. ואת היכולת  להיות מידען,  ידע רב ללא יכולת הסקה לוגית, או ידע ללא יכולת הטלת ספק, או  אפילו ידע אשר נקלט בצורה נעימה כך שהוא אכן הצליח לחצות את מגבלת המעבר מזכרון קצר לזיכרון ארוך, הינו חסר תועלת, למעט ערך מוסף בחידוני טרוויה שנועדו להפגין זיכרון מדהים, באם אין לנו את הלינקים לבצע שימוש בידע, הרי הוא נשאר בראש כמו חפצים על מדף, ומאחר והיום החומר מקוטלג להפליא וניתן לשליפה ממחשב נייד מכל מקום, גישת איסוף הידע בראש ללא מתן הכלים לבצע שימוש נאות בידע, הינה חסרת תכלית. א-ב בחינוך ביתי  טוען שילדים אשר נחשפים למידע באינטרנט צריכים לדעת להיות מידענים ולפלח את המידע המתאים להם מתוך ים החומר, וגם לדעת לבקר אותו, המשימה קשה גם למבוגר, אך ככל שמתרגלים את היסודות מוקדם יותר, כך היא הופכת להיות כלי טבעי יעיל.

על שיטות הלימוד באתר א-ב בחינוך ביתי כולל שפת אם, לימוד קריאה מגיל אפס בתפריטים.כחומר ביד היוצר

Unit Studies 
חטיבות ידע.
שיטה הנוגדת את הלימוד הממודר של המוסד, זהו תהליך למידה מרתק ואינסופי ע"י למידת שרשרת נושאים בדרך מעגלית, כשמתעניינים בנושא מסויים, ואין חשיבות על איזה נושא מדובר, ניתן דרכו ללמוד את התחומים הנושקים הקרובים והרחוקים, אשר עולים ממנו ודרכו בדרך עניינית, אסוציאטיבית ו/או אקראית, ולכן לא חשוב האם הילד התעניין בנושא "ילדותי" או בנושא מורכב, אינצקלופדית ויקיפדיה הנפלאה באינטרנט
היא מורת הדרך הטובה והיעילה להפליא להורה אשר רוצה להבין את יתרונות השיטה, שהרי כל מילה שנקליד לויקיפדיה תייצר לינקים לנושאים אחרים שמהם ניתן לצאת לנושאים נוספים – עד אינ-סוף כי מה שלא קיים שם קיים במקורות מידע אחרים. אציין שיש לקחת [עדיין] את ויקיפדיה בהסתייגות מה ומוטב להצליב מידע, וגם זה חשוב מאד לדעת, שאין לאף אחד מונופול על החכמה ויש לבצע בקרה על הנתונים והצלבה זו שיטת בקרה אחת מיני רבות שעוד נעבור עליהן.  כדי להדגים את השיטה ניתן ללחוץ כאן על נושא אקראי : רכבות  לויקיפדיה, ולראות הכיצד כל קישור יכול לקחת אתכם למקום אחר.או ללכת אצלנובלתפריט משחקים לא וירטואלים, ולראות איך מתמטיקה קשורה לים.

Relaxed" or "Eclectic" Homeschooling

מיקס mix ערבב ושלב זו השיטה הכל כך אופיינית לאופי הישראלי לוקחים קצת מכל גישה כולל לימוד מחוברות ואמצעי עזר, מערבבים היטב ויוצרים את המיקס המיוחד האופיני לכל משפחה ולילד הספציפי. 

            The Charlotte Mason Method

שיטת לימוד המעודדת מעורבות רב חושית ובנויה על חוויות חיוביות הלימוד נובע ממעורבות בחיים האמיתים, הלמידה מתבצעת ישירות במקומות כגון ביקור במוזיאון, טיול, משחקים ותרבות בכלל. למותר לציין שבחינוך ביתי כל החים בנויים בשיטה כזו, הילד לומד מראיה אמיתית של החיים איך אופים בגט, איך מתקנים את הרכב, איך שולחים דואר, מה עושה הספר, מה יש בבנק, ומה ההבדל בין דרך העברת חומר בהצגה בספר או בתוכנת מחשב, איזה חוקים נלמדים מהמשחק הכי פשוט שיש, מה זה עבודת צוות ועוד.

Internet Homeschooling 

המדע הבדיוני כבר כאן. השימוש המושכל באינטרנט כזרז ידע בכל המדיות: כתבות, מאמרים, סרטונים, וידיאו, די.וי.די. הרצאות, קלטות שמע, עיתנות, דעות, כתבות מומחים, חוויות של אנשים,צילומים אומנות תרבות טלוויזה חדשות ומה לא בעצם, מאחר והטכנולוגיה מאפשרת היום לצאת עם מחשב נייד לכל מקום כמעט, ניתן בעצם לקחת איתנו בתיק קטן, ספריות ענק בכל תחום, מומחיות מדהימה בכל תחום לכל מקום שנלך. ולשמרנים שזקוקים לנייר כדי להרגיש "דפי עבודה" הרי אפשר מכל מקום להתחבר גם למדפסת..

 

 על שיטות נוספות של  לימוד שונה מהלימוד המסורתי 

  ראה פרוט גם במחקרים בתפריט העליון, וגם באתרים האמריקאים, רוב החומר חוזר על עצמו, כי כולם יונקים חלב ודבש מג'ון הולט והוגי הדיעות מהמאה הקודמת אשר עיצבו את דעותיו, גם תחת שאלות ותשובות באנגלית ובעברית יש התייחסות איך לומדים. מומלץ לכל הורה אשר רוצה להעניק לעצמו בטחון, לקחת כ-ל נושא שעולה על דעתו, לגשת לכלים באתר לבצע חקר מלא של הנושא ולרשום לעצמו האם הוא מרוצה ממהירות מציאת מהידע, מעומק הלימוד, מהעניין והאם היה לו קשה או קל לבצע, והתוצאות מדברות בעד עצמן, בלימוד הכי חשוב שתהייה לנו היכולת לקלוט חומר וללמוד.

 

הכותרות באנגלית - מקשרות לאתר  UNSCHOOLING

"ויש כאלה שלוקחים מונופול על החכמה, ויודעים יותר טוב ממני, ויודעים יותר טוב ממך, מה טוב בשבילי, מה טוב בשבילך".              עוזי חיטמן.

מוח ימני מוח שמאלי א-ב בחינוך ביתי
כישורי הרקע של הלמידה | מפת חשיבה
כישורי הרקע של הלמידה, מבנה המח, מבנה הזכרון,חושים.מה זה מפות החשיבה של ילד רב מח טוני בוזן, סוד הזכרון של ערן כץ, מדוע חיקוי הוא דרך הלימוד הטובה ביותר,מי יודע לנגן,לצייר,להבין מתמטיקה גבוהה.

 

גישת א-ב בחינוך ביתי
בחינוך ביתי אף אחד, לא לוקח מונופול על החכמה. הילד מבין היטב את מעגל החיים, יודע בדרך נבונה מההתחלה לחיים יש התחלה אמצע  וסוף, הוא
לומד לנהל את עצמו את הזמן שלו ואת סביבתו בהיותו חלק אינטגרלי ממנה, בהנעה פנימית עם צלילי נקי וללא זיוף, הבנת רציונאלים של ערך הדעת, שאינו מגיע בכפיה ובמנותק מהחיים, אלא בערך מיידי שהלימוד מקנה תוך כדי משחק, קריאה,שיחה, התבוננות, קיום,

                           לימוד קריאה מגיל אפס
ילד שיודע לקרוא היטב בגיל 3 ופיתח כישורי שפה חשבון ועוד בגילאים האלה, צומח לתוך העולם עם יכולת מדהימות לחקור לגלות ולהוסיף דעת בכל נושא, ההבדל בין מוח ימני למוח שמאלי, כישורי חיים, מפות החשיבה והמתואר בכישורי הרקע של הלמידה כולל מה היא שפת אם Motherese  הם הבסיס החזק והיציב עליו נבנה שער הדעת.
שפת אם

  School-at-Home
למידה בבית,
במדובר על שיטה שבה מביאים את בית הספר לבית, לטוב ולרע. זו שיטת לימוד קשה מאד לילדים והורים, מחד היא מביאה את חסרונות המוסד הקובע את תוכניות הלימוד מכתיב התקדמות מאקרו שאינה איטית ואינה מהירה כדי להתאים לנעשה בבית הספר, ולשכבת הגיל הספציפית של הילד, עם גורם חיצוני מתערב ויודע כל, עם הפעלת לחץ זמן וצורך להספיק מטלות, ומנגד,זו פשרה בקו תחתון בסיסי ביותר, הענקת יתרון להורה אשר מוסד בית הספר אינו לרוחו הוא חושש מאלימות כלפי הילד, הוא רוצה להיות במחיצת הילד שלו, ולכן הוא מוכן להשקיע את השעות הספורות הנדרשות כדי להדביק את החומר, מדובר על מדרג שבו הורה אינו מעוניין לקחת את האחריות המלאה על החינוך של הילד שלו מבחינה פדגוגית, הורה הזקוק לפקוח מלמעלה ולמסגרת שתכתיב לו תוכניות, ותמתח את הקו בדרך זהה למי שנמצא בתוך המערכת.
בארה"ב שיטה זו מיושמת ע"י אנשי חינוך ביתי נוצרים אדוקים וע"י גופים מסחרים גדולים הנמצאים תחת עמותות שונות. 

האונברסיטה הפתוחה עובדת בשיטה זו משנות השבעים בישראל. מפתחת תלמיד,סטודנט  בעל משמעת עצמית גבוהה מאד, המסוגל ללמוד לבד, מדובר על חומר ספציפי שערוך ע"י גורם חיצוני מערכתי בדרך מובנת עם מטלות שיש לעמוד בהן,  בזמנים קצובים, כולל הגשת עבודות לגורם חיצוני ויש יד חזקה מאד מכוונת את הלומד: אין כיתה, הלמידה עצמאית, הפריה ע"י מפגש, דיון, טלפון, מייל. תואר אקדמי של האונברסיטה הפתוחה מוכר בכל אונברסיטה הקבלה: בלי תנאי לימוד במוסד, בלי תנא לתעודת בגרות בלי תנאי גיל.
*
אין בחינוך ביתי יישום של למידה מהבית דרך משרד החינוך אלא רק לילדים חולים, ילדים בנסיעה אשר משלמים למעשה חומר שנלמד בבית ספר.
חוזרי המנכ"ל של משרד החינוך בנושא חינוך ביתי ביצעו שעטנז בין למידה מהבית לחינוך ביתי ולימוד חופשי ללא יכולת להבדיל בינהם.
בועדת חינוך ביתי מחוז דרום נרשם שחור על גבי לבן המלל המצחיק: "החדר לא נראה כמו כיתת לימוד בבית ספר", קרי מדובר על תפיסה שגרסה שעל ההורים לבצע כליאה של הילד בבית, בדיוק בשעות בית הספר, ובעלי הדמיון הבלתי מפותח גם דמיינו בעיני רוחם חדר שיש בו לוח וגיר,  ושאסור להורים לקחת את הילד לעבודה או למקום אחר.
בנוהל 2006 המשרד שינה את התפיסה החד מימדית הוסיף "פשרה" שמותר לקחת את הילד למקום נוסף כמו עבודת הורה, אולם גם נוהל  2006 אינו מבחין ברציונאלים של החינוך הביתי
.

 
הוראה אינדיאנית
הלימוד מתבצע בפעילות הגומלין שבין הלומד לעולם, המורה, המדריך, ההורה מנחים היכן ניתן למצוא פתרון לסוגיה, ואינם מנפקים תשובות לאקוניות.
גישה סוקרטית
המורה המדריך ההורה מנחים ספציפית את הלומד, באמצעות הפנייתו לבצוע פעולת חקר ממנה ניתן יהיה להסיק את התשובה, דוגמא: את כח המשיכה של כדור הארץ, ניתן להכיר ע"י קריאה, ע"י קבלת הסבר בע"פ או בכתב, או
ע"י ביצוע בפועל שורת פעולות אשר ידגימו ויבהירו  הלכה ולמעשה מהו אותו כח משיכה
בלתי נראה.
 
קיקרו:
"לא זו בלבד שעלינו לדעת לרכוש חכמה, אלא שעלינו לדעת איך להשתמש בה לטובתנו"...
 
 
 
 
 

בטרם נעבור לשיטות לימוד בחינוך ביתי,  נזכור לרגע איך איך לומדים היום במוסד לצורך בסיס להשוואה.
המורה המבוגר שולט בכיתה עם 30-40 ילדים, יש לו חומר מוכתב ע"י מרכז פדגוגי חיצוני, יש לו זמן מוגבל להעביר חומר, החומר מסודר לפי מידור וקיטלוג המידע, התלמידים באו לקלוט חומר דרך הרצאה מילולית, אמצעי ההמחשה מוגבלים מאד, הכישורים של המורה מנתובים לעיתים קרובות למאבקי כח, "המשפטים שמורים אומרים" נשמע מתוק להפליא כשמתי סרי שר אותם, אך מהווים ייצוג נאמן למאבקי המשמעת. כולם לומדים נושא אחיד , ובאותו הזמן, וזאת גם אם בכיתה יש ילדים אשר מכירים את החומר, ו/או קלטו אותו במהירות לעומת ילדים שאינם מבינים בכלל על מה מדובר. צורת הלמידה הזאת דורשת מהמורה כישורי משחק וכריזמה כדי שלא ירדים את הכיתה ולילדים יש סף שעמום ואיבוד עניין גבוה מאד, מדובר על זן יקר של הוראה, בלתי יעיל, מיועד מטרה לבצע "וי" על החומר ולעבור מבחן, החומר הזה מפורשות ע"פ מחקירם מוכחים אינו עובר מטווח הזכרון הקצר לבינוני, ארוך, ולכן חומר שנקלט בדרך זו משאיר משקע 5-10%

Unschooling
למידה חופשית

 דרך המלך בחינוך ביתי, שסלל ג'ון הולט המתנגד החזק ביותר למבנה של מוסד חינוכי. שיטה זו משאירה את האחריות המלאה ביותר בחינוך על כתפי ההורה והמשפחה, לא מעתיקים כאן כלום מבית הספר כמוסד

ý      לא תכנים

ý      לא שעורים

ý      לא תוכניות לימוד

ý      לא שיטות לימוד

ý      אין קטגוריות ידע כל העולם הוא יחידת הלימוד אפשר ללמוטד מהחיים ולא מסימולטור מלאכותי לחיים. בישראל 2006 זו השיטה השולטת בכיפה.ו

אין שכבות גיל

 

למידת חקר ASIT 

הדגש אינו על תחום ידע אלא על דרכי הבנה - כיצד ללמוד נושא, מי שמסוגל לגשת לחקר נושא, יכול ללמוד בכל אמצעי העומד לרשותו כיצד מכינים עוגת שוקלד, כמו שהוא יכול להבדיל ללמוד איך בונים פצצת אטום.
למידת החקר שוכללה להפליא אצל מהנדסים וכאן באתר נוכל ללמוד את השיטות היפות של חברת קומפדיה המופלאה, לצורת למידה ייחודית זו. אחת הלומדות שלה חשיבה המצאתית ע"פ שיטת ASIT מהווה דוגמא נפלאה לשיטה זו.

 

The Waldorf Method

אסכולות חינוכיות ספציפיות כמו שיטת האנתרופוסופיה ניתנות ליישום גם מהבית, באם ההורה מיישם בעצמו את האסכולה הזאת, הילד יכנס אליה באופן טבעי, אחרת, קשה מאד לראות כיצד יוצרים את ההפרדה, שכן מדובר על גישה הנוגעת כמעט בכל תחום בחיים, כולל ההכוונה בנושא עיצוב הבית, שלילת חומרים כמו פלסטיק, שלילת מכשיר טלוויזיה שלילת עבודה עם מחשב, דגש על מזון, דגש על אספקטים של בריאות, אקולוגיה, אומנות, ועוד. "הלבשת" השיטה על הילד ללא צורך עמוק פנימי של ההורה אינה מומלצת כדי לא ליצור פער גבוה בין מלל ליישום בפועל.  א-ב בחינוך ביתי פועל הפוך לחלוטין לשיטת האנתרופוספיה מבחינת כישורי הרקע של הלמידה, אנו טוענים שגילאי 0-6 הם חלון ההזדמנויות הטבעי הגדול לקלוט שפות דיבור קריאה, חשבון, הנדסה , מחול מוזיקה,משחק, ואפילו יסודות של פיסיקה, בעוד  האנתרופוספים דוחים כל לימוד לגיל 7 ומעלה. אתר בישראל:  וhttp://www.antro.co.il וhttp://www.elib.com/Steiner/UR... להכניס ערך Anthroposophia

Montessori 

פרופסור מונטיסורי מאריה הרופאה אישה הראשונה באיטליה, שיטת החינוך שלה נבנתה בחינוך במשכנות עוני ובנויה על יצירת תחליף לבית חם התקרבות חונך - חניך והרחבת ההתקשרות מהוראה מילולית להוראה חושית, רגשית, מעשית וחוויתית. דגש חזק מאד על הילד ולא על המורה, מתן זמן לכל ילד להתפתח בקצב שלו  ובדרך המתאימה לו, עידוד הסקרנות ע"י סביבה עתירת גרויים שהם סימולציה לחיים, כאשר מדובר על חינוך ביתי נראה כי "יישום" שיטת מונטיסארי מתייתר, כי בעקרון הוא נועד לשפר תקשרות של גורם חיצוני זר,וצימצום המרחק מהמהורה שהכל נעשה בדברו לעניין פרקטי, תוך ביצוע סימולציה וחיקוי להליך המשפחתי הטבעי, ולכן יישום שיטתה בחינוך ביתי מדמה: מכירת קרח לאסקמוסים קרי שימוש בחיקוי עבור המקור.
ספר הילדים על הגבעה  
The Children on the Hill:    Michael. Deakin המתאר חיי אישה אשר פעלה בחינוך ביתי  1:1 ע"פ שיטת מונטיסורי, זכה להד רחב בציבור, כדי יצירת לינק אצל אנשים מסויימים, אשר קלטו דרכו במעורפל את המושג חינוך ביתי: אה, זה "הילדים על הגבעה"... חשוב מאד לציין ששיטה קפדנית זו, כמו שיטות אחרות, אינן בבחינת "נעשה ונשמע" כל  משפחה יוצרת את החינוך המתאים לה.
משפטים רבי עצמה של פרופסור מונטיסורי: "
משמעת נרכשת באמצעות חופש"
"איננו יכולים לדעת את ההשלכות של החנקת פעולה ספונטאנית בתקופה שהילד רק מתחיל להיות עצמאי יתכן שאנו מחניקים את החיים עצמם"  
"לצעוק על ילדים כדי לגרום להם לציית, זה כמו לצפור כדי לנהוג במכונית".
"מחנך צריך לשים לב שהילד לא יזהה טוב עם בטלה ורע עם פעילות"
*

 The International Montessori Index הסברים ולינקים רבים כאן: Montessori ויקיפדיה. 

חינוך ביתי היה כאן לפנינו ויהיה כאן אחרינו, 
כבר לפני 2 מילון שנים ידע האדם להשתמש באש, וכל ההמצאות הגדולות ביקום לא נוצרו במוסדות חינוך. אדם לומד מתוך רצון הנאה חיקוי וצורך לדעת.
מדריך א-ב  בחינוך ביתי   מה זה חינוך ביתי?   חינוך ביתי שאלות ותשובות  מי פוחד לקחת אחריות בחינוך ולמה   חסרונות חינוך ביתי
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים