חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

דף הבית >> דף הבית חינוך ביתי
 
 
Google

חינוך ביתי.
ברוכים הבאים

א-ב בחינוך ביתי - חינוך לחיים.
   
   
   

חינוך ביתי                                         כישורי חיים  lifeschooling

תינוק/ת ויקפדיה צרפתכהורים, קיבלנו זכות ענקית ומופלאה,
ללוות את החיים של הילדים שלנו, להעניק להם כישורי חיים טובים, כדי שיצמחו להיות אנשים בוגרים, עצמאים ומאושרים,

איך למדנו להיות הורים?! 
את התפקיד האחראי והמרתק הזה קיבלנו בלי נסיון קודם.. אנו לומדים אותו יום יום,
שעה שעה, בבית הספר של החיים  -  lifeschooling 
כי כל הורה, לטוב ולרע, הוא המורה, הוא המדריך, המאמן והוא מעצם היותו, מוביל את כישורי החיים של הילדים שלו,  א-ב בחינוך ביתי, עוסק בעידוד הורים ומשפחות ראויות, להתקדם צעד אחד נוסף: 
 לקחת אחריות מלאה, על החינוך והלימודים ללא מיקור חוץ קבוע.

 
חינוך ביתי - מה זה?א-ב בחינוך ביתי מחולל מיום הקמתו, מהפכה חוקתית, לפיתוח הכרה משפטית וחברתית, בזכויות המלאות של קטינים, ללימוד חופשי, תוך מימוש זכות יסוד,
לקבל מהמדינה וממערכת השלטון המקומי את התקציבים לפיתוח ידע, השכלה ומידע, מבלי לאלץ את הקטינים, לשלם תמורת כך, במחיר כבד ויקר להפליא, של החזקתם למשך שעות ארוכות בפעוטונים, גני ילדים ובתי ספר, מגיל 3 חודשים עד גיל 18.  
 
 
כתבו לא-ב בחינוך ביתיהאם זו פגישה ראשונה שלך במונח חינוך ביתי? 
 
מילון חינוך ביתי    חינוך ביתי שאלות ותשובות בקצרה 
 

חינוך ביתי

האם הדרך היחידה, ליישם את הזכות לחינוך בישראל הינה באמצעות בית ספר? - התשובה היא לא.

הורה אשר מסוגל ורוצה, יכול לבחור בחלופת חינוך ביתי ולשחרר את הילד שלו מחובת ההתייצבות בבית הספר.

האחריות על חינוך ילדים, היתה נתונה מאז ומעולם בידי המשפחה, אולם ב 150 השנים האחרונות, צרכים צבאיים ותעשייתים, האיצו תהליך, שצימצם את אחריות ההורים והתא המשפחתי בנושא לימוד וחינוך ילדים, תוך העברת האחריות במיקור חוץ, לצד ג' המדינה. ב 100 השנים האחרונות,  הורים מחוייבים מכח חוק (בישראל חוק לימוד חובה מ 1949 ), להעביר את האחריות על חינוך ולימוד הילדים שלהם למדינה, למשרד החינוך, כדי שהמשרד ידאג ללמד את הילדים כישורי החיים, במקום ההורים והמשפחה.

אז מה זה בעצם כישורי חיים?,
האם משרד החינוך, מסוגל להעניק כישורי חיים לקטינים?, מי בסופו של יום, משלם את המחיר, ומי חב בתוצאות האחריות, ביומרה להעניק לקטינים כישורי חיים בדרך זו? מרבית ההורים, אינם מודעים לחוק לימוד חובה, מרבית הילדים נשלחים לבתי ספר, כי כך כולם עושים, כי זה טוב, כי זה נוח מאד להורים.

 
   
חזון א-ב בחינוך ביתי חזון א-ב בחינוך ביתי. lifeschooling  

חזון א-ב בחינוך ביתי, בתוך 5 שנים, רק הורים אשר לא יהיו מסוגלים לקחת אחריות אישית, על החינוך והחיים של הילדים שלהם, ישלחו אותם למוסד חינוכי, כפעוטון, גן ובית ספר.
חינוך ביתי - הורים בוחרים היום לקחת אחריות בחינוך הילדים שלהם. 

 

בובת אנימציה מלאךתהליך לימוד חובה, באמצעות מוסדות מדינה,
יצר מצב חדש, שסימן את הילדות כמעין שלב ביניים "עד שהחיים יתחילו", אולם הילדות אינה מעין חזרה גנרלית "עד שההצגה תתחיל", הילדות מהווה
 חלק אינטגרלי מהחיים,
ואם נרצה להיות מדוייקים יותר, הילדות הינה חלק החיים בעל ההשפעה המכרעת ביותר, על טיב ואיכות החיים של האדם, לכל ימי חייו.
האנושית התבונית, דאגה שההכשרה לחיים, תתבצע ע"י התא המשפחתי

חינוך ביתי חיים לומדים ונהנים בלי גן ובלי בית ספר.במאה השנים האחרונות, צצו כפטריות אחרי הגשם,
מערכות מחליפות הורים, פעוטונים הפועלים כבר מגיל 3 חודשים, כאשר לתינוק בן השלושה חודשים, אין אפילו כישורי הישרדות בסיסים, גני ילדים ובתי ספר, עד גיל 18 שתפקידם, לכאורה, להעניק לילדים את כישורי חיים, במיקור חוץ, במקום ההורים והמשפחה.

 

תהליך העברת החינוך לצד ג', מתבצע כיום בדרך שאין לה אח ורע בשום תחום בחיים שלנו, למעט גיוס חובה לצבא, מדובר על אחזקת קטינים, בשעות היום ולעיתים גם רוב שעות אחה"צ, למשך שעות ארוכות, רחוק מהבית, מההורים והמשפחה, בתוך חברה מלאכותית, המורכבת מאוסף גדול של ילדים, בני שיכבת גיל אחידה, שהמשותף להם, זה כתובת המגורים של ההורים,  שיכבת גיל שכמוה לא יפגשו לעולם, בחיים הבוגרים שלהם. מדובר בקטינים, החייבים לסור למרותו של מבוגר זר המוסמך להטיל עליהם מטלות, לבחון אותם ללא הרף ואף להעניש אותם, ללא שום התחייבות ואחריות, לתוצאות שבקצה המסלול הארוך הזה, והכל מגיע תחת מעטפת מוסר מלאכותית, הבנויה ומורכבת משיקולים הזרים לחלוטין, לטובת החיים בפועל, של הקטינים.

מרבית ההורים יודעים, שבתי הספר ומוסדות החינוך, לא רק שאינם מועילים לילדים שלהם, אלא אף מזיקים להם, אך הם אוחזים בזן של שקר לבן, אפילו בליבם, שזה ל "טובת הקטינים", וללא שהות חובה במוסד כבית ספר, לא ניתן יהיה להצמיח אדם בעל כישורי חיים נאותים.
 
שטיפת המח האינטנסיבית, יצרה שכבת שכנוע פנימי, עד שבשפת העם נוקטים בלשון בוטה: "מה יצא ממך" אם לא תלך לבית ספר.  
חינוך ביתי והחוק - חינוך ביתי חוקי בכל מדינות ארצות הברית.  
חינוך ביתי וחוק  - מצב חוקי בארצות הברית ובשטחים בשליטת ארצות הברית
חינוך ביתי בארצות הברית

ישראל נוקטת ברגולציה גבוהה מאד,
על פי נוהל המפורט בחוזר מנכ"ל חינוך ביתי אפריל 2009,
על ההורים להציג תוכנית לימוד פדגוגית להצהיר בכתב, על אחריות ללמד

לפחות 50% מתוכנית הליבה של משרד החינוך
המפורט באשכולות: אומנות, אוריינות, מתמטיקה, רוח וחברה,
מיומנויות גוף,
 ותחת הגדרת "כישורי חיים" של משרד החינוך: בטיחות, בריאות.
רפרנט מטעם משרד החינוך בדרגת מפקח, בודק את התקדמות הילד בהתאם לתוכנית. 

 
Paul Simon - Kodachrome When I think back on all the crap I learned in ... 

                     
Paul Simon - Kodachrome 
 
חוקיות חינוך ביתי בישראל  הצעת חוק חינוך ביתי
בחודש פברואר 2011 הונחה על שולחן הכנסת
הצעת חוק לימוד חובה (תיקון חינוך ביתי) התשע"א -2011
המעניקה גושפנקה חוקית לאסכולת חינוך ביתי באמצעות הכנסת תיקון לסעיף 5 בחוק לימוד חובה הסמכת של שר החינוך להתקין תקנות למתן אישור חינוך (החלפת חוזר מנכ"ל בתקנות)

הסבר תכלית הצעת החוק:
"הצעת החוק מבקשת לעגן בחקיקה את הדרכים לאישור ולפיקוח על החינוך הביתי שנכון להיום קבועות בחוזר המנהל הכללי של משרד החינוך.החוק המוצע בא לתת מענה להעדרה של חקיקה בתחום החינוך הביתי שיותר ויותר משפחות בוחרות לחנך את ילדיהם באמצעותו, עובדה המחייבת את הכנסת לפעול להסדרתו מכוח חוק."

 
 
חינוך ילדים באמצעות מוסד חינוכי, שנוי במחלוקת קשה מראשית הדרך, צחצוח החרבות האקדמים נוסח אנשי חינוך במכון לעתידנות בחינוך, יוצא ממגדל השן של האונברסיטה ומגיע מאתר א-ב בחינוך ביתי לכל בית בישראל, הנושא מוצג באתר א-ב בחינוך ביתי, תוך הבלטת בחינת האספקטים הכלכלים הטהורים לעניין תקציב החינוך, שהוא התקציב השני בגודלו במשק הישראלי אחרי ביטחון, ועולה ב 10 מליארד על תקציב משרד הבריאות, האתר בודק את תיסמונת הכשל החינוכי הנרכש  בהיבטים משפטיים נזיקיים קשים, ליחיד לחברה ולמדינה, עקב חינוך מוסדי, חובר לפרוט הכשלים הרבים במערכת החינוך בישראל , המוגדרת ספינה טובעת כעולה מדו"ח דוברת ודו"ח המדינות המתועשות, מתעכב על  כישורי הרקע של הלמידה והכשל הלוגי המוטבע בלימוד באמצעות מוסד אשר מתעלם מחלון ההזדמנויות הפתוח לכל ילד בגילאי 0-6 בודק את מחקרי האלימות כנגד תלמידים ומורים,
ומעלה שאלה לא פשוטה:

למה הורים במאה ה 21, שולחים עדיין את הילדים שלהם למוסד, למשך 12 שנים ויותר, והאם עצימת העיניים לאמור לעיל, מהווה בעצם רשלנות.
 
א-ב בחינוך ביתי מוביל חזון פרגמטי,
בלי מהפכות גדולות, בלי הפגנות ענק, בלי פירסומות, פלאיירים ושריפת דגלים, דפי הלימוד שלנו בנויים בדרך המנצלת את כישורי הרקע של הלמידה,
את כדור הארץ ויקיפדיה האינצקלופדיה החופשיתיתרונות מוח ימני מוח שמאלי, שיטות הלימוד שלנו,  
מופנות לקהל רב גילאי,
מגיל אפס עד גיל 100 ללא פילוח גילאי, שכן פיתוח וביסוס כישורי חיים, תלויים הלכה ולמעשה, בכוכב הלכת עליו אנו חיים, ובכפר הגלובלי המתקיים בו, ולא בגיל הכרונולוגי שלנו.  
 

להערכתנו,
עקב העדר גילוי נאות מצד משרד החינוך, הורים רבים אינם מעלים על דעתם, שאפשר אחרת, הורים שהגיעו למסקנה שהפ יכולים להעניק לילדים שלהם חינוך טוב יותר, נפלו בין הכסאות, מאחר ולא ידעו לנקוט בטרמינולוגיה המתאימה, כדי להגיע למצב שהמשרד יציג בפניהם את החלופות.
 
כל אלה יחד עם אי הכרת זכויות יסוד של קטינים, כבני אדם שווי ערך, שאמנם יש להם רגלים קצרות, אך נשמה ענקית, מהווים את העילות המרכזיות בגינן הורים מביאים את הילדים שלהם לטיפול באמצעות מוסדות, אולם, אין להתעלם גם משיקול סמוי: נוחות המבוגרים.
נוח מאד להורים לעצום עיניים, להתלות ב"מנקי מצפון" נוסח "איפה הילד ימצא חברים?", ולהדוף בקלילות, את האחריות בחינוך לאחרים, 
כי כך מקבלים Baby Sister  "חינם" על חשבון המדינה, הורים רבים "הצליחו" ל"שכלל ולשפר" את העברת האחריות לצד ג', כך שגם את החופשות שלהם מהמוסד החינוכי, יעבירו הילדים בקייטנה חיצונית, רצוי מהזן הרחוק, אי שם בחו"ל, כדי שהקטינים יהיו "עצמאים"בגיל 8-9 העיקר שלא יהיו בחסות ההורים והמשפחה. 

חינוך ביתי - מה זה?חינוך ביתי מה זה? 
חינוך ביתי, חיים ולומדים בלי לשלוח ילדים לפעוטון גן ולבית ספר שטיפת המוח שעבר העולם הנאור ב 150 השנים האחרונות, לגבי חיוניותם של מוסדות החינוך הציבורים, בבחינת "כזה ראה וקדש", מקשה גם על האדם הסביר, לראות שיש חלופות טובות, ולהתחיל להתרגל לעובדה ש כביש 6 בחינוך, שהוא מפתח המאסטר לחיים טובים, נמצא במקומות הכי קרובים לליבך, בבית שלך, עם המשפחה שלך, ועם החברים הכי טובים. כאן נלמד צעד אחר צעד, שיש דרכים טובות חכמות ויעילות, לקדם, ללמד ובעיקר לחיות טוב עם ילדים, ללא תלות ברמת ה IQ שלהם ומבלי שנאלץ, באם אין אנו מעוניינים בכך, כהורים ומשפחה, להעביר ילדים לטיפול אנשים זרים, החל מגיל 3 חודשים עד 18 שנים, במסלול ארוך קשה ומיותר:

פעוטון, טרום חובה, גן חובה, בית ספר יסודי, בית ספר תיכון,
מסלול אשר מתבצע בו הליך, שהוא מעין כליאה, למשך
כשישית מהחיים של הילדים שלנו במוסד, גם אם אנחנו לא קוראים לזה מוסד, וגם אם אנו מתעלמים מהעובדה שמדובר על שלילת חירות של הילד למשך שעות רבות, בגלל "שזה מה שכולם עושים", "זה מה שיש".

 
עוד נלמד כאן, ש"החינם" הזה שנראה נחמד,
עולה לנו ולילדים שלנו ביוקר רב, ושאת תקציב החינוך סך 44,000 $ שמשקיעה מדינת ישראל בחינוך ילד, נוכל לקבל בעצמנו, כהורים ומשפחה, ולהעניק לילד שלנו חינוך, לימוד וכישורי חיים טובים.
 
   
במדריך "דע את זכויות בחינוך"
נערוך היכרות עם מבנה מערכת החינוך בישראל ומה הם זכויות תלמידים, זכויות הורים זכויות ומורים, נברר מי פוחד לקחת אחריות בחינוך, ומדוע יש הורים ששולחים עדיין את הילדים שלהם לבית ספר, שהוא מוסד ציבורי.
 
עוד נבדוק כאן האם יש חינוך פרטי בישראל?, היכן יש חינוך פרטי בישראל?, מי מממן את החינוך הפרטי?, מי יכול ליזום חינוך פרטי?, מה זה חינוך ביתי, למי מיועד חינוך ביתי?, ומה ההבדלים בין חינוך ביתי, לחינוך פרטי, ולחינוך ציבורי.  
   
בנושא  חינוך ביתי  אנו עומדים לבצע קפיצת זמן היסטוריתhomescooling כולנו ילדים של החיים    
ולהדביק בתוך זמן קצר, את מה שאמריקה גילתה בשנות השישים והשבעים
, כי החכם לומד מנסיונו, אבל החכם יותר, יודע ללמוד ולנצל גם את נסיונם של אחרים, חינוך ביתי בדרך שאתר א-ב בחינוך ביתי חוזה, "חינוך לחיים lifeschooling" שונה מהנעשה כיום באמריקה, בחינוך ביתי הורים מקבלים אחריות  ישירה לחינוך, לא עוד סימסאות חינוך בנוסח: מעורבות הורים ללא התערבות הורים אלא נקיטת יוזמה אקטיבית. הורים לוקחים אחריות על חינוך בילדים שלהם.
- We Dont Need No Education ממוסד חיצוני.
 
כסף - דרישת תקציב חינוך. חינוך כסף והזכות לקניין.  
אתר א-ב בחינוך ביתי מעלה לראשונה בישראל ובעולם, דרישת סל תקציב לילד בחינוך, לשיקול דעת מכריע של ההורים בכסף בשווה כסף ובבחירה חופשית: הורה ורק ההורה יבחר האם הכסף המיועד לחינוך הילד שלו יושקע בחינוך ביתי, בחינוך פרטי או במוסד ציבורי, וזאת במקום המצב הקיים היום: העברת תקציב חינוך חובה של מדינת ישראל למנגנון מסורבל של משרד החינוך ומוסדות.  
באתר א-ב בחינוך ביתי אנו טוענים לפתרון תכליתי פרגמטי,  ולכן, אין לנו צורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית, שתעלה מליונים ואיש לא ירצה ליישם את מסקנותיה, אין לנו צורך לערוף ראשים, ואין אפילו צורך להביא כסף מהבית, רק לקחת כוס קפה, שעה טובה של ריכוז ונפש חפצה, כדי לבדוק איתנו שלב אחרי שלב, במסע מרתק, איך במקום לקטר, נצליח מיידית לבנות מערכות חליפיות, שהן עתיקות יומין, אבל גם הכי חדשניות והכי נבונות שיש, עבור ילדנו עבור עצמנו ועבור העתיד שלנו.  


הרמת מחסום שפה  זרה. בתוך עמנו אנו יושבים, וערים לרמת האנגלית המוסדית שלנו ב
כלים באתר נמצא רובוט מתוק היודע לתרגם און-ליין סרטים אתרים שלמים וטקסט חופשי. הרובוט מאפשר לנו לגלוש לאתרים בשפות זרות רבות, ולהתרשם בעצמנו מחומר מהמעבדה האנושית הגדולה בעולם, האינטרנט, ב
כלים נמצא גם מילון המתרגם 72 שפות לאנגלית, מנועי חיפוש וכלי עזר, הניווט באתר א-ב בחינוך ביתי ויזואלי וידידותי להפליא.

 

דע את זכויותך בחינוך  משנה את החיים ופני החינוך בחברה הישראלית, שב 25 השנים האחרונות נעשתה קוטבית ומפולגת ברמה קיצונית, השינוי המבורך יהיה גם ואולי בעיקר, לאותם הורים אשר בסופו של יום, יבחרו לשלוח את הילדים שלהם לחינוך ציבורי, במקום לחינוך פרטי ולחינוך ביתי, בכך שהם יהיו ערים למתרחש סביבם יהיו מודעים לזכויות שלהם ויפעלו להעלאת הרף בחינוך.

 
מכון דחף קובע  67% מהישראלים מעדיפים חינוך פרטי.
אם גם אתם מעדיפים חינוך פרטי, אנא בדקו, האם פעלתם להפוך את הרצון למציאות? אתר א-ב בחינוך ביתי חושף, שכבר היום, כ 20% מילדי יסודי, לומדים במסגרות פרטיות, או מעין פרטיות, אשר נמצאות תחת שמות מעורפלים, שתיכף נגיע אליהם, החינוך הפרטי בישראל זוכה למימון של 90-100% ע"ח החינוך הציבורי, ובאוגוסט 2007 הכנסת העבירה במחטף של 28 שרים החלטה, לבצוע השוואת התקציבים  ל 100% מהתקציב ולמה שיגרע חלקכם?
 
   

האם החינוך חשוב למדינה?
מעל $44,000 משקיעה המדינה בחינוך לילד, שיעור תקציבי גבוה ביחס לעולם, כאן נלמד בעובדות ולא בתחושות בטן, הכסף הזה לא עובד לטובת הילדים שלנו, וגם לא למורים שלנו, אלא מופקר תרתי משמע, במימון מנגנון ביורוקרטי, ארכאי, מנופח באורח חסר תקדים, שאין קשר בינו לבין חינוך ילדינו ולא כלום. 

 

רגע קט לפני שההפרטה הגדולה בחינוך מתחילה, מהטעמים הנכונים להפליא ובמשקל קל וחומר של נימוקי הפרטת החינוך המיוחד , נעצור כאן לשאול: מה אנו ההורים יכולים לעשות היום, טוב יותר למען ילדנו, ולמען המדינה שלנו. האם אנו רוצים להחליף מונופול אחד ציבורי כמוסד שכשל בכל הפרמטרים , במונופול פרטי אחר as-is כמוסד, או שאפשר אחרת ואם כן, איך.

 

מדריך א-ב בחינוך ביתי מאפשר למי שרוצה לקפוץ כבר כעת למים הנעימים של החינוך הביתי,  יכול לקבל מושג על מה מדובר, מה זה חינוך ביתי לקרוא את ההגדרות במילון המונחים ולעבור לתפריט  בעולם כדי לראות את מפת העולם בחינוך ביתי, של המידענית האמריקאית אן זיס a-z  לעבור דרך מפת החשיבה  של האתר ולחזור לכאן להמשך המסע.

 

א-ב בחינוך ביתי הינו אתר כל-ישראלי, אין בו הפרדה מלאכותית, היוצרת שנאת חינם בין חילונים, דתים, חרדים, מסורתים, אשכנזים, מזרחים, עשירים, עניים, בעיר, בכפר, בקיבוץ, ובמושב, בהתנחלות ובכרך הדרך שלנו ישראלית, מתאימה לדופק הישראלי כי תאי היסוד של החברה הם המשפחות והבתים, אין אפשרת ואין דרך להפוך את כל הבתים לזהים ואחידים, הדרך האנושית היחידה היא ליצור פסיפס אנושי מרהיב שבו לכל משפחה ולכל אדם החיים ותגי הזיהוי הייחודיים להם, חברה אנושית טובה נוצרת רק בחיזוק היסודות הבונים אותה, הבית התא המשפחתי והעצמת הערך האנושי שבכל ילד ואדם.
 
מדריך א-ב בחינוך ביתי 
כולל שבעה שלבים מובנים, היוצרים העצמת תהליך המעבר לחינוך ביתי, צעדים המובילים אותנו בדרך המלך לקבלת החלטה נבונה, לקחת אחריות על הילדים שלנו ללא מוסד, אולם אם בסוף התהליך, נדע שלא מתאים לנו כמשפחה לקחת אחריות אישית על החינוך, נוכל לפחות לבחור לקחת את הילדים שלנו למקום פרטי, אשר פועל מכח תחרות ואיכפתיות, עם הפנים ללקוחות שלו, גם ובמיוחד אם הם "רק" קטינים.
 

כל הורה רוצה את הטוב ביותר עבור הילד שלו
אך מי כמונו יודע, שלא תמיד אנו מצליחים להעניק לילדנו את הטוב שאנו מאחלים להם, קיוסאקי שהוא  "מורה בבית הספר למליונרים" מחבר אבא עשיר אבא עניהקדיש את ספרו: "לכל ההורים באשר הם המורים החשובים ביותר של הילדים" כבנו של האבא העני, שהיה איש בכיר במערכת החינוך, המחבר יודע לשפוך אור על הנ.צ המדוייק ביותר, שבו  נמצא הכח האמיתי בידי ההורים, הקובע בסופו של יום, את רמת החיים ואיכות החיים שתהייה לילד שלו, החינוך.

 
מחוסר גילוי נאות של משרד החינוך, הדרך לבחירת חינוך בישראל, מתבצעת כיום אצל הישראלי הממוצע כמעט מכח האנרציה, על בסיס "טייס אוטומטי" וע"פ קרטריונים שאין בינם ובין חינוך כמעט ולא כלום: כתובת הבית של ההורים + השנתון של הילד + אפשרות בחירה לכאורה האם הינך מעוניין בחינוך דתי או בחינוך חילוני.  
   

המסע בישראל יוצא לדרך, עם חלק מהמילים האמיצות של פרופסור תמיר יולי שרת החינוך  31.05.06 מורן זליקוביץ' ידיעות אחרונות השרה יולי תמיר מתחה ביקורת נוקבת על מערכת החינוך כיום ואמרה כי יש לערוך בה שינוי מקיף", "צריך לחשוב איך מלמדים ילד במאה ה-21, כרגע אנחנו לא יודעים לתת את התשובה לכך."

 

מצבה של  מערכת החינוך הוא אחד הגורמים לכך שתופעת ההומסקולינג,למידה ביתית, הולכת ומתחזקת". "אם לא ניתן לתלמיד משהו מעבר למה שיש לו בבית, אם לא תהיה לנו תשובה, גם התלמיד ידע שאין לנו תשובה".

 

סקר ד"ר מינה צמח לכל הנגב 27.08.2006  מלמד אותנו את מה שכולנו , תלמידים, מורים והורים יודעים מזמן, ברמת וודאות מוחלטת: מערכת החינוך שלנו קרסה, כמו שאנו יודעים היטב שהמדינה קרסה בתחום הרווחה ובתחומים שהשתיקה יפה להם, ואנו יודעים היטב שאין למשרד החינוך ולפרופסור תמיר העומדת בראשו תשובות, ושאין לה שרביט קסמים.

 

החינוך הביתי פועל בעד החיים
ולא כנגד גוף כזה או אחר, האתר שלנו נמצא תחת השם בית הספר של החיים, ואת  80 שנות החיים בממוצע שיש לנו כבני אנוש, אנו רוצים לחיות ולא לעסוק ב "להתכונן לחיות" במשך כשישית מהחיים, בתוך מוסד. את המסע שלנו אנו מתחילים בהתכנסות יזומה בתחנה של משרד החינוך, כי כאן נמצא הכסף.

 

החינוך והכסף נשמעים לנו כאוקסימרון , דבר והיפוכו, כל השנים טרחו להסביר לבאר ולפרש לנו ,שאין קשר בין חינוך לכסף, המונח חינוך מייצג ערכים גדולים, אידאולוגיה ומה מכל זה קשור בכלל  לכסף, אנו רוצים להחליף תחושות וקבעונות, בעובדות מעניינות,

 

הפתעה ראשונה: משרד החינוך שקיבל מנדנט לתחום הלימוד, פועל תחת חוק לימוד חובה, כנותן שרות בתחום לימוד. בעניין החינוך: רק בשנת 2000 הוגדר  בעצם "החוזה" לכאורה בחוק חינוך ממלכתי, שקובע את אחריות המוסד הציבורי כלפי הלימוד והחינוך של הילדים. ראה פרוט בדע את זכויותך אצלנו.

 
שני שליש מההורים בסקר מכון דחף טוען שמידת העברת הערכים החינוכים בבית הספר נמוכה מאד. משרד אינו שונה מנותן שרות אחר בשוק החופשי   וכפוף גם היום לבית המשפט  ניתן לתבוע את המשרד על כשלים ורשלנויות, החל מתביעות בבית המשפט לתביעות קטנות על העלבת ילד או הורה כפגיעה בכבודם, וכלה בתביעות יצוגיות כספיות ענקיות, בגין  נזקים שנגרמו ונגרמים לילדים והורים נפשית ופיסית. לדוגמא, כל מי שהשלים תעודת בגרות כי כשל במוסד, ויש לו I.Q  ממוצע ומעלה יכול לגשת עם התשלום לבית משפט לתביעות קטנות ולדרוש את הכסף ששילם. וכמוסד המטפל בקטינים, פרק הזמן שהחוק מאפשר הגשת תביעות נגדו ארוך מתביעה אזרחית אחרת.  

עיקרי דו"ח דוברת  מייתרים לחלוטין את הצורך בדרמות ו/או בדמוניזציה של המערכת, וגם את הניתוחים המלומדים והמכובדים של אנשי האקדמיה, המבקרים ותוקפים את המערכת כבר למעלה ממאה שנים, ומציבים פתרונות לתקן את המערכת ברפורמות גדולות שעולות ים כסף, ואחר כך איש לא ירצה ליישם.

 
כל אחד מאיתנו מבין היטב, שאילו העובדות של דו"ח דוברת, היו מופנות כלפי נותן שרות בשוק החופשי, נותן השרות הזה היה קורס עקב תביעות הורים בבתי משפט, מוכרז כפושט רגל ומנוהל  תחת עינו הפקוחה של בית משפט ע"י כונס נכסים. שכן, כאשר מציבים על כפות המאזנים, את הישגי מערכת החינוך הישראלית אל מול כשליה, ע"פ עובדות המוצגות בדו"ח של ועדה ממלכתית: הכף כורעת בצד הכשלים.  

"הפתעה שניה:" ההישגים היפים ביותר של המערכת, באים מאיתנו ההורים והילדים, הפוטנציאל שלנו, היכולות שלנו, וההישגים המדהימים שיש גם לזרועות החיצוניות של המערכת, מחקר, מט"ח, סנונית, גלים, מרפ"ד שרותי המידענות שרותי תיקשוב שהם ברמה מאד גבוהה, ובמיוחד שרותי העשרה מופלאים אשר הם כיום מנת חלקם של מורים ולא של תלמידים, זרועות אלה הן הזרועות היחידות שישתלבו היטב, במעבר מבית ספר עם ממורה לוח וכיתה במתכונת שמרנית מהמאה התשע עשרה, למאה העשרים ואחת,

 
ולכן יש לפעול מיידית, שמידע זה יהיה חשוף לכלל הציבור, חינם ללא תשלום. כאשר כבר היום, זרועות אלה אשר צברו את הכח המידע ע"ח הציבור דורשות תשלום בכניסה לאתרים שלהם. זה הזמן גם לציין שהחינוך הביתי, מוקיר את המורים והמנהלים, שהם מורים לחיים, מכל הלב ומאחל להם לדעת להשתלב במועד במאה ה 21.  

הפתעה שלישית:  גולת הכותרת במערכת החינוך, תעודת בגרות בחוזה שיש לנו עם משרד החינוך, שנוסח בחוק  רק בשנת 2000, אין בכלל את נושא תעודת הבגרות. עד אוגוסט 2007 המדינה סיימה בגיל 16 את ההתחייבות שלה כלפי התלמידים ותעודת בגרות לא היתה חלק מהעניין, השינוי בחוק המחייב לימוד חובה עד גיל 18 לא קיבל עדיין גושפנקא מעשית, מאחר ויש טענה של משרד החינוך שאין את התקציב המאפשר לימוד עד גיל 18. מכל מקום, תעודה הבגרות היא גולת הכותרת של המוסד הציבורי, המקל והגזר המרכזים, שיש למערכת כלפי ילדים והורים.

 

אולם, מכון אדוה קבע שרק 44.9% מהילדים זכאים לתעודת בגרות, המשרד מתעקש על זכאות של 50% כאילו שיש ברולטה הרוסית על ראש ילדנו נחמה. עוד נציין שחלק ניכר מהתעודות האלה, חסר ערך בעולם האקדמי, במערכת סינון נוספת.

 
מנגד, ניתן כבר היום, להתקבל לאקדמיה גם ללא תעודת בגרות אשר התקבלה באמצעות מוסד. מורים מעולים, הוכיחו שבפרק זמן קצר, בשיטות הוראה נבונות, ניתן ללמוד לבגרות ופסיכומטרי באופן פרטי, בקלילות מפתיעה, וזאת גם ואולי במיוחד, לגבי ילדים שכשלו במערכת החינוך המוסדית או שבכלל לא היו בה.  
הדרישות לצורך קבלת תעודת בגרות, נמוכות להפליא, רמת הידע הנדרשת לצורך קבלת תעודת בגרות, ירדה באורח דרסטי בשנים האחרונות, כל אדם שיש לו אי-קיו IQ 82 ומעלה יכול להוציא תעודה זו בלימוד עצמי אף ללא צורך בסיוע, אתר א-ב בחינוך ביתי טוען מקדמית, שתעודת הבגרות נדרשת בחיים אך ורק ככרטיס כניסה לשערי האקדמיה, ולכן היא מיותרת להפליא, במקום להשקיע בתעודת בגרות, מוטב להשקיע בהוצאת תואר ראשון באונברסיטה הפתוחה, שניתן להמשיך איתו תואר שני ושלישי בכל אונברסיטה, או לעבור את המכינות של האונברסיטה, ברור שככל שהאחיזה שלנו תלך ותתעמק, האונברסיטאות והמכללות ימצאו קרטריונים אחרים, לנפות סטודנטים אשר מעוניינים ללמוד.  

דע את זכויותך בחינוך  מתחיל אם כך עם אספקט בלתי צפוי : כסף
26,600,000,000 שח (השנה קוצץ ל 24 מליארד עקב הפרדת התרבות והספורט מהמשרד), זהו תקציב משרד החינוך לשנה. מדובר על תקציב שהוא השני בגודלו במשק הישראלי אחרי בטחוןהסכום העצום הזה, נועד לכסות שהייה 1.4 מליון ילדים במוסד 180 יום נטו מתוך 365   יום בשנה. + ילדי הגןכדי להבין היטב את הפרופורציות: מדובר על עשרה מליארד שח  מעל תקציב הבריאות לשנה, לכל  תושבי מדינת ישראל, 24 שעות ביממה במשך 365 יום, והוא כאמור מיועד לכסות כחצי שנה נטו של שהיית ילדים במוסדות חינוך.

 
הגולם קם על יוצרו, משרד החינוך הינו מנגנון מונופוליסטי ענק המפוזר למאות גופים, ללא יד שלטת, ללא בקרת אמת. יד ימין לא מכירה בקיום יד שמאל.  

הפואנטה בהפתעה השלישית, היא שאין במי להטיח האשמות,  מדינת ישראל העניה ודלת האמצעים קבעה, לאורך כל השנים, בניגוד גמור לתחושה הציבורית, את החינוך בעדיפות עליונה, והקציבה לשם כך את אחד התקציבים הגבוהים בעולם עבור חינוך  ,יתר על כן, זהו אינו התקציב המלא, שכן לכאן מופנים תקציבים נוספים מרשויות מקומיות, מתשלומי הורים: אור קשתי מעריב:: 6.4 מיליארד שח בלי ספרי לימוד ותלבושת ,שלא לציין את עלות המורים הפרטיים המלווים ילדים רבים לאורך שנות הלימוד מתרומות ענקיות, כגון מפעל הפייס וקרן קרב, וכעת גם מתקציב הבטחון ,ועוד לא דיברנו על חינוך אפור וחינוך שחור. כלומר התקציב המוצג אצלנו  26.6 מליארד שח הינו נמוך מהותית , לעומת הכסף הענק המתגלל במסדרונות משרד החינוך והופך את הדיון כאן לדיון מתחום חוזים נזיקין וכלכלה.

 

הכשלים של מערכת החינוך מחייבים הקמת ועדת חקירה, לא בגלל העלמות כספים,  בזבוז או שיטות כושלות, כמו בדידים בחשבון או השפה כמכלול בקריאה, אלא יש לקיים ועדה ממלכתית ,שתבדוק את עצם קיום השיטה של השמת ילדים במוסד. איך התהפכו היוצרות כך שהורה חש צמרמורת מהשמת ילד במוסד חינוך מיוחד, כאשר היה עליו לחוש את הצמרמורת בכיוון ההפוך, השמת ילד רגיל במוסד למשך שישית מחייו.

 

אין נחמה בכך שכל העולם נוהג כך, אנו נלמד כאן באתר מהם כישורי הרקע של הלמידה, מהו מבנה המח, מבנה הזכרון, באיזה גיל מעוצב המח, מה הבדלים בין אינטלגנציה פאסיבית לאיטליגנציות אחרות ועוד., כדי לדעת שהשיטה כולה נוגדת את מבנה המח ולא מדובר על תיקון פרובזורי של מערכת החינוך, אשר "עם עוד קצת כסף יסדיר את הליקויים," אלא על  דרישה להפיכת מערכת החינוך למערכת וולנטרית, שרק אם נרצה ונבחר  נעשה שימוש בשרות שלה. הכשל המרכזי של מערכת החינוך, אשר מחזיק אותה הינו כסף. משרד החינוך הוא מופת למנגנון פיננסי כושל, עתיר כח אדם העולה למשלם המיסים הישראלי ע"י הילדים והנכדים שלו סכומי עתק, לשווא.

 
שיטת החינוך וההוראה במוסד, זהה לשיטת החינוך שהונהגה עם פתיחת המוסד במאה ה .19  שיטה המבוססת על מורה העומד, מול כיתה ולהבדיל אלף אלפי הבדלות פועל מכח:  "שהכל נעשה בדברו", המורה אמור לכאורה, לברוא עולם של אינטלגנציה וידע ,מכח דיקלום מלל המוכתב ע"י מנגנון ענק נוסף במשרד החינוך: המנגנון הפדגוגי. המורים בשיטת הוראה זו הם לב ליבה של המערכת  וההון האנושי שלה. אולם פילוח תקציב המורים מתוך עוגה התקציב סך  26.6  מליארד השח, מראה שמדובר בתקציב בגובה 1.8  מליארד שח כולל השתלמויות... וגם למורים שלא במפתיע יש מנגנון  "מנהל פדגוגי" אשר בולע גם הוא כמליארד שח.  
  איזה אחוזמהכסף של משלם המיסים הישראלי, מושקע בכלל בחינוך ולימוד, וכמה כסף מבוזבז "ברעש הרקע" ואינו מושקע כלל בילדים: לוגיסטיקה, פקידים, מחוזות וקולחוזים, מבנים, הסעות, וכדומה, יתר על כן, השאלה האכזרית והקשה שאין להתעלם ממנה היא: כמה מתקציב משרד החינוך ממן את השוטף כמה את חובות העבר והאם אנו מטילים היום כהורים חובות על הדור הבא? ראה   תקציב משרד החינוך 2006  ופניה לנציב הדורות הבאים בכנסת.  

בתחנה זו אנו דורשים הפקעת שליטה: 
משרד החינוך הוא מונופול בתחום החינוך בישראל, אך הוא אינו מפוקח בבקרת מונופולים. לא די בכך שאין למשרד החינוך תחרות אשר תדרבן אותו להתייעל, אלא יש לו מקדם חוסר התייעלות כלכלי מובנה מובהק: זהו משרד ממשלתי, המתוקצב בדומה לרשות השידור, אי ניצול התקציב המלא שלו גורר מיד הפחתת התקציב הבא, ולכן אין למשרד עילה להתייעל, והמאבק המוזר להתיעלות לכאורה ע"ג האוטובוסים, בין לימוד לבנת למורים מלמד, איך הגולם קם על יוצרו, ותוקף את יד ימין שלו - ההון האנושי שלו,  שהרי גם אילו היו שולחים את כל המורים הביתה מחר בבקר, לא היה בכך להועיל שכן, החלק של המורים בתקציב הוא החלק הנמוך.

 

כ 200,000 שח לאורך 12 שנות לימוד, זה התקציב שהמדינה משקיעה לכאורה על כל ילד בישראל, לכאורה כחינוך חינם, לכאורה כחינוך שווה לכולם, האתר דוגל בהעברת הסכום מיידית לשיקול הדעת הישיר של ההורים בלבד, בכסף או בשווה כסף לפי בחירת ההורה, שיקבע:   האם הכסף של חינוך הילד שלו כ $44,000 יושקע בחינוך פרטי, ציבורי, ביתי, בית חינוך,או שחלקו יעבור למימון השכלה גבוהה כהכשרה לרכישת מקצוע.

 

מערכת החינוך בישראל נהנתה עד כה ממעטפת ערפל קרב "והילת אל תגעו בחינוך זו אידיאולוגיה ולא שרות", ולכן, חוסר התחרות, אי תערבות אנשי כלכלה  משפטים  וחברה  בנעשה בתחום, הובילו את החינוך בישראל לתחתית הסולם העולמי, אנו טוענים שיש לחייב המשרד להוציא לאלתר אמנת שרות וקוד אתיקה מקצועי מחייב והכל תוך גילוי נאות. ראה עיקרי דו"ח דוברת,  ללא קוד אתי  וללא אמנה של נותן שרות, כולם מתייחסים למשרד כאל תופעה דומה להתייחסות למזג האוויר.

 

השינוי לעיל, אינו רק בטרמינולוגיה אלא הוא בסיסי ועמוק יותר, הראיה הכנסת כמחוקק, בצעד מוזר להפליא העבירה חוק שימנע ממורים להכות ילדים, כאילו שמדובר בשמורת טבע חיצונית לחיים, וכאילו שזה אינו מובן מאליו שמורה אשר ירים יד על תלמיד, או יעניש אותו, יתבע מכח חוק העונשין בעבירה של תקיפת קטין בידי אחראי כמו גם יהיה חשוף גם לתביעת נזיקין אישית נגדו, הקריאות הנואשות של המורים שהם איבדו סמכות ויש להנהיג "משמעת" ויד קשה, מעוררות חלחלה. וגם המצב ההפוך חמור להפליא, 45% מהמורים בסקר טענו שהם נחשפו לאלימות מצד הורים ותלמדים כאחד. רע לילדים ורע למורים זו עובדה.

 

חובת זהירות מוגברת - שרות עבור קטינים
משרד החינוך, מונופול העוסק בתלמידים, לקוחותיו הם קטינים, הנמצאים וללא ייצוג, מול אנשים מבוגרים,בסביבה בה מקור הסמכות והידע בעולם שייך למבוגר, אשר יש לו סמכות מובנת, להעניש את הילד, וסמכות שנטל לעצמו לפגוע בילד ע"י השפלה הפחדה יצירת תחרות ולחץ חברתי, ולעתים גם בהענשה פיסית כולל כליאת שווא בכיתה.

 

מערכת החינוך בנויה כיום על סביבה חברתית כופה, שבה מנסים לכופף את ההורה של הילד לשלוח אותו לבית ספר, באמצעות כח זרוע שילטונית ע"י איום בהטלת מאסר או קנס ע"פ חוק לימוד חובה מיושן משנת  1949, כדי לישם הטבה לכאורה של חינוך חינם, ויצירת איום מוסווה אחר, גרוע לא פחות,"פרופוגנדה" מהזן הנמוך,הפחדת ההורים שהילד ינזק אם לא ילמד "כמו כולם" ולא יוכל להשתלב בעתיד בחברה, וזאת לאחר שוועדה ממלכתית קבעה שהמערכת כשלה בכל הפרמטרים החל מהמישור החברתי בנושא פערי מעמדות, אינטגרציה, חיזוק עשירים לעומת הפקרת עניים, וכלה ברמת הלומדים ע"פ קריטריונים בינלאומים. עוד על מבנה מערכת החינוך ראה גם רישמי, חינוך פרטי (מוכר לא רישמי) פטור. תקציב לכל ילד. 

 

במשרד החינוך אין פרסום נאות וגילוי דעת , על חופש הבחירה של ההורים בחינוך, השאלות מי  יכול להקים בתי ספר פרטים ואיך עושים את זה, ולמה בישראל 2006 יש שווים ויש שווים יותר בתוך מערכת חינוך ציבורי. נותרות כנחלת הידע הבלעדית של מתי מעט ,ומערכות פרטיות אלה, מופעלות בהתערבות בית המשפט, אשר מונע התבצרות המונופול מלאשר בתי ספר שהורים מבקשים להפעיל.

 

אנחנו בתחנה הבאה:  האם יש בישראל חינוך פרטי
החינוך הפרטי בישראל מוסווה
במילים המשפטיות המעורפלות: חינוך מוכר לא רישמי
אתר    א-ב בחינוך ביתיפועל לסיום עידן חוסר השקיפות, להפסקת השימוש המטעה בטרמינולוגיה המכנה את החינוך הפרטי או מעין פרטי  "חינוך מוכר לא רישמי ולקרוא לילד בשמו החינוך הפרטי במידנת ישראל. ראה את דיוני , החינוך הפרטי בישראל | דיון בחוקה דשכן כיום, בשקט בשקט, המימון לילד בחינוך פרטי, משולם מהקופה הציבורית, לפי מפתח שקבע  משרד החינוך בחוזר ואשר אושר בבג"צ התנועה לאיכות השלטון.

 

למוסד פרטי כזה, יש אוטונומיה מלאה בקביעת תוכניות הלימוד, בחירת המורים, קביעת שעות הלימוד, תוך מקח תשלום  מזערי של מעין פיקוח של המשרד אשר "מאשר את תוכניות הלימוד" ומביא את אנשי המגנון שלו המפקחים, כאן המקום לציין, שמקום שבו המשרד "לא אישר" לכאורה את התוכניות, עורכי הדין  של המוסדות האלה הצליחו באמצעות בית המשפט, לאשר גם בתי ספר השנויים במחלוקת כסינוטלוגיה שמכריזה על עצמה ככת. כאמור בג"צ אישרר מימון בשיעור 90% למוסדות אלה והאתר טוען שאין עילה להפלות את החינוך הפרטי, אשר צריך לקבל 100% תקציב כמו החינוך הציבורי לאחר שיחשף לאור השמש ויקרא בשמו האמיתי - חינוך פרטי.

 

דרישה לגילוי דעת נאות
כולל פרסום ליזמים לאפשרויות פתיחת מוסדות פרטים

מחקר באתר הכנסת מלמד, שהמוסדות הפרטים המכונים "חינוך מוכר לא רישמי", קמים להם כעובדה בשטח, בבחינת נעשה ונשמע, חלקם "ישבו בשטח" למעלה מעשרים שנה...המשרד מתקשה מאד לעקוב אחריהם ואינו מסוגל למסור אפילו לגוף רישמי כמו הכנסת, פרטים מלאים כמה מוסדות כאלה יש שלא דרשו תקציב, ההורים לילדים במוסד הפרטי, יודעים טוב יותר מהורים במוסדות ציבור להגן על האינטרסים של הילדים שלהם ולעמוד על זכויותיהם, סיסמת משרד החינוך "מעורבות הורים ללא התערבות", לא פועלת כאן, ההורים בודקים את התכנים, האסטרטגיות, אופי המקום, רמת האיזון ביחסי כוחות מורה-תלמיד, חירות המורים, השתתפות בדרכי הלימוד, ובחלקם הזכות לקבוע  מספר שעות/ימים/שנים במוסד וטוב שכך.

 

כאן נעשה חניית ביניים,

 

 החינוך הביתי  הוא בעל מעמד מיוחד כמוסד מוכר. וזאת ללא צורך לבצע מהלכים משפטים. אין חשיבות להגדרתו כפרטי או לא כי יחסי הורים ילדים זו שותפות אמת. להורה יש זכות בלעדית  לקבוע את גורל החינוך של הילד שלו, והורה הוא המחליט האם הוא מעוניין להעביר את האחריות לצד ג', ואין דרך לכפות עליו לעשות זאתביום שבו המשרד הכיר בחינוך הביתי לילד אחד בישראל, הוא הכיר בחינוך הביתי כמוסד מוכר, בג"צ עמותת יתד יצר הקבלה בין בחירה בחינוך לבין החלטה על אימוץ, ובית המשפט קבע בשורת הלכות שהוא אינו שולל אפטרופוסות ומוסר ילדים לאימוץ נגד חוקי הטבע, אלא במקרים קיצונים להפליא. מכאן שאין למשרד דרך לבצע סלקציה בין הורים אשר אינם מעבירים אחריות על חינוך הילדים שלהם למשרד החינוך ואין שום ערך בפרוצדורה הנובעת מחוזר המנכ"ל, אלא בעצם הפקתו כהכרה דה-פקטו.

 

יתר על כן, חוק הפקוח כלל אינו מאפשר למשרד החינוך לפקח על מוסד שיש בו מתחת לעשרה ילדים, והחוזר אינו חוקי. הצומת שבה נפגשים חוזר המנכ"ל עם חוק לימוד חובה, חוק הכשרות והאפוטרופוסות, חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו סעיף 26  לאמנה בינלאומית לזכויות אדם, עם ההלכות מבית המשפט העליון, וערך השיוויון החוקתי ,כעולה מפטור שניתן ל 39,000 ילדים חרדים, הופכת את החינוך הביתי לחוקי בישראל ועל המשרד להעביר 90%-100% מהתקציב לכל ילד אשר הוריו החליטו לקחת אחריות על חינוכו

 

הפתעה רביעית: בישראל אין זכות חוקית או חוקתית לחינוך  אלא מכח הלכה של כבוד השופטת דורנר דליה אשפית זכויות אדם. 

 

המצב החוקי: המדינה חייבת לספק חינוך חינם
ההורה חייב להביא ילד לשער מוסד. הילד לא חייב
ללמוד.

 

החינוך בישראל הופקד כברירת מחדל בידי משרד החינוך, מספטמבר אלף תשע מאות ארבעים ותשע, כלומר לפני כחמישים ושבע שנים. עיון בחוקי החינוך בישראל, הבנויים כתוספות טלאי על טלאי עם ריבוי תקנות, חוזרים והוראות אשר סותרים אלה את אלה תוך בצוע התניות בלתי חוקיות בהן חוזרי מנכ"ל מתנים על חוקי המדינה,מגלים לנו אינפורמציה מרתקת:
 חובת המדינה
לספק חינוך חינם קבוע חוק לימוד חינם ובאמנה בינלאומית שיראל צד לה. במדינת ישראל יולי 2006, על ילד אין בכלל חובה ללמוד יש לו אך ורק חובה להיות מובל למוסד ע"י הוריו, ולשבת במוסד חינוכי אם זה לא קשה לו, החובה להבאתו הפיסית לשער המוסד מוטלת על הוריו, עם פתח מילוט רחב: אם הורה טוען שהוא הביא את הילד והילד לא רצה להיות בבית הספר, הוא יצא ידי חובתו. כלומר לחוק לימוד חובה אין מטרת הענשה אלא ביטוי לחובת המדינה. ואלא גם המילים של כבוד השופט שמגר

 

יוזמה של האתר - שינוי ברירת המחדל.
המצב הנוכחי בחוק, שיש בו כדי לחייב הורה באמצעות איום על חירותו מאסר או על קניינו קנס להפקיד- להפקיר את הילד שלו בכפיה,במערכת חינוך מוסדי בכלל, ובמשרד החינוך בפרט, ימחק לאלתר מהחוק אשר אגב, מקריאת דפי ימי הכנסת עולה שלא זו היתה בכלל כוונת החוק. ההורה ורק ההורה יקבע האם הוא מוכן ורוצה להביא את הילד שלו למוסד. והתערבות המדינה באוטונמיה של התא המשפחתי תהיינה באמות המידה שקבע בית המשפט העליון בסוגיות דומות.

 

יוזמה של האתר - הקצאת סל תקציב לתלמיד 
עד כה בשם האינטגרציה וכדי לחסוך בהליך פרוצדורלי ברשות מקומית, ההורה קיבל 2 אופציות: חינוך דתי או ממלכתי, ע"פ כתובת המגורים שלו, ורק אם היה לו המידע הנכון, היוזמה התושיה או הכסף, הוא ידע שיש חינוך פרטי או חינוך ביתי.

 

סל התלמיד  תקציב משרד החינוך יעמוד לשיקול דעת מכריע ובלעדי של ההורה בכסף או בשווה כסף.עיגון הזכות לבחור בפועל בגלוי ובדרך המלך בחינוך, תבוצע ע"י העברת הכח הישיר להורה, למשפחה ולילד לבחור את החינוך הראוי בעיניהם, באמצעות העברת תקציב המדינה למוסד ציבורי פרטי או ישירות להורה בכסף או בשווה כסף ע"פ החלטת ההורה, האופציה לחינוך פרטי  בישראל, כבר לא תהייה נחלת העשירון העליון והבינוני , שכן כל הורה יקבל סל תקציב בכסף או בשווה כסף כולל 39,000 ילדים החרדים הפטורים מחוק לימוד חובה וילדי החינוך הביתי אשר חלקם פועל משנות השמונים ללא תקציב. וואלה! חדשות - תמיר: החינוך הציבורי בישראל הולך ונעלם

 

התהליך: ההורה יבחר: החלטה מקדמית האם ההורה מעוניין להעביר את האחריות על הילד שלו לצד ג'. אם ענה לא, הוא בחינוך ביתי, ידווח לרשות/למשרד. יקבל באמצעות המוסד לביטוח לאומי או שיק ממשרד החינוך כ 17,000 שח כל שנה או תמורת תקציב מדורג אפשרות לשימוש במתקנים בחוגים מעבדות וכו' של מוסד פרטי או ציבורי.אם בחר בחינוך מוסדי: הוא ורק הוא יקבע  מה אופי המוסד: האם מוסד ציבורי, האם מוסד פרטי, האם מוסד משולב או בית חינוכי ולאן יעבור התקציב.

 

העברת האחריות בחינוך לצד מוסד ציבורי,פרטי,בית חינוכי

ההורה אחראי על הילד ללא העברת אחריות בשום תחום

ההורה אחראי על הילד אך נעזר

מוסד חינוכי פרטי ציבורי ב.חינוכי

 

יוזמה של האתר - רשת  בית חינוכי  דגם חינוכי חדש, שהוא בין החינוך הביתי למוסד החינוך הפרטיהוא יבוצע בבתים אמיתים, עם יחס חונך-ילד חונך עד עשרה ילדים בלבד שיופעל ע"י משפחות. העירפול במידע והמבנה המורכב של החוקים בחינוך, מונעים את המודעות לחלופות העומדות לרשות ההורים, ותחרות מכח חוק יסוד: חופש העיסוק. הורים יכולים לפתוח ממחר בבקר, בתי חינוך קטנים, ממזרים חכמים וקומפקטים, שיש בהם עד 10 תלמידיםכבית חינוכי. יזמים 

 

תחרות וכלכלה חופשית  
ההורים ל 1,400,000 תלמידים בישראל, עם התקציב של  26.6 מליארד שח לשנה, האמורים לממן בסך הכל כ 180 ימי לימוד נטו, מתוך 365 יום, מהווים כח אלקטוראלי וכלכלי עצום, שיפרוץ לשוק חדש , ויצליח להניע את גלגלי המשק בתחום  החינוך, כפי ששום רפורמה לא תצליח. התחרות החופשית, תחזק את הקשר בין הרשויות המקומיות לאזרחים בדרך קהילתית, תיצור עבודה לאלפי אנשים, תגרום לפתיחת  תחרות של אמת בחינוך איכותי ואיכותני המתאים למאה ה 21 וגם יסייע לשקם את החינוך הציבורי שיש לו מקום כמו לבתי חולים ציבורים בעיקר למי שאין לו חלופה אחרת, אבל רק לאחר שיעבור תוכנית הבראה מאסבית ויקבל את את השינוי של פתיחת תחרות כדי שיעמוד ברמה הולמת.

 

התחנה הבאה שלנו: לקחת דף ועט  ולחשוב איפה אנחנו בסיפור הזה. מכון דחף וד"ר מינה צמח בראשו ערכו סקר  27.08.2006 שמסקנותיו: 67% מההורים מייחלים לחינוך פרטי את שאלת החינוך הביתי ד"ר מינה צמח טרם מכירה כמו מרבית עם ישראל, "ספר לנו איפה אתה עומד בסוגיה זו? מעדיף: ציבורי | פרטי  מוכן או לא מוכן לקחת אחריות בחינוך 

 

 67% מההורים רוצים חינוך פרטי כלומר, מצביעים אי אמון בחינוך הציבורי , אם כך למה אנשים ממשיכים לשלוח את הגוזלים שלהם לחינוך הציבוריהתשובה ברורה, לא היה עד כה את:    דע את זכויותך בחינוך. 

 

מבדיקה שערך האתר בין אנשים בכירים עולה, שמידע המובא כאן באתר, לא רק שאינו חשוף לאיש ברחוב, אלא סבך העצים התקנות והחוקים וחוסר הגילוי הנאת גרם לכך שגם אנשי כלכלה חוק ומשפט לא הכירו את המידע העולה כאן.

 
האם יש הצדקה לקיום המוסד הציבורי? כן. יש הורים שלא יכולים, לא מסוגלים לקחת אחריות על החינוך לא במסגרת פרטית ובטח לא בחינוך ביתי, לכאלה המוסד הציבורי עושה חסד, ואנו נראה שבתוך 7 השלבים לחינוך ביתי יש מראה קטנה תחת קוד אמנה ואתיקה מקצועית, כדי לסייע להורה  להחליט האם הוא מתאים מסוגל ורוצה לקחת אחריות על החינוך.  

אנו ממשיכים את המסע מתחנה זאת אך לא לפני שנערוך חישוב קטן, למה בעצם קוראים לחינוך היום חינוך חינם?  אחרי שראינו שהתקציב הענק של משרד החינוך לא ממש עובד לטובת הילדים שלנו, אחרי שברור לנו שיש חינוך פרטי בישראל ושהוא לא אמור להיות יקר מחינוך ציבורי, אחרי שראינו את עיקרי דו"ח דוברת ונראה באתר את המחקרים המצמררים של הכנסת שבמערכת יש שווים ויש שווים יותר, נסתכל  רגע בארנק האישי שלנו ונשאל, כמה בעצם עולה לנו החינוך חינם, כמה כסף מושקע ע"י הורים בצורה ישירה ועקיפה, במערכת החינוך?

 

 28.08.06 מעריבאור קשתי  "משקי הבית מוציאים בממוצע 6.4 מיליארד שח בשנה על חינוך, כך עולה מניתוח מרכז השלטון המקומי לקראת פתיחת שנה"ל. עפ"י הנתונים, ההוצאה הממוצעת של משק עבור כל תלמיד במערכת החינוך עומדת השנה על 3,050 שקל, לא כולל הוצאות על ספרי לימוד ועל תלבושת אחידה. "כל אחד יכול כעת לצקצק בלשון ולהאנח, לבחור לרדת בתחנה שתתאימה לו או להמשיך איתנו.

 

הורים אינם בוחרים בחינוך ביתי משיקולי ממון, אולם בית עם שני ילדים ומעלה יוצא נישכר גם באספקט הכספי.
כמו כן, מדינת ישראל מקצה היום כ $44,000 לחינוך ילד, אנו דורשים שהכסף הזה אשר מושקע היום באמצעות המוסד יעבור כסל תקציב לילד, בכסף או בשווה כסף, המשפחה היא מוסד מוכר על-חוקתי.

 
   
כאן אנו מתפצלים ברחבי האתר,
אין לנו דרך אמיתית לקבוע האם לקיחת אחריות של ההורים הנובעת מאינטואיציה ותחושת בטן, טובה פחות מלקיחת אחריות עקב קריאת מחקרים אקדמים, אין לנו דרך לקבוע בוודאות שבלוג של הורים בחינוך ביתי בארץ ובעולם, טובים פחות מאשר מאמר מושחז, אבל יש לנו בהחלט דרך לאמר לכם שככל שתכירו את הנושא, כך  תרגישו שלמים יותר עם קבלת האחריות.
 
   
עבדות רוחנית ושיעבוד קניין רוחני  

התורה שלנו הורתה לרצוע את אוזנו של העבד אשר לאחר 7 שנים לא רצה לצאת לחופשי,  ובדרך דומהמי שיצא ממצרים הרגיש כמיהה עזה לסיר הבשר והשומים.
הטעמים לפחד בלקיחת אחריות, אינם זרים לנו, הם אנושים כל כך ומובנים כל כך, השמרנות ,הדאגה, האחיזה במוכר גם הוא לא טוב, חוסר הכרת חלופות, חשש מקבלת אחריות על החיים.

 
   

אך למי במאה העשרים ואחת,
יש
את האומץ להישר מבט אל הילדים שלו  ולהסביר להם, שיש לו סמכות מוסרית להשאיר אותם במוסד הבנוי במתכונת זהה למתכונת מהמאה התשע עשרה  למשך כשישית מהחיים שלהם,
בתואנה שהם צריכים סימולוטור לפני שהחיים שלהם "יתחילו"?,
איך נספר
לילדים שלנו שבמשך 12 שנים בבית הספר עליהם ללמוד חומר שלא ממש יסייע להם בעולם? When I think back on all the crap I learned in ...
החיים של
הילדים שלנו התחילו וגם להם, בדיוק  כמו לנו אין חזרה גנרלית לחיים. הנזק שנגרם לילד להורים ולמדינה משהייה במוסד במתכונת הנוכחית, עולה על התועלת, בכל הפרמטרים, בכל המדדים, כולל המצאותנו בתחתית הטבלה העולמית בחינוך.

 
   
כשאנו גולשים באתר א-ב בחינוך ביתי
נזכור, שאנו מניעים כאן והיום, את גלגל ההיסטוריה של המחר.
 
 
   

חינוך ביתי היה כאן לפנינו ויהיה כאן אחרינו

הצטרפו אלינו, להתראות בתחנה הבאה:  מדריך א-ב בחינוך ביתי.

 
 
 
 
                                                     
הגדרת חינוך ביתי, הגדרת ניואנסים בשיטות חינוך ביתי את כל אלה ועוד, נמצא ב מילון חינוך ביתי
חינוך ביתי נקרא בישראל גם, חינוך חופשי, חינוך הורי, חינוך משפחתי, 
            הום סקולינג, הומסקולינג, אנסקולינג חינוך מהבית לימוד מהבית homeschooling  unschooling
 
   
א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו
כתבו לנו
מה אתם חושבים על חינוך ביתי -  איך אתם רואים חינוך ביתי.
 
   

 
 
 
              .

 

 

 לראש דף הבית 

 

                                                                                                                       

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים