חינוך ביתי
כישורי חיים
ברוכים הבאים
לאתר
א-ב בחינוך ביתי

קבע כדף הבית

א-ב בחינוך ביתי דף הבית

חינוך וכסף א-ב בחינוך ביתי

א-ב  בחינוך ביתי - כתבו אלינו

חינוך ביתי חגים ומועדים לשמחהמה זה חינוך ביתי?מדריך חינוך ביתיאיך לומדים בחינוך ביתיצורות וצבעים חינוך ביתידפי צביעה מכוניות רכבות מטוסיםיצירה ילדים יוצרים קטנטנים הגיל הרך א-ב בחינוך ביתיילדים חינוך ביתיא-ב  בחינוך ביתי דף הבית לייף מרקט יריד קניות  שופינג משפחתי

חזון א-ב בחינוך ביתי

ניווט ויזואלי באתר: מח ימני שמע ישראל בובות צביעה ויצירה חזון חינוך ביתי פניה להורים חינוך ביתי דע זכויותך בחינוך כישורי חיים lifeschooling

שופיניג א-ב לייף מרקט


התחברות לחברים


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


תאריך ושעה
 

צעדים ראשונים לקראת חקיקה
הודעה לעיתונות מטעם ועדת החינוך, התרבות והספורט אתר הכנסת.


יו”ר ועדת החינוך, ח”כ הרב מלכיאור: להסדיר את החינוך הביתי בחקיקה
התפרסמה בתאריך: 14/08/2007

ועדת החינוך, התרבות והספורט קיימה היום דיון בנושא החינוך הביתי - מתן חינוך ולימוד לילדים בבית- ולא בבתיה”ס.
לפי מסמך מרכז המידע והמחקר של הכנסת: לשנה”ל הבאה (תשס”ח), אישר משרד החינוך לימוד כזה ל-168 משפחות - לעומת 70 בתשס”ה. התופעה רחבה בהרבה, כיוון שיש גם מאות משפחות נוספות, שילדיהן לומדים בבית ללא אישור. בחלקן, משפחות כאלה אינן מגישות בקשה כי הן מתנגדות עקרונית לבקש אישור מהמדינה; ו/או אינן יכולות/מוכנות לעמוד בקריטריונים שמציב בפניהם משרד החינוך כדי לקבל אישור כזה. כך, למשל, דורש המשרד הכנת תכנית לימודים חליפית לזו של המשרד, ועוד.
יהודית דנינוב מהמנהל הפדגוגי במשרד החינוך: ”ע”מ לקבל אישור לימודים בבית, ההורה חייב לרשום את הילד ללימודים בביה”ס. אז, יש להגיש בקשה מנומקת (בנימוקים כמו תפיסת עולם או אמונה), ע”י הרשות המקומית, למנהל המחוז במשרד החינוך, ולצרף לא גם תכנית לימודים חלופית. לצורך בחינת הבקשות בכל מחוז, ממנים ועדה. הוועדה מבקרת בבית וממליצה לאשר או לדחות את הבקשה. מנכ”ל משרד החינוך הוא המחליט האחרון. רוב הבקשות מאושרות. יש גם פיקוח על הלימודים בבית, וכן ההורים נדרשים לעמוד בקשר עם בית הספר שבו היה התלמיד אמור ללמוד, כדי שישתלב בחברת הילדים, ייצא לטיולים, ועוד.”
ח”כ עבאס זכור הציע שילדים שאין להם בי”ס בקרבת הבית, כמו ביישובים הבלתי מוכרים, יוכלו ללמוד בביתם. הגב` דנינוב לא הסכימה להצעתו, בטענה שחובת המדינה לדאוג לחינוך הילדים בבתיה”ס.
עו”ד קרן רז, מיצגת הורים בבג”צ מנהלי חינוך ביתי: ”דרישת ההורים היא לבטל את חוזר המנכ”ל בנושא החינוך הביתי. חוק חינוך חובה מ-1949 אינו רלוונטי יותר בהיבטים מסויימים, ובנושא החינוך הביתי יש לחוקק חוק עכשווי. יש הורים שמוגשים נגדם כתבי אישום מפני שאינם שולחים את ילדיהם לבתיה”ס. הורים אלה לא הגישו בקשה לאישור לימודים בבית, כי הם לא מוכנים להגיש תכנית לימודים חליפית, שעומדת בניגוד גמור לחינוך הביתי, בו הם דוגלים”.
רועי שרון, הורה מחנך בבית ל-4 ילדיו: ”לא הגשתי בקשה לאישור המשרד לחינוך ביתי, כי אני מתנגד עקרונית להגיש תכנית לימודים. אני נותן לילדים להיות סקרנים, ומניח שמתוך התעניינות בנושא אחד, יגיעו ללימודים של נושא אחר. כך זה עובד בפועל. אני עומד בקשר קבוע עם הקב”ס באזור מגוריי, ולא הוגש נגדי כתב אישום. לא ייתכן שנושא כזה היה נתון לגחמה או שיקול דעת של פקיד, מפקח או מנהל מחוז. צריכה להיות מדיניות אחידה של המדינה. אשתי מנהלת ”רשימה לבנה” - כל משפחות החינוך הביתי שפנו אלינו דרך אתר אינטרנט שאני מפעיל, ויש שם 285 משפחות.”
אלכסנדר זניגרד, הורה מחנך ל-6 ילדיו: ”4 שנים קיבלנו אישור ממשרד החינוך לחינוך ביתי. כשהגיעו הדרישות החדשות בחוזר המנכ”ל, לא קיבלנו אישור - על אף שלא שינינו דבר ממה שעשינו קודם. היה נגדנו הליך פלילי במשך 2-3 שנים, שנסגר כשעברנו למחוז אחר. יש פערים בין עמדות מפקחים, מחוזות וקב”סים. כמו שאין לדרוש מחקלאות אורגנית את אותן הדרישות של חקלאות רגילה, אין לדרוש מהחינוך הביתי את אותן הדרישות כמו בחינוך בביה”ס.”


פרופ` רוני אבירם, ראש החוג לעתידנות בחינוך באונ` בן גוריון: ”החינוך הביתי היא התופעה המעניינת ביותר ב-10 השנים האחרונות, והיא היחידה הנותנת סיכוי לשיפור במערכת החינוך המאובנת - לא בארץ. על פי כל המדדים, החינוך הביתי הוא הצלחה, וילדים המתחנכים בבית עולים על בני גילם הלומדים בבתיה”ס בכל היבט. בשנת 2000 לא היה בישראל חינוך ביתי כלל. היום, יש מודעות גדלה והולכת, וכבר יש מאות משפחות כאלה, והתופעה תלך ותגדל”.


יו”ר הוועדה, ח”כ הרב מיכאל מלכיאור: ”תופעת החינוך הביתי היא עולם מרתק הולך וגדל, ואולם, לגורמים ברשויות המטפלים בנושא אין עדיין את הידע והיכולת לעסוק בנושא. משרד החינוך לא צריך לראות את התופעה ככזו שמאימת עליו. מדובר בחלק ממגמה חברתית בעידן פוסט מודרני, ועל המשרד להיערך בהתאם ולהעביר הכשרה מתאימה לאנשיו. למה לא יהיה מפקח אחד, ארצי מומחה לעניין? השאננות המשפטית והערכית-חינוכית של משרד החינוך בענין תמוהה. הנושא דורש הסדרה בחקיקה, וראוי שמשרד החינוך ייזום זאת-ולא, נעשה זאת כחקיקה פרטית.”


ח”כ אלכס מילר קרא לצמצם את הבירוקרטיה במשרד החינוך. בתוך כך, הזהיר את ההורים שחקיקה בנושא עלולה להיות לרעתם, וליצור הקשחת תנאים.”

החלטות הוועדה:
1. הוועדה סוברת שנושא החינוך הביתי צריך להיות מעוגן בחקיקה, ומציעה למשרד החינוך ליזום מהלך כזה.
2. הוועדה מציעה למשרד החינוך להעביר השתלמויות מתאימות לאנשי המשרד העוסקים בחינוך הביתי.
3. הוועדה מסבה את תשומת לב משרד החינוך לכך שיש משפחות רבות המקיימות חינוך ביתי ללא אישורים.
     יש למצוא את הדרך לבדוק ולפקח על החינוך שם.
4. הוועדה מציעה למשרד החינוך לשקול הנהלים החדשים בחוזר המנכ”ל, ולחזור אליה בתוך חודשיים עם תשובה.

תנאי הגלישה באתר א-ב בחינוך ביתי מחייבים  אתיקת האתר  
האמור באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי, רפואי, פסיכולוגי ו/או אחר, ואינו מחליף התייעצות.
כל הזכויות שמורות ליפה גל 2006-2012 ©

http://www.ab-lifeschooling.com/  

 הפוך לעמוד הבית

הוספה למועדפים

[חזור למעלה]

lifeschooling  א-ב בחינוך ביתי |  "כל אדם כשיר לזכויות ולחובות מרגע היוולדו ועד ליום מותו" 

 


לייבסיטי - בניית אתרים